0
Opublikowany 6 grudnia 2014 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Najważniejsze zalety oraz wady rusztowań jezdnychPrzeprowadzając remont czy też wszelkie roboty konserwatorskie na wysokościach, zwykle potrzebujemy tymczasowych konstrukcji, umożliwiających nam stabilną i bezpieczną pracę. W zależności od przeznaczenia wybieramy zwykle konstrukcje fasadowe, modułowe bądź też rusztowania jezdne. W artykule zajmiemy się ostatnim z wymienionych typów, przedstawiając zarazem jego zalety oraz wady.

 


Czym są rusztowania typu jezdnego i jakie jest ich przeznaczenie?

 

Charakteryzując ten rodzaj rusztowań, w pierwszej kolejności należy podkreślić, że są to konstrukcje najbardziej mobilne, które umożliwiają wielokrotne przemieszczanie się w trakcie wykonywania prac wysokościowych. Jest to możliwe za sprawą wyjątkowo lekkiej, aluminiowej konstrukcji, a także funkcjonalnych kół manewrowych. Rusztowania jezdne można wykorzystywać zarówno do remontów wewnątrz budynków, jak i na terenie niskich elewacji.

Konstrukcja tego rodzaju rusztowań składa się z podestów, stężeń w poziomie i na ukosie, a dodatkowo jest wzmacniana przy udziale ram bocznych oraz podpór narożnym. Dzięki takiej właśnie budowie, rusztowania jezdne mogą być z najwyższą łatwością przesuwane z stanie montażu, a także nie sprawia większych problemów ich sprawna instalacja ani szybki demontaż.

Bardzo przydatną funkcją wykorzystywaną w rusztowaniach jezdnych jest ponadto system błyskawicznych zatrzasków, który pozwala stawiać je swobodnie na różnych powierzchniach. Wykorzystywane są jednakże zwłaszcza w trakcie remontów w pomieszczeniach, gdyż budowa i lekkość konstrukcji skutecznie zapobiegają zniszczeniom czy zarysowaniom parkietów i innego rodzaju drewnianych podłóg.

Zalety rusztowań jezdnych

Producenci promując sprzedaż rusztowań tego rodzaju podkreślają ich wiele zalet, którym nie sposób zaprzeczyć. Wymieńmy zatem najczęściej wymieniane:

• duża mobilność i szybkość przemieszczania – za sprawą lekkiej konstrukcji i zamontowanych kół

• łatwość montażu i demontażu

• trwałość oraz odporność aluminium na wszelkie warunki atmosferyczne i zewnętrzne czynniki, w tym korozję

• bezpieczeństwo – za sprawą podstawek i wbudowanego hamulca nożnego

• możliwość wykorzystania w trakcie remontów domowych oraz prac na niskich elewacjach

• łatwość transportu w samochodach

 

Wady rusztowań jezdnych

Nie możemy jednak zapominać o niewątpliwych wadach rusztowań typu jezdnego, z których wymienić można chociażby:

• możliwość wykorzystania wyłącznie do prac na niskich wysokościach (do 14 metrów)

• znacznie wyższa cena w porównaniu do rusztowań innego rodzaju

• spore ryzyko kradzieży w przypadku pozostawienia konstrukcji na obszarze budowy (związane z wysoką ceną aluminium)

• konieczność stawiania na bardzo równym podłożu

Dwa warianty sprzedaży rusztowań jezdnych

Sprzedaż rusztowań jest oferowana przez producentów w dwu wariantach: używanym i nowym. Klienci często decydują się na kupno używanych konstrukcji sprowadzanych z Niemiec, jednak w rzeczywistości znacznie korzystniejszym wyborem mogą się okazać nowe polskie rusztowania. Są one bowiem tylko nieznacznie droższe, łatwiej dostępne, a co najważniejsze, nie ponosimy ryzyka ich szybkiego wyeksploatowania.

Zwróćmy uwagę również na fakt, iż sprzedaży rusztowań używanych dokonują często oszuści, którzy nabierają nas na niskiej jakości konstrukcje sprowadzane z Chin. Nie dajmy się więc nabrać. Przed sfinalizowaniem każdej transakcji sprzedaży rusztowań, sprawdźmy koniecznie posiadane certyfikaty oraz ich stan fabryczny.

Opracowanie: SternService, firma sprowadzająca do Polski rusztowania jezdne i elewacyjne przeznaczone do prac remontowych oraz budowlanych.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz