Skalniaki to zaaranżowane górskie fragmenty w naszych ogrodach. Zatem dzięki odrobinie wyobraźni, chęci i wolnego czasu możemy stworzyć piękne, górskie krajobrazy w dowolnym miejscu naszego ogrodu.
To, w jaki sposób zaprojektujemy nasz skalniak, zależy wyłącznie od nas. Jednak musimy przy tym pamiętać, że natura nie jest idealna, a co za tym idzie, powinniśmy unikać tworzenia samych figur geometrycznych. Może to finalnie wyglądać dość nienaturalnie. Przed przystąpieniem do prac warto również wykonać taki projekt na kartce papieru. Taki plan pozwoli nam na prawidłową realizację naszej wizji, jednocześnie uchroni od popełnienia błędów podczas tworzenia. Uwierzcie, sam szkic wystarczy.
Realizacja
Zacznijmy od wyboru idealnego miejsca. Pamiętajmy, że skalniak to ogrodowy twór, który zawsze będzie przyciągał uwagę. Dlatego też musimy umieścić go tam, gdzie będzie się pięknie eksponował, ale jednocześnie nie zasłaniał niczego innego. Przy wyborze miejsca musimy również zwrócić uwagę na samo wpasowanie. Przemyślmy to tak, aby skalniak pasował do otoczenia, a nie wyrastał z niego jak Filip z konopi. To, jakie wybierzemy miejsce jest również ważne pod kątem dobranych roślin. W miejsce zacienione nie możemy posadzić później kwiatów lubiących słońce, a w miejscach słonecznych nie umieścimy przecież roślin, które rozwijają się w półcieniu.
Kiedy już plan jest gotowy – wiemy jak będzie wyglądał nasz skalniak, gdzie będzie się znajdował oraz jakie rośliny będziemy na nim sadzić – możemy przystąpić do realizacji. Skalniaki mogą przyjmować różną formę – mogą być płaskie, mogą być bardziej górzyste a mogą być wkomponowane w istniejące elementy ogrodu, np. murki. W tym artykule przyjmijmy jednak wersję skalniaka jako nowego tworu w postaci małego górskiego krajobrazu.
W takim wypadku pracę rozpoczynamy od oczyszczenia wybranego miejsca oraz usypania ziemi. Najpierw zrywamy darń i usuwamy chwasty oraz pozbywamy się wierzchniej warstwy gleby. W tym miejscu warto przysypać Następnie na oczyszczony grunt nakładamy nową, świeżą warstwę ziemi.
Teraz czas na kamienie. Jeśli chcemy, aby krajobraz był bardziej górzysty, wybierzmy kamienie o nieregularnych kształtach. Możemy je potłuc, przypiłować, nadać im własny kształt. Płaskie i obłe kamienie nie będą nadawały górskiego tonu, musimy o tym pamiętać zanim skończymy pracę. Kamienie, prócz różnych kształtów, niech mają też różna wielkość. Im więcej różnorodności tym lepiej. Jak już wybierzesz odpowiednie – rozpocznij ich układanie w sposób piętrowy (ale nie twórz stromego zbocza, tylko tzw. półki). Od dołu zacznij z największymi kamieniami, idąc do góry używaj mniejszych. Pierwsze kamienie wkop na około jedną trzecią ich wielkości. Dzięki temu uzyskasz solidny fundament pod Twój nowy skalniak. Po ułożeniu ściany wnękę wypełnij podłożem. Jako podłoża użyj kompostu, podłoża torfowego, piasku i gruboziarnistego żwiru.
Po ukończeniu pierwszej warstwy ułóż kolejną, by na samej górze położyć kilka ostatnich sztuk. Na koniec podlej wszystko wodą tak, by ziemia, którą uzupełniłeś skalniak mogła osiąść. Ponadto obserwuj zachowanie wody. Jeśli zauważysz miejsca, w których woda wymywa ziemię ze skalniaka – zacznij działać. Szczeliny zatkaj, najlepiej drobnymi kamieniami, aby uniknąć uszkodzenia konstrukcji w przyszłości.
Rośliny
Rośliny na skalniak dobieraj według miejsca (czy stanowisko jest słoneczne, czy zacienione) oraz dobranej ziemi i wielkości miejsca przeznaczonego na ich rozwój. Dobieraj rośliny niskie, o zwartym pokroju.
Najpopularniejsze rośliny wybierane na skalniaki to rozchodnik, płomyk szydlasty, rojnik, dzwonek karpacki, dąbrówka rozłogowa, bergenia sercolistna, goździk pierzasty, zawciąg nadmorski a nawet lawenda, oregano czy tymianek (ze względu na walory dekoracyjne). Przy większych skalniakach często widywane są także kosodrzewiny.