Życie bez światła wydaje się niemal niemożliwe. I nie mamy tu na myśli wyłącznie względów czysto użytkowych jak problemy w przemieszczaniu się, czy niemożność wykonywania najprostszych czynności. Stanowi ono podstawę naszej egzystencji, wpływając na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego powinniśmy zadbać, żeby wokół nas było go naprawdę dużo. Jak to zrobić w warunkach domowych? O tym opowiemy w niniejszym tekście.
Wsparcie dla Matki Natury – jak zwiększyć ilość światła dziennego we wnętrzu?
Światło dzienne jest najlepszym możliwym. Każde światło sztuczne ma wyłącznie imitować to, co dostajemy każdego dnia od przyrody. I choć zazwyczaj nie możemy zmienić rozkładu okien w poszczególnych pokojach naszego mieszkania lub domu, to istnieje kilka prostych tricków, które pomogą wprowadzić do wnętrz więcej naturalnego światła. Jak to zrobić?
Ukłon w stronę nauki – współczynnik odbicia światła
Zacznijmy od odrobiny teorii. Ilość światła, które dociera do naszych domów, określa się poprzez podanie współczynnika odbicia światła. Jest to wartość w procentach, mówiąca nam o tym, jak duża ilość światła jest odbijana bądź pochłaniana przez powierzchnię, na którą pada promień.
Jeśli zależy nam na tym, żeby dom był jasny i wypełniony pożądanym światłem, musimy zadbać o to, żeby współczynnik był jak najwyższy. Jak to zrobić?
Rozjaśnij strefę wokół okna
Przestrzenie jasne odbijają światło, ciemne je pochłaniają. Dlatego też trzeba zadbać o to, żeby strefa na zewnątrz wokół, a zwłaszcza powyżej okna, była jasna. Jeśli zamontowaliśmy nad nim zadaszenie, pomalujmy jego spodnią stronę na biało. Nie wpłynie to negatywnie na wygląd elewacji, a nam pomoże zwiększyć ilość światła wpadającą przez okna.
Jasno na zewnątrz, równie jasno w środku
Według tej samej zasady należy zaplanować przestrzeń wewnątrz. Jasne kolory ścian pomagają nie tylko optycznie powiększyć i rozjaśnić pomieszczenie, ale również sprawiają, że światło odbija się równomiernie.
Zawsze mierz wysoko – rola sufitu
Poprawienie wartości współczynnika odbicia światła w przypadku sufitu jest bardzo ważne. Dlaczego? Wizualnie powiększa on całe pomieszczenie i równocześnie sprawia, że światło swobodnie rozchodzi się po wnętrzu. Dzięki temu nasza instalacja oświetleniowa jest zdecydowanie bardziej wydajna, bez wzrostu rachunków za prąd.
Wnętrze z efektem pozytywnego olśniewania
Odbicie światła zależy również od ilości gładkich i wypolerowanych na wysokich połysk powierzchni. Mogą to być lustra lub tak modne ostatnio kamienne posadzki, szklane elementy wyposażenia lub po prostu lakierowane meble. Rozświetlajmy zatem nasze mieszkania modnie i z głową.
Pierwsza pomoc dla natury – światło sztuczne
Światło dzienne, choć niezbędne, nie zawsze jest wystarczające. Wówczas musimy skupić się na wyborze odpowiedniego oświetlenia sztucznego. Warto dobrze przemyśleć zakup i skonsultować go ze specjalistami. W sklepie Lampy.it nie dość, że znajdziemy piękne oprawy dla każdej przestrzeni, to również możemy liczyć na fachową poradę, jakie źródła światła sprawdzą się u nas najlepiej.
Aby odpowiednio oświetlić każde domowe pomieszczenie, konieczne jest zastosowanie zarówno światła ogólnego, jak i zadaniowego, które doświetli konkretne strefy.
Lampa dobra sama w sobie
Kupując lampy, warto mieć w pamięci fakt, że sama forma oprawy jest w stanie optycznie otworzyć i rozświetlić nasze wnętrza. Duży, jasny żyrandol będzie przykuwał wzrok i działał na naszą korzyść.
Równie ważny jest odpowiedni klosz. Jeśli zależy nam na zwiększeniu ilości światła w mieszkaniu, zadbajmy o to, żeby był jak najbardziej przepuszczający. Najlepsze są te wykonane ze szkła, oczywiście w jasnych kolorach. Ciemne tkaniny lub papier pochłaniają sporą część światła, którego tak nam brakuje.
Szukając idealnej lampy, zastanówmy się również nad zakupem żarówek, dających światło o konkretnej barwie. W zależności od funkcji pomieszczenia powinno być ono ciepłobiałe (pokój dzienny, sypialnia), zimnobiałe (łazienka, biuro) czy zbliżone do dziennego (kuchnia). Poprawi to wygląd naszego domu, a przy tym zwiększy naszą koncentrację i wydajność działań.
Aranżuj przestrzeń kompleksowo
Pojedyncze źródło światła nie da nam zbalansowanego efektu. Trzeba dokładnie przemyśleć rozkład elementów całej instalacji oświetleniowej – gdzie powinny się znaleźć lampy oświetlenia ogólnego, a gdzie zadaniowego. Wówczas zyskamy najefektywniejszą przestrzeń.
Dodatkowo podobnie jak w przypadku światła dziennego, tak też w przypadku lamp, możemy liczyć na efekt odbicia. Jasne ściany i duże, gładkie powierzchnie mebli czy luster będą zdecydowanie potęgować rezultat i rozjaśniać pomieszczenie.
Światło jest naszym wielkim sprzymierzeńcem. Zaplanujmy zatem jego rolę tak, żeby zawsze było jednym z głównych elementów naszej wnętrzarskiej aranżacji. Dzięki temu nasz dom stanie się nie tylko piękny, ale zdecydowanie bardziej funkcjonalny i przyjazny do przebywania w nim. A przecież tego właśnie pragniemy najbardziej!