0
Opublikowany 25 października 2019 autor Izabela Krzyczkowska w Inspiracje
 
 

Komoda – sposób na uporządkowanie drobiazgówDrobiazgi i ubrania to odwieczny problem każdego domu. Jest ich sporo, są często kupowane i w końcu brakuje miejsca na ich ustawienie i chowanie. Robi się chaos i bałagan. Kolejne pudełka, nawet piękne i kolorowe zagracają przestrzeń i nie likwidują ważenia chaosu. Na regałach można wyeksponować najładniejsze przedmioty, które stworzą kompozycyjną całość z książkami. Gdzie przechować resztę drobiazgów i nadmiar odzieży? Praktycznym rozwiązaniem problemu jest komoda, która wraca do łask po latach zapomnienia.

Historia komody

Pierwsza komoda powstała w siedemnastowiecznej Francji i od razu zajęła należne jej miejsce królewskich komnatach. Doceniono ją za piękno i użyteczność – uzupełniała sypialnianą przestrzeń i powiększała miejsce do przechowywania. Później dostrzeżono jej atuty w bardziej reprezentacyjnych wnętrzach,, np.: w salonie. Obecnie komody są chętnie ustawiane w domach, w każdym rodzaju pokoju.

Funkcjonalność komody

Komoda to bardzo praktyczny mebel. Istnieją różne typy komody: wyposażone jedynie w szuflady lub otwierane szafki, jak i komody, które posiadają zarówno szuflady i szafki. W ostatnich miesiącach pojawiły się na rynku komody, które dodatkowo mają otwarte półki, więc mogą pełnić funkcję komody i niewielkiego regału. Nie ma reguł, co wielkości i kształtu komody. Popularne są zarówno komody wysokie, niskie, jak i wąskie przypominające słupki. Wąskie i niskie komody przeznaczone są do niewielkich pomieszczeń i mogą stanowić wyposażenie meblowe przedpokoju. Pokojowe komody mogą mieć przeszkolone drzwiczki. Pozwala to na wyeksponowanie pięknej porcelany.

Komody do salonu i pokoju dziecięcego

Do salonu i pokoju dziecięcego często wybierane są komody duże, z kilkoma szufladami i półkami. Klienci zainteresowani są też komodami z otwartymi półkami, w których można nie tylko schować cenne rzeczy, ale także ustawić ładne bibeloty, pamiątki, zdjęcia, czy ulubione książki. W salonie świetnie prezentują się komody z przeszkleniami, w których eksponowana jest porcelana. Komoda narożna doskonale wypełnia przestrzeń, w której trudno jest ustawić jakikolwiek mebel, dzięki temu zyskuje się miejsce do przechowywania.

Komody znakomicie sprawdzają się w roli szafki pod telewizor. Telewizor ustawiony jest mniej więcej na wysokości wzroku, a dodatkowo zyskuje się miejsce na przechowywanie rzeczy. Jest to świetne miejsce do przechowywania dokumentów, segregatorów i rachunków. W pokoju dziecka znakomicie sprawdzą się komody z dużą ilością szuflad, dzięki którym najmłodsi członkowie rodziny uczą się utrzymywać porządek i nabierają dobrych nawyków na przyszłość. Komoda z dużą ilością szuflad podoba się dzieciom, ponieważ można w jednej szufladzie przechowywać akcesoria plastyczne: kredki, farby, plastelinę, bloki, nożyczki, klej. W kolejnej szufladzie mniejsze zabawki: zwierzątka, samochodziki, niewielkie maskotki. W następnej szufladzie trzymać ulubione klocki lub gry, ewentualnie zeszyty lub podręczniki.

Komoda do sypialni i do przedpokoju

W sypialni komoda służy do przechowywania pościeli i ubrań. Model z lustrem może pełnić funkcję pięknej toaletki. Wystarczy dostawić gustowny fotel lub krzesło, aby wnętrze nabrało wytwornego charakteru. Komoda w przedpokoju pozwoli rozwiązać problem ze znikającymi rękawiczki, szalikami, parasolami i czapkami. Pomaga utrzymać porządek w małej przestrzeni, jaką jest przedpokój.

Komody znakomicie sprawdzą się jadalni lub spiżarni. Mogą też stanowić wyposażenie meblowe w garażu – można w nich przechowywać narzędzia. Komody to mebel przeznaczony do przechowywania różnych przedmiotów. Sprawdzają się w mniejszych i większych przestrzeniach, w eleganckim salonie, jak i w pokoju dziecięcym. Różnorodność kolorów i stylów, w których dostępne są komody, pozwalają dopasować je do każdego wnętrza i cieszyć się ich pięknym wyglądem. Po kilku latach zapomnienia, wszechobecnej mody na pudełka do przechowywania i meblościanki, komody odzyskały należne im miejsce w naszych mieszkaniach.

 


Izabela Krzyczkowska