„Buch – jak gorąco! Uch – jak gorąco! Puff – jak gorąco! Uff – jak gorąco!” Lato, choć przez wielu lubiane i wyczekiwane potrafi nam popsuć nastrój zwłaszcza, gdy jak w wierszu Juliana Tuwima wnętrze, w którym próbujemy się skryć przed słonecznym skwarem jest duszne, przegrzane i brakuje w nim powietrza, a my czujemy się jak ta „Lokomotywa” co to ” już ledwo sapie, już ledwo zipie”.
Jedyne czego pragniemy to odrobina cienia i ochłody. Zazdrościmy wtedy pracownikom biurowym, którzy choć pod krawatem, wewnątrz klimatyzowanego budynku czują się komfortowo i nie przejmują się 30 -to stopniowymi upałami.
Klimatyzacja już dawno przestała być dobrem luksusowym kojarzącym się z przestrzeniami handlowymi, biurowcami czy samochodami. Skoro możemy ją mieć w średniej klasy aucie, możemy z niej korzystać również we własnym domu.
Kiedy warto kupić klimatyzator?
Istnieje kilka czynników przemawiających za tym, by rozważyć zakup klimatyzatora.
– wystawa okien – ekspozycja na stronę południową lub zachodnią zwiększa ryzyko nadmiernego nagrzania mieszkania
– mieszkanie na poddaszu ze względu na obecność skosów jest bardziej podatne na nagrzewanie
– kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie – im wyższa tym mieszkanie bardziej nasłonecznione
– rozkład pomieszczeń – o ile w nasłonecznionej sypialni nie przebywamy w ciągu dnia, o tyle w kuchni ze względu na jej przeznaczenie i specyficzne warunki możemy potrzebować klimatyzacji
Rodzaje klimatyzatorów
Do wyboru mamy dwa rodzaje klimatyzatorów: mobilne pozwalające na przestawianie ich w dowolną część mieszkania jednak charakteryzujące się dość wysokim poziomem głośności oraz klimatyzatory typu split składające się z dwóch elementów z czego jeden montuje się wewnątrz budynku, a drugi na zewnątrz. Ze względu na miejsce montażu, wśród klimatyzatorów typu split wyróżniamy klimatyzatory podłogowo-sufitowe, kanałowe, kasetonowe oraz ścienne. Te ostatnie najczęściej spotkamy w prywatnych domach i mieszkaniach.
Gdzie i kiedy zamontować klimatyzator
Odpowiedź na pytanie, gdzie zamontować klimatyzator powinno poprzedzić wyjaśnienie zagadnienia kiedy to zrobić. Najlepszym momentem na montaż klimatyzatora typu split będzie remont mieszkania. Wtedy najłatwiej będzie nam ukryć przewody i rozplanować usytuowanie klimatyzatora tak, by spełniając swoją funkcję jednocześnie nie szpecił wnętrza. Podczas pracy klimatyzator emituje skropliny, dla których należy znaleźć ujście. Najlepszym rozwiązaniem będzie zespolenie go z instalacją wodno-kanalizacyjną zanim wyłożymy podłogi, pomalujemy ściany i wstawimy meble. Na etapie remontu można również pomyśleć o połączeniu klimatyzacji z instalacją grzewczą i wentylacją. Minimalizuje to ilość wykorzystanych przewodów i obniża koszty inwestycyjne. Nie trzeba wtedy kuć ścian, maskować nieestetycznych przewodów czy zmieniać lokalizacji mebli, by zrobić miejsce dla klimatyzatora. Jeżeli chodzi o najlepsze miejsce do montażu urządzenia typu split, to znajduje się ono pod sufitem, w miejscu mieszania się różnych mas powietrza. Należy tu pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości – około 20 cm dzielących urządzenie od sufitu i bocznych ścian wnętrza. Jednostkę zewnętrzną umieszczamy na zewnątrz, najczęściej w obrębie balkonu, jednostkę wewnętrzną, jak sama nazwa wskazuje wewnątrz mieszkania.
Czy potrzebna mi zgoda na montaż klimatyzatora typu split
Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora wiąże się z umiejscowieniem jej na elewacji budynku, co ogólnie postrzega się jako ingerencję w zmianę wyglądu tzw. części wspólnych. Można oczywiście zaryzykować, jednak trzeba się liczyć z możliwością posądzenia o samowolne działania, skutkiem czego najprawdopodobniej będziemy musieli zdemontować klimatyzator. Warto więc dopełnić formalności, by uniknąć ewentualnych problemów. A gdzie się udać po zezwolenie? Właściwą jednostką będzie organ administrujący naszym osiedlem/ulicą/dzielnicą czyli wspólnota lub spółdzielnia. Zwykle nie ma większych problemów z uzyskaniem takiej zgody (no chyba, że mieszkamy w budynku figurującym na liście zabytków, w tej sytuacji może być trudno uzyskać pozwolenie). Jeżeli jednak administracja nie wyraża zgody na montaż klimatyzatora, a my nie wyobrażamy sobie bez niego życia można uciec się do sprytu i zamiast montować jednostkę zewnętrzną na elewacji budynku postawić ją na swoim balkonie, który jest naszą własnością i to co na nim umieścimy pozostaje w naszej gestii. Warto mieć jednak na uwadze sąsiedztwo i o ile nam może być przyjemnie w klimatyzowanym mieszkaniu, o tyle sąsiedztwo może odczuwać dyskomfort związany z odgłosami wydawanymi przez urządzenie. W tej sytuacji warto kupić model z możliwością ustawiania trybu głośności pracy – np. cichszej w nocy.
Jeszcze kilkanaście lat temu możliwość zamontowania klimatyzatora w prywatnym domu była pieśnią przyszłości. Dziś – biura, hotele, galerie handlowe, środki komunikacji miejskiej, osiedlowe sklepy, samochody, nawet te ze średniej półki cenowej coraz częściej wyposażone są w klimatyzację, dzięki której można zapewnić ludziom optymalny komfort termiczny niezależnie od panującej na zewnątrz aury. Atrakcyjne ceny i technologiczny postęp sprawiają, że urządzenia do klimatyzacji są coraz łatwiej dostępne, stają się bardziej powszechne i chętnie montuje się je w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Wystarczy wybrać odpowiedni model, określić dogodny moment montażu, postarać się o stosowne pozwolenia, by już zawsze czuć się we własnym domu komfortowo.
źródło zdjęć: profiklima.pl, klimaprojekt.eu, regiodom.pl, mojafirma.infor.pl, polki.pl, dom.pl, murator.pl
mam w pracy klimatyzacje i przez to ciagle choruje i mam problemy z zatokami, dlatego w domu chcac odpocząć od tego zła zainstalowałem markizy fakro do okien od strony północnej mojego mieszkania, nie przepuszczaja szkodliwych promieni uv i przez to mieszkanie sie nie nagrzewa