1
Opublikowany 18 października 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Czym kierować się wybierając kołdrę?Sen jest ważnym elementem codziennej regeneracji ludzkiego organizmu. Średnio powinien trwać co najmniej 6-8 godzin na dobę, a są i tacy szczęśliwcy, którzy mogą spać nawet 10-12 godzin.

To obrazuje, jak wiele czasu spędzamy w łóżku, zwykle pod kołdrą. Warto zatem z rozwagą przystąpić do jej wyboru. Jakie czynniki należy przy tym wziąć pod uwagę?

Rodzaje kołder – wypełnienie

Kołdry można podzielić na wiele typów, a najczęściej za punkt wyjścia takich klasyfikacji obiera się jej wkład. Pod tym względem wyróżnia się kołdry:

 • puchowe,
 • z pierza,
 • wełniane,
 • antyalergiczne,
 • syntetyczne.

Każda z nich ma swoje wady i zalety. Warto sprawdzić, jakie są parametry poszczególnych wypełnień, aby podjąć właściwą decyzję zakupową.

Kołdry puchowe

Kołdry puchowe wykonuje się z puchu gęsiego lub kaczego. Naturalny puch pozyskiwany jest ręcznie, najlepiej od gęsi, ponieważ uważa się go za najbardziej wytrzymały i sprężysty. Przybliżony czas użytkowania to około 10 lat

Najważniejsze parametry:

 • sprężystość puchu oznaczona w cu.in (siła wypełnienia). Im wyższy tym puch jest bardziej sprężysty dzięki czemu zapewnia lepszą termikę. Najczęściej spotyka się wyroby oznaczone od 500 do 800 cu.in.
 • skład % puchu i pierza. Przykładowo 90/10 oznacza 90% puchu i 10% pierza. Im wyższa zawartość puchu tym wyrób jest lepszy.
 • klasa czystości puchu. Określa się ją oceniając stopień zmętnienia wody. Najwyższy standard to 1000 mm.

Ciekawostka

Z jednej gęsi można uzyskać do 400 g puchu i pierza rocznie. Puch z  polskich gęsi zalicza się do najdroższych na świecie, z uwagi na swoją sprężystość i lekkość. Po wypraniu wraca do pierwotnego kształtu. Wysokogatunkowy puch pozyskuje się z gęsi z wolnego wybiegu.

Puch naturalny jest produktem unikalnym, z uwagi na doskonałe właściwości izolacyjne, wchłanianie wilgoci oddawanej przez ciało i odprowadzanie jej na zewnątrz.

Kołdry puchowe są najcieplejsze i najbardziej popularne. Wsad puchowy jest bardzo lekki, daje skórze oddychać i odprowadza wilgoć. Pod kołdrą puchową można spać zarówno zimą, jak i latem. Nie powoduje ona przegrzewania organizmu człowieka, a jednocześnie znakomicie izoluje przed zimnem. Takie właściwości ma jedynie naturalne wypełnienie. Wyróżnić można, ze względy na grubość i ilość stosowanego w kołdrach puchu, kołdry puchowe całoroczne, letnie i zimowe.

Z uwagi na swoją wysoką cenę kołdry puchowe są uważane za ekskluzywne, choć jeszcze sto lat temu były one bardzo popularne w Polsce i na wsiach nadal są używane lub leżą w przepastnych skrzyniach na strychach.  Najtańszą, cienką kołdrę puchową można kupić za około 200-300 zł, a najdroższe za ponad 2 tys. zł. Im większa, grubsza kołdra, wypełniona wysokiej jakości puchem, tym wyższa będzie jej cena.  Wśród producentów ekskluzywnych kołder puchowych wyróżnia się firmę Paradies i Animex, zwłaszcza kolekcję Notte, w której kołdry mają od 70 do 100 proc. puchu gęsiego we wsadzie.

Dlaczego puch?

Puch jest lekki, ale zapewnia wysokie właściwości izolacyjne. Może być nawet dwukrotnie wydajniejszym izolatorem od wypełnień syntetycznych stosowanych w kołdrach. Polski puch gęsi uważany jest za najlepszy na świecie. W jednym gramie puchu jest od 500 do 1000 piórek puchowych.  Nawet przy intensywnej eksploatacji puch gęsi powoli traci swoją sprężystość i posłuży nam nawet przez kolejne 20-30 lat.

Kołdry z pierza

Kołdry z pierza zaliczane są do typów kołder z wypełnieniem naturalnym. Świetnie odprowadzają wilgoć, ale mają nieco gorsze właściwości izolacyjne niż puch. Mogą być od niego cięższe i mniej sprężyste, ale w zamian otrzymujemy kołdrę w znacznie niższej cenie. Całkowicie naturalne wypełnienie z pierza to połączenie ptasich piór wraz z puchem. Nie nadają się one dla alergików, ponieważ same w sobie mogą uczulać, a ponadto przyciągają roztocza. Średnia cena kołdry z pierza to około 250 zł.

Ciekawostka

Kołdra półpuchowa jest połączeniem 85 proc. pierza i 15 proc. puchu.

Kołdry wełniane

Kołdry wełniane także są wykonane z naturalnych włókien. Szyje się je z różnego rodzaju wełny:

 • merynosów australijskich (wełna jagnięca, najwyższej jakości),
 • wielbłądów,
 • owiec.

Nie nadają się one dla alergików, ponieważ szybko chłoną roztocza lub sama wełna może być czynnikiem alergizującym. Są polecane w szczególności dla osób cierpiących na:

 • dolegliwości reumatyczne,
 • zwyrodnienia kręgosłupa,
 • zapalenie mięśni.

Kołdry wełniane można użytkować przez cały rok – zimą izolują przed chłodem, a w wyższych, letnich temperaturach włoski wełny się rozprężają i nie dochodzi do nadmiernego przegrzania organizmu. Najbardziej ekskluzywne są kołdry wełniane z południowoamerykańskich lam alpaki.

Szeroki wybór kołder wełnianych można znaleźć w sklepie SlodkieSny.pl

Kołdry syntetyczne

Kołdry syntetyczne są zwykle tańsze od kołder z naturalnym wypełnieniem. Można je kupić już w cenie 100 zł za sztukę. Ich zaletą jest bezpieczeństwo dla alergików. Wypełnienie poliestrowym lub silikonowym granulatem, imitującym puch naturalny powoduje, że nie przyciągają one kurzu i roztoczy. Są lekkie, antystatyczne. Najlepiej sprawdzają się kołdry z włóknami bioaktywnymi z modyfikowanej celulozy. Atutem takich kołder jest też i to, że można je prać, nawet w pralce w wysokich temperaturach, bez obaw, że odkształcą się. Nie będą tak ciepłe jak kołdry puchowe lub z pierza, ale kupując wersję zimową zapewnimy sobie odpowiedni, pożądany komfort termiczny. Kołdry antyalergiczne to zwykle właśnie kołdry z wypełnieniem sztucznym, syntetycznym. Nietypowy wsad, który może być równie dobrze ekologiczny, sprzyja zdrowemu wypoczynkowi alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu ani roztoczy.

Wśród godnych polecenia producentów kołder antyalergicznych wymienić należy:

 • Allerguard,
 • Hollofil Allerban.

Jaki rozmiar kołdry wybrać?

Standardowa, jednoosobowa kołdra ma rozmiar 160 cm na 200 cm lub 140 cm na 200 cm. Dwuosobowa kołdra powinna mieć 220 cm szerokości i 200 cm długości. Bardzo rzadko występują kołdry o rozmiarze 180×200 cm i inne. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na własne oczekiwania oraz na szerokość łóżka. Kołdra w żadnym przypadku nie powinna być mniejsza od rozmiaru łóżka. Lepiej, aby jej końce wystawały poza krawędzie jego ramy. Gdy już wybierzesz kołdrę dowiedz się jak przechowywać kołdrę oraz pościel w mieszkaniu.

Podsumowanie

Najbardziej ekskluzywne są kołdry z puchem naturalnym, gęsim, które świetnie izolują od chłodu i chronią przed przegrzaniem organizmu. Są najdroższe ale czas ich użytkowania jest najdłuższy. Dla alergików poleca się kołdry z wypełnieniem syntetycznym, które nie przyciąga kurzu ani roztoczy i samo w sobie nie jest uczulające.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz