0
Opublikowany 28 października 2019 autor Ania i Marcin w Wiedza budowlana
 
 

Podłoga – najważniejsza w mieszkaniu

jaka podłoga
jaka podłoga

Podłoga ma wielkie znaczenie w mieszkaniach. Musi służyć przez długie lata i reprezentacyjnie wyglądać. Podłoga determinuje charakter wnętrza, to do niej i do koloru ścian dobiera się inne elementy wyposażenia w postaci mebli, czy dodatków. Wybór materiałów na podłogi jest ogromny.

Dlatego zasadne jest pytanie: na jakie materiały podłogowe postawić? Czy kierować się klasycznym pięknem i wytrzymałością, czy też wybierać bardziej nowoczesne materiały na podłogę? Odpowiedź na postawione powyżej pytanie może być tylko jedna: należy kierować się swoim gustem i funkcjonalnością. Moda przemija. Koszt zakupu podłogi, jej ułożenia, czas i ogromny pracy, który trzeba włożyć w położenie nowej podłogi, sprawiają, że czynnikiem decydującym o wyborze podłogi jest funkcjonalność.

Drewniana podłoga – ponadczasowa klasyka

Drewniane podłogi od lat cieszą się popularnością. Odznaczają się wyjątkową trwałością. Klasyczny parkiet, deski podłogowe, panele drewniane mogą przetrwać nawet sto lat. Mniejszą trwałość mają materiały podłogowe wykonane z produktów drewnopodobnych. Wybierając panele podłogowe dostępne w sklepie Bricomarché, należy kierować się klasą używalności i ścieralności. Oznaczenie klasy używalności zapisywane jest za pomocą dwóch cyfr. Pierwsza cyfra określa typ pomieszczeń, w których dany panel może być użytkowany i oznacza: 2 – pomieszczenia domowe, 3 – obiekty użyteczności publicznej. Druga liczba wskazuje na odpowiedniość paneli do określonej intensywności ruchu (1 – małe natężenie ruchu, 2 – średnie, 3 – duże). Panele, na których widnieje oznaczenie 21, nadają się do pomieszczeń domowych o małej intensywności ruchu, a więc do sypialni lub pokoju gościnnego. Z kolei panele o klasie 33 przeznaczone są do budynków użyteczności publicznej , np.: sklepów, szkół, urzędów. Do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, np.: w budynkach publicznych znakomicie nadają się panele dębowe, które mają od 15 do 20 lat gwarancji, np.: panel dębowy rustykalny

panele podłogowe

Jak wybrać podłogę drewnianą?

Wybór podłogi drewnianej do mieszkania zależy od rodzaju pomieszczenia i stopnia natężenia ruchu. Do sypialni z powodzeniem sprawdzą się panele sosnowe, świerkowe lub klonowe, np. te z Bricomarché. Do pomieszczeń typu: salon, pokój dziecięcy, przedpokój polecane są panele dębowe, bukowe, jesionowe. W pomieszczeniach biurowych, sklepach i innych miejscach, z których korzysta mnóstwo ludzi, sprawdzą się panele dębowe, z drzewa różanego oraz z gatunków egzotycznych.

Podłoga w łazience i kuchni

Łazienka i kuchnia to miejsca o zwiększonej wilgotności. W tych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się gresy i płytki ceramiczne. Są łatwe w utrzymaniu czystości i trwałe. Pojawiły się także płytki drewnopodobne, które mogą być stosowane nawet w salonie. Gres jest materiałem mrozoodpornym, stosowanym na zewnątrz. Mnogość gatunków gresów można zobaczyć na stronie Bricomarché. Przy wyborze podłogi ceramicznej do mieszkania, warto kierować się parametrem określanym jako: klasa ścieralności. Do mieszkań wystarczą płytki od II (PEI 2. Liczba obrotów 600) do III (PEI 3. Liczba obrotów 750, 1500) – są to płytki ceramiczne przeznaczone do kuchni, łazienki, przedpokoju w mieszkaniach i domach, a nawet w hotelach. W wersji mrozoodpornej można je stosować na balkony i tarasy.

Wykładziny dywanowe- przytulna dekoracja

Wykładziny dywanowe chronią podłogę przed codziennymi zabrudzeniami, stwarzają przytulny klimat w mieszkaniu. Mają piękne wzory i mogą stanowić samodzielną dekorację salonu, sypialni, czy pokoju dziecięcego. Można je dobrać do każdego stylu aranżacji wnętrza. Bogactwo wzorów zachwyca klienta i nie ułatwia wyboru. Sklep Bricomarche oferuje ponad 551 różnorodnych wzorów dywanów, wykładzin, niewielkich dywaników.

Miłośnikom nietypowych dekoracji, którzy chcą przełamać kolorystykę wnętrza salonu lub pokoju nastolatki polecamy dywanik w kształcie kwiatka, który jest dostępny w różnych kolorach. Zwolennicy ekologicznego wyposażenia wnętrz powinni zwrócić uwagę na dywaniki z trawy morskiej, które sprawdzą się w salonie lub kąciku naukowym.

Inne rodzaje podłóg

Po latach zdzierania i zapomnienia do łask wracają podłogi winylowe, które wielu osobom kojarzą się z linoleum. Podłogi winylowe tworzą przytulne wnętrze, doskonale wyciszają pomieszczenie, są odporne na zniszczenia, wilgoć i zabrudzenia. Świetnie sprawdzą się w pokojach, łazience i kuchni. Ich zaletą jest prosta pielęgnacja i coraz większy wybór wzornictwa.

Wybór podłogi do mieszkania powinien zależeć od gustu właściciela. Podłoga jest układana raz na wiele lat. Jest podstawą aranżacji wnętrza. Powinna wyrażać indywidualizm domowników i sprawiać, że ludzie będą dobrze czuli się w domu.


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl