0
Opublikowany 28 stycznia 2015 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Jak wybrać miejsce na kominek?Kominek w salonie, we własnym domu, to marzenie wielu ludzi. Jeśli możemy je spełnić, to pora znaleźć właściwe miejsce na kominek. Nie możemy się kierować jedynie estetyką, bo zdecydowanie ważniejsze jest bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Blisko komina

Jednym z najważniejszych aspektów jest bliskość komina, tak by miał dostęp do przewodu kominowego. Bez względu na to czy decydujemy się na budowę kominka i wkład czy kupimy piec wolnostojący, fundament na którym stanie, musi mieć odpowiednią wytrzymałość. Wagę przeciętnego wkładu wraz z obudową szacuje się na około 500 kg, a więc podłoga musi być odpowiednio wzmocniona. Jeśli chodzi o piece wolnostojące, czyli potocznie mówiąc kozy, mają one mniejsze wymagania pod tym względem, jednak swoje ważą i trzeba mieć to na uwadze. Dla bezpieczeństwa w okolicy zabudowy czy ustawienia kominka nie powinna się znajdować instalacja elektryczna oraz gazowa. Podłoga oraz sufit muszą być wykonane z materiałów niepalnych. Kominek powietrzny, z płaszczem wodnym czy wspomniana koza powinny stać w pewnej odległości od mebli, około 1,5 m., a także z dala od zasłon i firan.

Wiszący biokominek

Biokominki to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy marzą o wieczorach przy kominku, ale do realizacji marzenia o domu jeszcze daleko. W sklepach dostępny jest szeroki wybór biokominków, różne kształty i wzory, stąd świetnie spełniają się również w małych salonach. Są także dobrym rozwiązaniem do dużych salonów w domach jednorodzinnych. Cechuje je wygoda i łatwość obsługi, w porównaniu z tradycyjnymi kominkami. Biokominek może stać na ziemi, ale również można go powiesić, pełna dowolność. W sklepach dostępne są także kominki wolnostojące, które można łatwo przenosić z miejsca na miejsce- polecane osobom często zmieniającym zamieszkanie.

W centralnej części salonu

Kominek najlepiej czuje się, gdy wokół niego pozostawiona jest przestrzeń. Ma to duży wpływ na bezpieczeństwo, a także nam łatwiej jest się poruszać i grzać przy kominku w chłodne dni. Często kominki stawiane są w rogu salonu, tworząc przyjemny, kameralny azyl dla domowników. Niektórzy decydują się na ustawienie go pomiędzy dwoma pomieszczeniami, np. salonem i jadalnią. Rozwiązań jest wiele.

Miejsce, w którym postawimy kominek, chyba że jest to biokominek wolnostojący, powinno być dokładnie przemyślane. Przez lata będzie on elementem dekoracyjnym salonu czy innego pomieszczenia, nie przestawimy go, dlatego już na etapie projektowania domu, warto mieć to na uwadze.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz