0
Opublikowany 28 października 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Sprawdź, czym są ściernice ceramiczne, czemu służą i poznaj zalety ściernicy listkowej trzpieniowej.

sciernice-ceramiczne
sciernice-ceramiczne

Szlifowanie trudnych w obróbce materiałów takich jak profile czy metal wymaga specjalistycznych narzędzi oraz akcesoriów. Jednym z takich przyrządów jest ściernica ceramiczna. Co warto o niej wiedzieć?

Ściernice ceramiczne są urządzeniami służącymi do szlifowania trudnych w obróbce materiałów. Wykonuje się je z wysokiej jakości ziaren ceramicznych, charakteryzujących się szczególnie dużą wytrzymałością, mocno przytwierdzonych do trwałego i funkcjonalnego podłoża wykonanego z bawełny lub poliestru. Ściernice wykorzystujące w swojej konstrukcji podłoże z bawełny odznaczają się giętkością. Ich główną zaletę stanowi ograniczanie nagrzewania się obrabianego materiału podczas procesu obróbki. Ściernice lamelkowe wykonuje się na sztywnym podłożu z poliestru, co pozwala za ich pomocą obrabiać szczególnie twarde i wytrzymałe materiały, takie jak np. stal nierdzewną. W zależności od wielkości zastosowanych ziaren ściernych uzyskuje się odmienny stopień wygładzenia polerowanej powierzchni.

Do czego używa się ściernic ceramicznych?

Dzięki zastosowaniu ściernic przy pracy można obrabiać na zimno szczególnie twarde i oporne materiały, takie jak metale, ceramikę, drewno lub plastik. Używa się ich zarówno w warsztatach przy wytwarzaniu i ostrzeniu narzędzi oraz produkcji i wygładzaniu profili, jak i podczas budowy, do wyrównywania powierzchni, wygładzania otworów, szlifowania, zdzierania farb, obróbki zgrubnej i precyzyjnej oraz oczyszczania spoin i przygotowaniu do spawania. Można za ich pomocą polerować zarówno powierzchnie płaskie, jak i te o nieregularnym kształcie. Przy wyborze właściwej ściernicy trzeba zwrócić uwagę na dopasowanie wytrzymałości materiału ściernego do obrabianego materiału oraz dobór wielkości ziaren ściernych w zależności od pożądanego stopnia wygładzenia opracowywanego materiału. Często na początku pracy stosowana jest gruboziarnista ściernica ceramiczna, a do wykończenia – narzędzie drobnoziarniste. Więcej na temat ściernic, ich rodzajów można przeczytać na https://www.sciernicelistkowe.pl/sciernice-ceramiczne.

Charakterystyka ściernicy trzpieniowej

Ściernica listkowa trzpieniowa wykonana została z ziaren elektrokorundu szlachetnego lub cyrkonowego, równomiernie przymocowanych do bawełnianego podłoża za pomocą żywicy syntetycznej. Listki ścierne mocno przytwierdzono do metalowego trzpienia. Znakomicie sprawdzi się ona przy obróbce stali nierdzewnej i innych metali. Urządzenie nadaje się także do pracy nad drewnem i tworzywami sztucznymi, obrabiania powierzchni zewnętrznych oraz wewnętrznych i profilowanych elementów. Smukły i poręczny kształt proponowanej ściernicy pozwala na zastosowanie jej przy elementach, do których trudno się dostać, oraz na polerowanie wąskich zakamarków.

Gdzie szukać wskazanego modelu? Najlepiej na stronie autoryzowanych producentów typu https://www.sciernicelistkowe.pl/sciernice-trzpieniowe-plotno/sciernica-listkowa-trzpieniowa-plotno-stalinox-60x15x6-p400c-1047.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe