Zamierzasz w niedalekiej przyszłości zakupić własne mieszkanie? W takim przypadku czeka cię przyszłościowa decyzja do podjęcia. Jedną z bardziej kluczowych kwestii, nad którą musisz się zastanowić, to metraż mieszkania, które pragniesz zakupić. Mieszkanie musi być duże, by zapewnić kupującym odpowiedni komfort. Nie może być jednak za duże, gdyż nie dość że zakupiona przestrzeń nie zostanie odpowiednio wykorzystana, to jeszcze zakup wyzeruje konta właścicieli. Jak zatem znaleźć złoty środek?
Badania firmy Emmerson, która prowadziła analizy transakcji mieszkań w największych miastach w 2013 roku, wskazują, że gros z Polaków decyduje się na zakupienie mieszkań małych lub średnich, a dokładnie w metrażu wynoszącym od 30 do 60 metrów kwadratowych. Zdecydowana mniejszość decydowała się na mieszkania mające poniżej 30 metrów kwadratowych i te od 70 metrów kwadratowych wzwyż.
Gdy spojrzy się na oferty deweloperów, to właśnie małe i średnie mieszkania dostępne są w najszerszym wyborze i to one również sprzedają się najszybciej. Gdy zależy ci na tym, aby kupić kawalerkę, wtedy warto trzymać rękę na pulsie, ponieważ one znikają z rynku błyskawicznie.
Jak dobrać odpowiedni metraż mieszkania do swoich potrzeb? Single najczęściej kupują małe mieszkania – od około 20 do 35 metrów kwadratowych, co daje optymalną przestrzeń do życia w pojedynkę, ewentualnie w dwójkę. Gdy z kolei szukasz mieszkania dla rodziny, weź pod uwagę liczbę osób, która ją tworzy, tak aby każda z nich mogła korzystać z komfortowego pokoju dla siebie. Czy opłaca się kupować mieszkanie „na wyrost”? Przed trudnym wyborem stają zarówno single, jak i pary, które planują w przyszłości powiększenie rodziny. Tutaj trzeba już przeanalizować swoje możliwości finansowe, aby nie okazało się, że duże mieszkanie będzie kulą u nogi. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę specyfikę rynku w każdym mieście. Atrakcyjne, nowe mieszkania w Lublinie można dostać już za 200-300 tysięcy złotych. W miastach takich jak Warszawa, czy Gdańsk, o podobną cenę nie będzie łatwo.
Oczywiście, każdy z nas chciałby mieszkać w dużym mieszkaniu, najlepiej przestronnym apartamentowcu, niemniej jednak głównym ograniczeniem są tutaj koszty, które najwyższe są w dużych miastach i w pobliżu ich centrów. Wiele osób w związku z tym wyprowadza się na obrzeża miast po to, aby kupić w podobnej cenie mieszkanie większe, ale też nie tak dobrze skomunikowane.
Zatem decyzja o powierzchni mieszkania powinna być podjęta po namyśle – jak zawsze, najważniejsze jest osiągnięcie kompromisu pomiędzy swoimi potrzebami, a możliwościami portfela.
Artykuł powstał we współpracy z orion.lublin.pl.