0
Opublikowany 25 października 2019 autor Art Branżowy w wyposażenie
 
 

Mozaika ścienna – wyjątkowe wykończenie ścianZaaranżowanie ścian i podłóg w efektowny sposób stanowi wyzwanie dla każdego, kto chce mieć piękne, niebanalne wnętrze. Bogactwo materiałów wykończeniowych na ściany i podłogi sprawia, że wybór jest naprawdę trudno.

Wracają do łask zapomniane przez kilka lat materiały wykończeniowe, np.: tapety i mozaiki ceramiczne. Odświeżone wzornictwo, nowoczesne metody produkcji, funkcjonalność, trwałość, łatwość montażu sprawiają, że wzrasta zainteresowanie mozaikami ceramicznymi.

Styl i wszechstronność

W społeczeństwie panuje pogląd, że mozaika ceramiczna może być wykorzystywana jedynie do kuchni lub łazienki. Rzeczywiście, tak było kilkanaście lat temu. Warto zaznaczyć, że nowoczesne mozaiki ceramiczne mogą ozdabiać ściany salonów i sypialni. Znakomicie sprawdzają się na podłogach i ścianach. Ich cechą jest niepowtarzalne piękno. To połączenie elegancji, wytrzymałości, solidności, łatwości w utrzymaniu porządku. Mozaika ceramiczna to maleńkie płytki ceramiczne. Występuje w wielu odsłonach kolorystycznych, najczęściej ma kształt kwadratów lub prostokątów. Coraz modniejsze są romby, trójkąty i owale. Dostępna jest w wersji przeszklonej lub nieszkliwionej. Jedną z metod jej powstania jest nacinanie. Płytki ceramiczne są nacinane tak, aby wyglądem przypominały mozaikę. Dzięki temu montaż jest łatwiejszy. Mozaikowe płytki ceramiczne są także produkowane jako drobne elementy, a następnie umieszczane na folii lub siatce, co ułatwia ich układanie. Mozaika ceramiczna to wysoka jakość wykończenia ścian. Kolejnym argumentem przemawiającym za mozaiką ceramiczną jest to, że przez lata nie trzeba będzie przeprowadzać remontu ściany. Mozaika wygląda pięknie, nie płowieje i nie pojawia się na niej żadna pleśń. Jest polecana przez specjalistów od wykończenia wnętrz i coraz częściej pojawia się w modelowych aranżacjach wykonywanych przez biura projektowe. Najpopularniejsze wzory to : diamenty, jodełka, arabeska (marokańska koniczynka) oraz constellation (mozaika przypominająca kwiaty). Sklep z płytkami Rawdecor oferuje płytki w kolorach od bieli i szarości do czarnego.

Jak udekorować ścianę mozaiką ceramiczną?

Mozaikę ceramiczną można stosować na całej powierzchni ścian lub na jednej ścianie, podkreślając wybrany fragment pomieszczenia. Mozaika sprawdzi się jako rama lustra lub wydzielona strefa. Wygląda fantastycznie między szafkami górnymi, a dolnymi w kuchni. Można wyłożyć nią ścianę kabiny prysznicowej lub podkreślić wybrany fragment pokoju. Mozaikę często stosuje się jako obudowę wanny lub okładzinę blatu przy umywalce. Mozaika ceramiczna, zwana pieszczotliwie „puzzlami z ceramiki” to przede wszystkim funkcjonalna dekoracja. Ładnie wygląda w łazience lub kuchni jako granica między różnymi rodzajami glazury. Można ją wykorzystać do optycznego powiększenia przestrzeni w łazience. Wyłożyć jasną glazurą ściany, a w połowie ściany ułożyć ciemniejszą mozaikę, np.: szafirową, w kolorze mlecznej czekolady, czy czarną. Kontrast barw sprawi, że łazienka będzie wyglądała na większą, a już na pewno zachwyci estetyką i eleganckim wyglądem niczym z katalogu wnętrzarskiego. Łazienka to miejsce, w którym chcemy odciąć się od świata, zrelaksować i wyciszyć myśli. Powinna być miejscem przytulnym. Dzięki mozaice ceramicznej może się takim miejscem stać. Jeżeli chcemy nadać łazience efekt przytulności, to dobrym sposobem będzie położenie mozaiki w ciepłych odcieniach dookoła mebli. Montaż mozaiki może w pierwszej chwili przerażać. Puzzle ceramiczne sprzedawane są najczęściej o wymiarach 30 x 30 cm, 60 x 60 cm i 30 x 60 cm. Przymocowanie mozaiki na ścianę nie jest skomplikowaną czynność – na klej do glazury nakłada się mozaikę, którą potem wystarczy zafugować. Fuga i klej muszą być dopasowane do rodzaju mozaiki. To spróbuje i podejmie trud wklejenia mozaiki na ścianę, z pewnością nie pożałuje swojej decyzji i będzie bardzo zadowolony z efektów swojej pracy.

Oprócz mozaiki ceramicznej rynek oferuje kilka innych rodzajów tego wyjątkowego materiału wykończeniowego. Polecana jest także mozaika szklana lub z kamienia naturalnego. Niewielkie płytki zachwycają wzorami i ornamentami. Ich największą zaletą jest uniwersalność – mogą być położone do pomieszczeń suchych i wilgotnych. Dostępne są także mozaiki przeznaczone do użytku w miejscach publicznych, np.: na basenach, a nawet do położenia na zewnątrz. Mozaikę można łączyć z innymi materiałami wykończeniowymi i w ten sposób stworzyć swoje niepowtarzalne wnętrze. Mozaika ceramiczna wygląda efektownie na każdej ścianie lub podłodze niezależnie od przeznaczenia i wielkości pomieszczenia.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe