W każdym magazynie powinny znaleźć się specjalnie przystosowane regały. Bez nich cała przestrzeń szybko stanie się zagracona, a praca mało efektywna. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych modeli, dlatego koniecznie trzeba wybrać takie, które spełniają wszystkie nasze wymagania i przyniosą jak najwięcej korzyści. Dopiero w ten sposób zagospodarujemy maksymalnie całą przestrzeń.
Zakup regał dopasowany do swojego magazynu
Podczas wybierania producenta regałów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie kwestie. Po pierwsze, czy oferowane przez niego produkty posiadają certyfikaty jakości, dzięki którym zarówno pracownicy, jak i produkty, będą całkowicie bezpieczne. Po drugie takie, których wymiary będą dopasowane do wielkości posiadanego magazynu. Najlepiej jeszcze, aby regały były po prostu wykonywane indywidualnie, czyli właśnie na wymiar. Regały magazynowe spełniające obydwa te kryteria, można zamówić na stronie internetowej https://www.regaly-magazynowe.pl.
Dwa najpopularniejsze typy regałów magazynowych
Większość właścicieli magazynów kupuje przede wszystkim dwa rodzaje regałów — statyczne oraz dynamiczne. Ich zastosowanie jest zależne przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, ale też od liczby przedmiotów, które chcemy przechowywać.
Regały stałe
Inaczej są nazywane statycznymi. Obecnie są najchętniej wybieranymi typami regałów używanych w magazynach. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że nie zmienia się ich położenia, a do tego można je łączyć ze sobą w jednym rzędzie. Chętnie wybierane są zarówno modele wolnostojące, jak i też szeregowe.
Można podzielić je na:
- ramowe — wyróżniają się tym, że ich konstrukcja jest wsparta na specjalnej ramie, z którymi przytwierdzone są łączenia,
- przepływowe — towar zamieszczony na takim regale może przemieszczać się poprzez wykorzystanie siły grawitacji lub na rolkach,
- wspornikowe — wykorzystuje wsporniki oraz słup nośny,
- półkowe — daje możliwość zamieszczenia największej liczby produktów, gdyż korzysta z poprzeczek, na których ulokowane zostały półki, poza tym mogą być wykonane z różnych materiałów, np. z metalu lub też z płyt wiórowych,
- bezpółkowe — są bardzo podobne do regałów półkowych, ale oczywiście nie posiadają półek, dlatego różne przedmioty umieszczane są na poprzeczkach.
Regały dynamiczne
Ten rodzaj regałów nazywany jest inaczej przesuwanymi, a wszystko przez to, że zawiera elementy jezdne. W ten sposób poszczególne produkty mogą się poruszać. Najczęściej można spotkać tego typu regały, np. w archiwach.
3 cechy, którymi powinny wyróżniać się idealne regały magazynowe
Najważniejsze jest oczywiście to, aby regał był wykonany z wysokiej jakości materiału. Obecnie zaleca się zwracać szczególną uwagę na modele metalowe. Następnie istotne staje się dobranie modelu do tego, co będzie na nich magazynowane. Dotyczy to zarówno rodzaju regału, jak i wielkości półek. Nie można zapomnieć również o tym, aby maksymalny udźwig półek był dopasowany do tego, ile i jakie towary zamierzamy na nich umieszczać. Dzięki temu uniknie się ryzykownych sytuacji.