0
Opublikowany 7 czerwca 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Jakie drewno na schody wybrać?

schody drewniane
schody drewniane

Schody drewniane są eleganckim i stylowym elementem każdego domu. Są często wybierane ze względu na szeroki wybór gatunków i kolorów drewna, dzięki czemu bez trudu można dopasować je do dowolnej stylistyki domu. Nie każde drewno jednak jest odpowiednie na schody. Jaki gatunek wybrać? Sprawdź poniższy poradnik.

  1. Zalety schodów drewnianych
  2. Jakie drewno na schody?
  3. Drewniana okładzina
  4. Jak dobrać kolor drewna do aranżacji domu?

Zalety schodów drewnianych

Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, schody z drewna mają również inne zalety. Przede wszystkim są bardzo trwałe. Odpowiednio zaimpregnowane oraz systematycznie pielęgnowane mogą posłużyć przez wiele lat w nienagannym stanie. Dobór odpowiedniego drewna sprawia ponadto, że są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Drewno sprawdzi się zarówno jako schody na beton, a także jako wersja samonośna – sprawdź na stronie https://www.stolpol.pl/schody-drewniane/.

Jakie drewno na schody?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, wybrany rodzaj drzewa musi być przede wszystkim bardzo wytrzymały, twardy i odporny na uderzenia. Jest to szczególnie ważne podczas wybierania drewna na stopnice, a nieco mniej, jeśli chodzi o podstopnice, choć również oczywiście należy wybrać na nie drzewo wystarczająco solidne. Do najczęściej wykorzystywanych gatunków na stopnice należą dąb, jesion i buk. Dobrze sprawdzają się także gatunki egzotyczne, takie jak np. drewno tekowe, merbau czy jatoba. W przypadku podstopnic sprawdzą się natomiast sosna i świerk – bardziej miękkie, a przez to tańsze gatunki. Aby uzyskać następnie jednolitą barwę podstopnic i stopnic, stosuje się bejcę, olej albo lakier z odpowiednim pigmentem.

Drewniana okładzina

Schody wykonywane są nie tylko z drewna litego. Chcąc zaoszczędzić, można zastosować specjalną okładzinę, panele o warstwowej budowie lub też płyty HDF pokryte fornirem i wykończone drewnem. Sposób ten pozwala uzyskać wygląd drewna naturalnego, a także zaoszczędzić pieniądze.

Jak dobrać kolor drewna do aranżacji domu?

Wykończenie schodów powinno być dopasowane do charakteru wnętrza. Pozwoli to na uzyskanie spójnej, stylowej aranżacji. W tym celu najlepiej jest dopasować kolor drzewa do kolorystyki podłogi i elementów drewnianych w domu, czyli drzwi i stolarki okiennej. Można również pokusić się o dopasowanie koloru drewna do jednej ze ścian we wnętrzu.

Schody drewniane są bardzo eleganckim i stylowym elementem każdego domu. Dobranie odpowiedniego gatunku i koloru drewna pozwoli na uzyskanie pięknego wnętrza. Ciekawe aranżacje wnętrz ze schodami drewnianymi znaleźć można na stronie firmy STOLPOL. Ten wykonawca schodów drewnianych od lat zajmuje się wykonywaniem najwyższej jakości schodów z drewna.


https://www.youtube.com/watch?v=Lhrjw4UE8wc


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe