1
Opublikowany 5 grudnia 2014 autor Artykuł Nadesłany w Inspiracje
 
 

Surrealistyczne wnętrze – postaw na oryginalnośćWnętrze niczym wyciągnięte z powieści „Alicja w Krainie Czarów”, albo z jednego z obrazów Salvadora Dali?

 Czy to możliwe? Surrealizm i abstrakcja istnieją nie tylko w głowach najodważniejszych artystów.

Sztuka ta odcisnęła swoje piętno na wzornictwie, czyniąc z niego ciekawe pole twórcze. Projektanci wnętrz inspirują się tymi nieoczywistymi i zaskakującymi tworami. Przenoszą je do przestrzeni mieszkalnej, kreując niecodzienne, zapierające dech w piersiach aranżacje.

 

TREND DLA LUDZI O OTWARTYCH UMYSŁACH

Istota surrealistycznych stylizacji tkwi w kształtach mebli oraz wzorach grafik. Im bardziej oryginalne, tym lepiej. Zakrzywione, poskręcane i pochylone szafy, a także sofy o bliżej nieokreślonych formach, bez wątpienia stanowią najważniejszy punkt przestrzeni. Każdy element wnętrza utrzymany w tym trendzie, jest ekscentryczny i zastanawiający. Aby wprowadzić takie użytkowe cuda do własnego mieszkania, należy mieć sporą odwagę! Jednakże ci, którzy już się na to zdecydują, nie będą żałować. Nawet najmniejszy abstrakcyjny detal ożywi i zdynamizuje nudną stylizację.

SYMBOLICZNE USTA I BEJSBOLOWA RĘKAWICA

Jednym z najważniejszych wytworów sztuki użytkowej jest sofa-usta, zaprojektowana i wykonania przez geniusza surrealizmu – Salvadora Dali. Dzieło powstało w latach 30’, jednak jego sława trwa do dziś. Współcześnie sofa-usta stanowią inspirację dla młodych designerów, którzy przenoszą pomysł na inne płaszczyzny. Podobnie jest z Fotelem Joe, stworzonym w 1970 roku przez trójkę projektantów: Jonathana De Pasa, Donatp D’Urbino i Paolo Lomazzi. Siedzisko w kształcie rękawicy bejsbolowej prawdziwej ikony sportu Joe DiMaggio, cieszy się niesamowitą popularnością w niemal każdym zakątku świata. Zarówno sofa-usta, jak i Fotel Joe, spowodowały przełom w dotychczasowym myśleniu projektantów dzieł użytkowych. Surrealiści pokazali, że mebel prócz funkcjonalności, ma budzić zachwyt, prowokować i zastanawiać.

designer styl nowoczesny SURREALISTYCZNY

Ebuytrading.com

 

SURREALIZM WE WSPÓŁCZESNYM WNĘTRZU

Nie musimy decydować się na tzw. total look, gdzie niemal każdy element wnętrza utrzymany jest w określonym stylu. To ważne, szczególnie w obliczu awangardowego trendu. Najlepiej, by w przestrzeni mieszkalnej znajdował się jeden, bądź dwa surrealistyczne akcenty. Może to być jeden z designerskich mebli – fotel, stolik, czy nawet krzesło z … bucikami. Dobrym pomysłem jest udekorowanie ściany reprodukcją dzieła Yvesa Tanguy, Rene Magritte, lub Francisa Picabia. Mocnym akcentem stanie się fototapeta z intrygującą grafiką.
Surrealistyczny trend pasuje do niemal każdego pomieszczenia. W fascynujący sposób uatrakcyjni salon i jadalnię, ale równie dobrze będzie wyglądać w pokoju dziecięcym. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj grafiki wybierzemy oraz jaki profil będą miały wykorzystane w aranżacji meble. Dzieci uwielbiają nieprawdopodobne historie, a surrealizm obfituje w takie obrazy! Plakat ze słoniem unoszącym się na balonie, może stanowić podstawę do wymyślania bajki. Sztuka – nawet tak kontrowersyjna – jest nieocenionym źródłem wiedzy dla każdego dziecka!

styl surrealizm

1stdibs.com

 

oryginalne wnętrza

Urbansplatter.com

 

styl oryginalny

Myloview.pl

 

oryginalne wnętrza

Creativehomeidea.com

 

Artykuł powstał we współpracy z platformą dekoracyjną REDRO.pl fototapety

Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz