Funkcjonalny, elegancki, ekologiczny, a jednocześnie wykonany z dobrej jakości materiałów – tak właśnie większość osób wyobraża sobie swój wymarzony dom jednorodzinny.
Jednak są to ogólne określenia – cały sekret współczesnego budownictwa tkwi natomiast w szczegółach, a te można zobaczyć na przykładzie konkretnych wizualizacji. Zobacz 3 najlepsze projekty i wybierz ten, dzięki któremu stworzysz swój własny nowoczesny dom.
Nowoczesne budownictwo skupia się na wygodzie domownika. To ona odgrywa najważniejszą rolę, a każdy, nawet najmniejszy milimetr powierzchni podłogi bądź ściany jest przystosowany tak, aby mógł spełniać potrzeby użytkowników. Architekci pracowni Dobre Domy stworzyli projekty nowoczesnych domów z wykorzystaniem funkcjonalnych elementów – wybierz swój ulubiony!
Projekt domu Lina – nowoczesna bryła budynku
Dobre Domy, projekt Lina
Bryły budynku oparte na prostopadłościanach są często spotykane. Dużo rzadziej pojawiają się natomiast domy w kształcie kilku połączonych ze sobą prostopadłościanów, tak jak w projekcie Lina Dobre Domy. Tego rodzaju budynki są proste w budowie i ekologiczne, a dzięki wystającym ścianom zyskujesz dodatkową przestrzeń m.in. w sypialniach oraz w jadalni – we wnęce w części dziennej mieści się np. stół z krzesłami. Na górnym piętrze dodatkowa przestrzeń została natomiast wykorzystana w łazience, co zwiększyło jej powierzchnię do 11,5 m2.
Prostopadłościenny garaż wyróżniono na tle bryły dzięki dekoracji w postaci nowoczesnych i eleganckich płyt kamiennych.
Projekt domu Mia – nowoczesny dach płaski
Dobre Domy, projekt Mia
Domy w stylu klasycznym mają zazwyczaj dachy dwu-, cztero- lub wielospadowe. W projektach nowoczesnych budynków najczęściej jednak rezygnuje się tego rozwiązania i wybiera dachy płaskie. Wieńczą one zazwyczaj domy o niewielkiej powierzchni, takie jak np. Mia z pracowni Dobre Domy. Ma to jednak swój cel – dach płaski pozwala oszczędzić przestrzeń wewnątrz budynku, ponieważ niweluje wszystkie skosy.
Domy z dachami płaskimi pozwalają również zaoszczędzić dużo energii – przez płaski dach ucieka znaczniej mniej ciepła, co łatwo zauważyć na rachunkach. Nie istnieje także ryzyko powstania dziur w zadaszeniu.
Projekt domu Róża II – nowoczesny taras na każdą porę roku
Dobre Domy, projekt Róża II
Tarasy pojawiają się zarówno w domach nowoczesnych, jak i w klasycznych. W budynkach utrzymanych w tradycyjnej stylistyce bardziej przypominają jednak altany i werandy. W nowoczesnych projektach, takich jak Róża II, taras łączy się z elegancką konstrukcją budynku, np. za pomocą oryginalnego zadaszenia stanowiącego przedłużenie ścian opartych na kolumnach.
Tego rodzaju rozwiązanie pozwala ułożyć nad tarasem drewniane belki, które będą dawały delikatny cień potrzebny latem, zimą natomiast zabezpieczą podłogę przed nadmiernym zaleganiem śniegu. Cała konstrukcja stanowi również doskonałą ochronę przed wiatrem, dzięki czemu odpoczynek w ogrodzie jest możliwy przez cały rok, nawet w trakcie chłodniejszych dni.