[dropshadowbox align=”left” effect=”lifted-both” width=”300px” height=”280px” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Kominek jako symbol domowego ogniska, nada każdemu wnętrzu w jakim zostanie umieszczony przytulnego sielskiego charakteru.
To jaką formę przybierze zależy wyłącznie od mieszkańców domu czy zaufanego projektanta. Warto jednak dodać, iż tworzenie własnego kominka nie należy do prostych czynności.
Przeanalizujmy zatem wszystkie fakty związane z tworzeniem kominka w domu.
Oto kilka najistotniejszych faktów domowego kominka:
– obciążenie kominka stanowi od 500 kg do nawet 1 tony, więc nadaje się on tylko do mieszkań i domów w których strop oraz fundamenty są na tyle wytrzymałe, aby mogły utrzymać betonowa konstrukcję
– warto zwrócić uwagę na jego średnicę, aby nie była zbyt mała, co może spowodować przedostanie się spalin do wnętrza mieszkania, a co gorsze- zatrucie czadem.
– jego odległość od mebli musi być na tyle duża, by nie uległy one zniszczeniu, warto uwzględnić to w projekcie salonu.
– drewno przeznaczone na palenie w naszym kominku, powinno być składowane po ścięciu minimum 2 lata. Dzięki temu zwiększymy to jego wartość opałową i ograniczymy jego wilgotność.
– W sytuacji gdy kominek ma za zadanie ogrzewać cały dom, warto zwrócić uwagę na to, aby zamontować do niego instalacje rozprowadzającą ciepło do pozostałych pomieszczeń. W takiej instalacji, konieczne jest zastosowanie rurek termoizolacyjnych oraz specjalnych wentylatorów, które rozprowadzą ciepło do pozostałych pomieszczeń.
– Koszt kominka i całej instalacji jest uzależniony od materiałów wykończeniowych oraz wkładu
– warto też uwzględnić w domowym budżecie dodatkowe koszty ogrzewania, które w zależności od posiadanego metrażu mieszkania mogą wynosić od 1500 zł do 3000 zł za miesiąc.
Gdy nasze mieszkanie nie sprosta podstawowym wymogom posiadania kominka tradycyjnego zawsze warto rozważyć- kominki gazowe. Jest niesamowicie wygodny w obsłudze i zbuduje niepowtarzalną atmosferę. Nie wymaga on rozpalania, dokładania drewna i kontrolowania jego ilości w celu podtrzymania ognia oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu ciepła w pomieszczeniu. Stanowi rozwiązanie idealne dla apartamentów, restauracji czy hoteli, gdzie komfort użytkowania jest najważniejszy. Kominki takie jak kominki Brunner dają możliwość ciągłej pracy, przy minimalnym poziomie obsługi, pozwalając także na zdalne zarządzanie instalacją grzewczą w pomieszczeniu.
Sporo cennych wskazówek. W przypadku kominków niestety łatwo źle wybrać. Później brak doświadczenia lubi się mścić.