0
Opublikowany 28 października 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Nowe mieszkanie w Krakowie – ale jakie? Trendy w nieruchomościach

mieszkanie-w-krakowie
mieszkanie-w-krakowie

Moda dotyczy wszystkiego. Wydawać by się mogło, że na rynku deweloperskim dotyczy wyłącznie architektury, stylu w którym utrzymany jest dany budynek. Bynajmniej: trendy na rynku nieruchomości są bardzo widoczne. Trendy obowiązują także nowe mieszkania w Krakowie.

Więcej przestrzeni

Jeszcze kilka lat temu każdy metr nowego mieszkania w Krakowie był na wagę złota. Obecnie, mimo dość wysokich cen za metr kwadratowy, ceniona jest także przestrzeń. Modne są większe mieszkania oraz… większe pokoje. Deweloperzy często oferują lokale o powierzchni, na której 20 lat temu mieścił się o jeden pokój więcej. Komfort, swoboda zdecydowanie jest w cenie!

Industrialne klimaty

Nowe, a jednak stare: mieszkania w Krakowie powstają także w zaadoptowanych przestrzeniach poprzemysłowych, jak młyny i fabryki. Lofty mają niepowtarzalny styl, najczęściej są dość wysokie, mają duże okna, w ich wnętrzach wykorzystane są cegła i beton, czasami widoczne są ciekawe elementy, jak miedziane rury pod sufitem. Mieszkania w stylu industrialnym są bardzo modne, stąd powstaje ich coraz więcej.

Mikroapartamenty

Trend na bardzo małe, kompaktowe mieszkania pojawił się w Polsce kilka lat temu. Obecnie w Krakowie, w kilku lokalizacjach powstają nowe mieszkania o mikro wymiarach. Deweloperzy proponują lokale o całkowitej powierzchni od kilkunastu do trzydziestu metrów kwadratowych. Są to mieszkania przemyślane, często kompleksowo umeblowane, aby najlepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń. Mikroapartamenty są doskonałe dla studentów, zapracowanych singli, a także dla par.    

Dla siebie lub jako inwestycja

Wielu krakowian kupuje nowe mieszkania aby się usamodzielnić, żyć wygodniej w wybranej lokalizacji. Jest to znaczący wydatek, dlatego taki zakup jest ważną decyzją, podejmowaną jedynie raz lub kilka razy przez całe życie. Osoby które mają większe środki finansowe mogą jednak traktować zakup mieszkania jako inwestycja. Lokal jest wynajmowany i właściciel czerpie z tego zysk. Panująca koniunktura pozwala na uzyskanie dobrego, dość stabilnego zysku. Do właściciela należy decyzja, czy przeznaczy mieszkanie na wynajem krótko- lub długoterminowy oraz czy sam będzie zajmował się obsługą wynajmu, czy też powierzy to zadanie specjalistycznym firmom. 


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe