Co roku oczy designerów, projektantów, trendsetterów związanych z branżą aranżacji wnętrz zwrócone są w kierunku wybiegów modowych. Tak, to właśnie najnowsze kolekcje projektantów mody stanowią źródło inspiracji dla kolorystycznych trendów w dziedzinie projektowania wnętrz na kolejny sezon, poczynając od kolorów ścian, poprzez barwy tekstyliów, skończywszy na dekoracyjnych akcentach.
Tegoroczny Fashion Color Report w wykonaniu Pantone Color Institute bazuje na spostrzeżeniach nie tylko z New York Fashion Week, opiera się również na wnioskach z analizy London Fashion Week. Z obserwacji tych dwóch ważnych imprez modowych wyłania się kolorystyczna esencja jesieni. Ostatni kwartał roku 2017 będzie zatem należał do kolorów przeciwstawnych charakterologicznie, a jednak spójnych i uzupełniających się. Do kolorów klasycznych i nieoczywistych, ciepłych i bezpiecznych, energetycznych i nieco nostalgicznych.
5 kolorystycznych trendów inspirowanych New York Fashion Week
Królowa Granadine – mocna, wyrazista i niezwykle energetyczna barwa, która tryska we wnętrzach ekspresją i soczystością. Doskonale odnajdzie się w domach ludzi o silnej osobowości, zdecydowanych, stawiających na oryginalność. Pięknie będzie się prezentować na ścianie, w formie dywanu lub sofy w salonie. Jeśli jednak ktoś uzna, że wielkogabarytowe powierzchnie to dla niego zbyt duża aranżacyjna nonszalancja, Grenadine można zastosować w postaci akcentu. Wszak czerwone szpilki lub usta pomalowane czerwoną szminką to tylko garderobiany niuans, jednak potrafią „ubrać” całą stylizację i wywołać efekt wow.
Podążając dalej kolorystyczną ścieżką wyznaczoną przez Pantone trafiamy na kuszący fiolet w wysublimowanym odcieniu Tawny Port. Podczas gdy Grenadine była jaskrawa i niezwykle dynamiczna, barwa Tawny Port jest dystyngowana i wyważona. Jest jak długo dojrzewające wino – mocna, ciemna i szlachetna. Meble i tekstylia w odcieniu takiego dojrzałego fioletu czynią wnętrze wytwornym i gustownym. Nadają mu pałacowego charakteru. W czasie tegorocznego tygodnia mody można było zaobserwować zestawienia, w których Tawny Port prezentuje się najlepiej. Wśród nich mamy więc zgrane duety odwołujące się do klasyki, gdzie kolor ten współgra z szarością oraz nawiązania do ekstrawagancji, które udowadniają, że fiolet w odcieniu śliwkowym może świetnie współpracować z odważną czerwienią.
Pełnym temperamentu czerwieniom i wyrafinowanym fioletom towarzyszy subtelny róż w przypudrowanym odcieniu Ballet Slipper. Jest delikatny, oniryczny, przypomina mgłę unoszącą się o poranku nad jesiennymi łąkami. W towarzystwie tego koloru każda inna, bardziej zdecydowana barwa będzie grała pierwsze skrzypce. I choć tak delikatny, pastelowy kolor raczej kojarzy się z wiosną niż jesienią, za przewodnictwem projektantów mody, Pantone udowadnia, że odcień ten może nam towarzyszyć podczas chłodniejszej aury. Ballet Slipper stanowi bowiem doskonałą bazę dla mebli i dodatków w mocniejszych kolorach, sam zaś rozjaśnia wnętrza kreując w nim atmosferę spokoju.
Tegoroczna jesień będzie mieć smak masła orzechowego. Wnętrza będą apetyczne dzięki Butterum – odcieniowi inspirowanemu orzechami. Podczas gdy Grenadine i Twany Port dodawały pazura, Ballet Slipper studził ich temperament. Zadaniem Butterum będzie natomiast otulanie wnętrz swoim ciepłem. W chłodne jesienne wieczory, krzesła, fotele, tekstylia, drewniane meble czy podłogi w tym odcieniu nadadzą wnętrzu przytulności tworząc miłą atmosferę do wieczornych spotkań z kubkiem rozgrzewającego kakao lub przy lampce wina.
Głęboki jak ocean i poważny jak burzowe niebo – taki jest właśnie Navy Peony – ostatni z kolorów zamykający piątkę topowych barw tegorocznej jesieni. W aranżacji wnętrz, podobnie jak na wybiegach modowych można go łączyć ze świeżą limonką, odważną czerwienią czy klasyką gatunku z palety bieli i szarości. Będzie też świetnie współgrał z jasnym drewnem oraz z dodatkami ze srebra, miedzi czy szkła. Navy Peony to kolor niezwykle uniwersalny, który obok nieśmiertelnej czerni zasługuje na miano ponadczasowego. Świetnie prezentuje się na dużych powierzchniach, jednak jego stonowany odcień może być mylący. To kolor z charakterem, stąd też stanowi propozycję dla osób odważnych, które nie boją się nowatorskich rozwiązań w swoich wnętrzach.
Kolorystyczne raporty Pantone Color Institute są jak słowo wyroczni – jako Pantone rzekł, tak być musi. Niech zatem nasze jesienne wnętrza nabiorą dynamizmu dzięki klasycznej czerwieni w zupełnie nowym wydaniu Grenadine. Niech się otulą spokojem Butterum i Ballet Slipper. Niech nabiorą gracji i wyrafinowania za sprawą Tawny Port, a przy okazji będą uniwersalne i charakterne zarazem z pomocą Navy Peony.
źródło zdjęć: housebeautiful.com, pinterest.com, decorecomgigi.com, blog.planreforma.com, pantone.com, conceptsandcolorways.com, decouvrirlendroitdudecor.blogspot.fr, domino.com, contemporaryrugs.eu, drlivinghome.com, love-your-home.co.uk, designmeetstyle.com
genialne kolory, takie głębokie i intensywne. Bardzo takie lubię.