Salon to miejsce, które może spełniać bardzo różnorodne funkcje. Z tego powodu poszczególne osoby mogą mieć bardzo odmienne wymagania, co do jego aranżowania. W jednych domach salon jest przede wszystkim miejscem spotkań rodzinnych. W innych domach salon ma być przede wszystkim miejscem reprezentatywnym, w którym możemy spotkać się z gośćmi.
Zanim zaczniemy aranżować salon powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czy salon ma spełniać kilka funkcji, czy jedynie jedną z nich. W wielu przypadkach zdarza się, że możemy stworzyć więcej, niż jeden salon. Takie możliwości często mają osoby, które mieszkają w dużych domach, które pozwalają na wykorzystanie kilku pomieszczeń na stworzenie z jednej strony salonu reprezentatywnego a z drugiej strony salonu przeznaczonego na pokój dzienny do wypoczynku, czy wspólnych posiłków z rodziną. W mieszkaniach salon musi najczęściej spełniać kilka funkcji jednocześnie, co oczywiście wymaga odpowiedniego zaaranżowania poszczególnych stref. Jeśli dysponujemy nieco większą kuchnią możemy bez większych problemów przeznaczyć ją na spożywanie posiłków tworząc w niej strefę jadalni. Gdy nie posiadamy odpowiednio dużej kuchni, ale za to mamy duży salon możemy znaleźć w nim miejsce na umieszczenie stref jadalni, czyli stołu oraz krzeseł.
Na co zwrócić uwagę w salonie?
Przy aranżowaniu wnętrza salonu dobrym pomysłem jest wyznaczenie centralnego punktu salonu, który pozwala na zaaranżowanie wokół niego wszystkich mebli. W ten sposób ułatwić aranżowanie wnętrz mogą sobie osoby, które nie mają dużego doświadczenie w zakresie przygotowywania projektów salonu oraz ich realizowania. W pewnych przypadkach można również budować salon w oparciu o pewien element przestrzeni, który charakteryzuje się wyjątkową estetyką, jak kominek, obraz, czy też jest ważnym elementem użytkowym, jak telewizor. Meble w salonie powinny zawsze być postawione w taki sposób, by stworzyły spójną przestrzeń.
W salonach reprezentacyjnych meble powinny tworzyć obszar do rozmowy. Ludzie, którzy będą przebywali w salonie powinni mieć przede wszystkim możliwość swobodnego prowadzenia konwersacji. Nie powinno się tworzyć takiej przestrzeni, gdzie rozmowa wymusza wyginanie karku, krzyczenie. W bardzo dużym salonie zawsze można zdecydować się na stworzenie kilku mniejszych obszarów, co ułatwia ich oświetlenie oraz zbudowanie w nich spójnej stylistyki.
W salonie przestrzeń między meblami nie powinno być zbyt duża. W takim przypadku będziemy mogli stworzyć bardziej hermetyczną przestrzeń salonu. Jeśli meble rozrzucimy nie zachowując miedzy nimi odpowiednich odległości salon nie będzie się ładnie prezentował. Między meblami, gdy będą rozrzucone po całym salonie znacznie trudniej będzie się przemieszać. W salonie musimy również zapewnić swobodę poruszania się, szczególnie jeśli ma to być miejsce spotkań z gośćmi. Meble w salonie nie powinny być również ustawione tuż pod ścianami. Skoncentrowanie mebli w taki sposób utrudnia stworzenia estetycznego wnętrza, gdyż nie pozwalają zaprezentować mebli w odpowiedni sposób.
Źródło publikacji: artykuł na łamach portalu TwojeWnętrza.net / „Salon w bieli”.