0
Opublikowany 16 sierpnia 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Impregnaty do drewna – jaki wybrać?

impregnaty do drewna
impregnaty do drewna

Konstrukcje wykonane z drewna cechują się niezwykle atrakcyjnym wyglądem, który świetnie dekoruje dom, oraz jego okolicę. Drewniane elementy konstrukcyjne oraz dekoracyjne, które znajdują się na zewnątrz domu wymagają jednak specjalnej ochrony. Naturalne drewno narażone jest na działanie czynników biologicznych, promieni słonecznych oraz uszkodzeń mechanicznych. Sposobami na zabezpieczenie balustrad, desek tarasowych oraz płotów są właśnie impregnaty do drewna. 

Impregnaty do drewna – czym są i za co odpowiadają? 

Impregnaty to specjalne środki chemiczne, który tworzone są na bazie wody oraz rozpuszczalników organicznych. Po nałożeniu impregnatu na drewniany materiał, wchodzi on głęboko w głąb drewna, dzięki czemu zapewnia kompleksową ochronę na długi czas przed tak różnorodnymi czynnikami jak: promienie słoneczne, glony, grzyby i wilgoć. Inną dużą korzyścią ze stosowania impregnatów do drewna jest to, że posiadają w swoim składzie składniki, które nadają im kolor – pigmenty. Z zaimpregnowanym drewnem mogą pojawić się jednak małe trudności, takie jak np. ścieranie, wypłukiwanie przed deszcz czy uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto nałożyć na nie dodatkową warstwę ochronną w postaci oleju, lakieru lub wosku. 

Jeżeli wybierzemy się do sklepu, to większość produktów, które dostrzeżemy będą zapewniać odpowiednią ochronę przed większością zagrożeń dla drewna, jednak czasem z powodu przeoczenia informacji na etykiecie, może się okazać, że kupimy środek, który pomaga jedynie w kilku przypadkach. Firmami, które oferują produkty najwyższej jakości są Osmo, Remmers oraz Adler. Impregnaty od tych producentów sprawdzą się zarówno w przypadku elementów architektury ogrodowej, jak i drewnianych konstrukcji wszelkiego pochodzenia. 

Impregnaty w formie olejów do drewna

Wspomnieliśmy już, że mamy kilka rodzajów środków, które można wykorzystać do konserwacji powierzchni drewnianych. Jednym z nich, są najdłużej stosowane oleje do drewna. Wytwarzane są one poprzez połączenie protein olejów roślinnych (olej lniany w większości przypadków), oraz rozcieńczalników i barwników. Główną zaletą olejów do drewna jest to, że w porównaniu do lazury i lakieru, nie powoduje on powstania dodatkowej warstwy na drewnie. Zamiast tego, głęboko wchodzi w strukturę i chroni je przed pękaniem, wilgocią, oraz wysychaniem. Zabezpieczając drewno olejem, mamy pewność, że się ono nie złuszczy, oraz nie dojdzie do pęknięcia. Jest to bardzo skuteczny sposób na zakonserwowanie drewna. Dodatkową zaletą jest to, że pozwalają drewnu oddychać. Wilgoć którą wchłonie drewno ma szansą odparować co zapobiega sinieniu i gniciu drewna co może się zdarzyć w przypadku stosowania lakierów na drewnie narażonym na oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Na rynku znajdziemy oleje do drewna w opcji bezbarwnej oraz w wybranym przez nas dowolnym kolorze. Bardzo szeroki zakres kolorów w swojej ofercie posiada firma Osmo. W przypadku konserwacji konstrukcji znajdujących się pod gołym niebem, nieco bardziej kompleksową ochronę otrzymamy po zastosowaniu pigmentowego oleju. Impregnaty do drewna w formie olejów są jednymi z najlepszych i najbardziej tradycyjnych sposobów na konserwację płotów, elewacji, balustrad oraz mebli ogrodowych. Są również doskonałe do zabezpieczenia wykonanych z drewna iglastego, liściastego oraz egzotycznego tarasów. Na ostatnim etapie czyli dbania o bieżącą konserwację należy pamiętać, że w zależności od intensywności użytkowania oraz narażenia na oddziaływanie warunków atmosferycznych co kilka lat należy powtórzyć impregnację olejem. Nie bez znaczenia jest fakt, że w przypadku zabezpieczenia konstrukcji Olejem, ich bieżąca konserwacja jest prosta bo poza powierzchownym czyszczeniem przed malowaniem nie musimy szlifować elementów. Wystarczy tylko nałożyć nową warstwę oleju a to pozwoli nam cieszyć się pięknem drewna przez wiele długich lat. Produktami, które spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających klientów są preparaty firmy Osmo, Remmers oraz Adler.

Jeżeli potrzebujecie Państwo więcej informacji dotyczących impregnatów do drewna, zapraszamy na naszą stronę firmową: Timber Market – Impregnaty do drewna. W razie pytań, służymy pomocą :-)


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe