Szybki rozwój rynku internetu mobilnego w Polsce pozwala klientom coraz częściej wybierać tego typu usługę, jako główny dostęp do internetu w domu. Obecnie mamy do wyboru kilku głównych operatorów nie wspominając o usługodawcach wirtualnych.
T-mobile,Orange oferuje Internet do 42 Mbit/s (dual carrier HSPA+)*.
Play trochę namieszał reklamując ofertę 4G** ale w rzeczywistości oferuje do 6 Mbit/s.
Plus i Cyfrowy Polsat może pochwalić się ofertą LTE do 150 Mbit/s.
Areo2, firma, która wygrała przetarg na pasmo LTE, do roku 2016 ma obowiązek udostępniania darmowego Internetu o prędkości 512 kbit/s.
Warto tutaj podkreślić, że są to teoretycznie maksymalne przepustowości, rzeczywistość jednak bywa dużo „wolniejsza”. Największe prędkości często otrzymujemy przy zapłacie najwyższego abonamentu. Z grupy wyróżnia się jednak Plus oraz CP, którzy już od najniższych opłat oferują pełny pakiet.
Pamiętajmy, że zasięg LTE lub 42 Mbit znajdziemy tylko w większych miastach, pocieszający jednak jest fakt, że sieci te dynamicznie się rozwijają i pokrywają coraz to większy obszar kraju.
Wady: Trzeba wspomnieć też o wadach „mobilnego” takiego rozwiązania: – miesięczne limity transferu danych zaczynają się w najniższym abonamencie od 1 GB, co może wystarczyć tylko na przeglądanie poczty e-mailowej, niestety możemy zapomnieć o częstym oglądaniu np. youtube i ściąganiu większych plików,
-„długi ping”*** sieci mobilne w porównaniu do sieci przewodowych charakteryzują się dłuższym pingiem, w połączeniach LTE można powiedzieć, że ten problem został zniwelowany
– co gdy skończy nam się pakiet danych? – w CP nie jest tak wesoło, za 1Mbajt płacimy 2 gorsze a w nocy złotówkę za Gbajt.? Warto czytać regulamin (umowę), aby się nie okazało, że później zapłacimy o wiele więcej niż zakładaliśmy
Czy plusy są przeciwwagą do wad ?
– najważniejszą zaletą to mobilność, w dobie obecnego trybu życia dostęp do sieci internetowej jest bardzo istotny w pracy czy na imprezie – przecież wypada być „on-line”
– bardzo duża oferta do wyboru, wielu operatorów, usługi na kartę, abonament, dodatkowe pakiety danych
– możliwość wykorzystania telefonu jako modemu, szeroki wybór modemów w korzystnych cenach
– dostępność wielu urządzeń dedykowanych do połączeń mobilnych (routerów, modemów miniPCIexpress)
Mapy zasięgu Internetu mobilnego:
Orange, Cyfrowy Polsat, Plus, Areo2, T-mobile,
* dual carrier HSPA+ – Technologia Dual Carrier polega na jednoczesnym wykorzystaniu dwóch kanałów transmisji o szerokości pasma 5 MHz, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie transferu do 42 Mbps przy pobieraniu danych przez użytkownika.
**4G – sieć czwartej generacji oferuje prędkość mobilnego Internetu na poziomie 100 Mb/s
*** ping – jest to test wysyłanych pakietów (danych), czasu, po którym uzyskamy odpowiedz z serwera (innego komputera). Wartość liczona w ms (milisekundach), istotne, aby wartość była jak najniższa podczas korzystania z gier on-line oraz w użytkowaniu z usług wideo-głosowych: voip, skype
Mam aero2 od jakiegoś czasu i w mojej miejscowości (pod wawą) akurat z zasięgiem nie ma problemu i działa to całkiem nieźle.
Ogólnie rzecz warta polecenia, jedyna opłata to kaucja za kartę 20zł + 8zł przesyłka (jak dobrze pamiętam). Oczywiście trzeba mieć jeszcze modem ale to już inna bajka. Ja mam odpalone w telefonie z androidem w którym mam włączonego hotspota.