0
Opublikowany 11 kwietnia 2019 autor Ania i Marcin w Wiedza budowlana
 
 

Klamki do okienKlamki do okien mogą wydawać się mało istotnym szczegółem, jednak warto przemyśleć zakup odpowiedniego modelu i to z różnych względów. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonane zostały klamki. Oczywiście istotny jest też kolor i kształt produktu. Pamiętajmy, że klamka musi być przede wszystkim funkcjonalna i ma wykazywać się kompatybilnością z oknami.

Jakie są rodzaje klamek do okien?

Nie opłaca się kupować przypadkowych klamek do okien – aby uniknąć rozczarowań, trzeba mieć świadomość tego, jak bardzo zróżnicowana jest oferta firm zajmujących się produkcją tych akcesoriów. Najważniejszy uwzględnia materiał wykorzystany do wykonania klamek. 

Klamki dzieli się na:

  • plastikowe,
  • plastikowo-metalowe,
  • metalowe.

Jeśli klamka ma być używana często, to warto wybrać model odporny na uszkodzenia – najlepiej postawić na metal albo połączenie plastiku z metalem. Metalowe klamki do okien wykonywane są z mosiądzu, stali, aluminium albo stopu cynku z aluminium lub stopu aluminium z miedzią.

Klamki dzielimy też na jednoramienne i dwuramienne – jednoramienne są niewątpliwie popularniejsze w ostatnich latach. Oprócz standardowych klamek, można wybrać model z przyciskiem, który zapobiega przekręceniu się trzpienia klamki. Z kolei klamka z kluczykiem to opcja, którą powinni zainteresować się rodzice małych dzieci. Ten rodzaj klamek pomoże bowiem ochronić dziecko przed przypadkowym wypadnięciem z okna, jest to też cenione zabezpieczenie antywłamaniowe. Dobrym pomysłem jest również zakupienie klamki z przekładnią umożliwiającą regulowanie kąta uchylenia okna. 

Jak wybrać dobrą klamkę do okna?

Mając na uwadze powyższe podziały, można już ocenić, który rodzaj klamek najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku. Przede wszystkim klamka musi nam zapewniać swobodne otwieranie i zamykanie okna. Oprócz względów praktycznych kierować trzeba się też względami estetycznymi. Ważny jest ogólny design produktu, ale większość z nas skupia się przede wszystkim na kolorze. Niewątpliwie kolor klamki musi harmonizować z oknem, lecz nie zapominajmy o tym, że istotny jest też styl – może być na przykład minimalistyczny lub klasyczny. Cenną wskazówką jest to, że do białych okien nie powinno dobierać się klamek w innym odcieniu tego koloru, natomiast można śmiało pokusić się o zakup klamek o kontrastowej barwie. Idealnie pasują do nich też srebrne modele. W przypadku drewnianych ram okiennych znakomitym wyborem będą klamki w ciepłych kolorach lub w złamanych odcieniach bieli. Kwestie praktyczne wiążą się z tym, czy chcemy mieć klamki do okien z zabezpieczeniami, czy wolimy jednak klasyczne modele. Jeśli klamka ma być często używana i chcemy, by służyła nam przez wiele długich lat, najlepszym wyborem będą klamki z metalu. Klamka do okna z takiego materiału jest bardziej odporna na wilgoć i promieniowanie słoneczne, a także mechaniczne uszkodzenia takie jak pęknięcie konstrukcji. 

Jeśli czeka Cię zakup klamek do okien, przemyśl to, jakie są Twoje oczekiwania, w końcu szkoda nie wykorzystać tego, że na rynku nie brakuje modeli zapewniających użytkownikom różne udogodnienia. Klamka powinna być dostosowana do typu okna – inna będzie pasowała do okna, które jest tylko rozwierne, inna jest odpowiednia do okna rozwierno-uchylnego. Źle dobrana i źle zamontowana klamka do okna to kłopot dla domowników. W większości domów warto wykorzystać klamki, które mają funkcję zabezpieczającą – mechanizm działania w takich produktach jest nieskomplikowany, jednak bardzo skuteczny. Nie ignorujmy też tego, że klamki przeznaczone do okien mają funkcję dekoracyjną i mają dość duży wpływ na wygląd kuchni lub salonu – to przecież na detale wystroju wnętrza zwraca się uwagę w pierwszym momencie po wejściu do pomieszczenia.


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl