Budynek bez ocieplenia poddasza przepuszcza ciepło niczym sitko. Kto chce oszczędzać energię i zmniejszyć koszty ogrzewania, powinien pomyśleć o jego termomodernizacji, montując odpowiednią izolację można zaoszczędzić – im lepsza termoizolacja, tym mniejsze koszty ogrzewania. Pytamy eksperta, jak się do tego zabrać.
Kiepsko ocieplony dach prowadzi do strat ciepła nieporównywalnych z innymi powierzchniami domu. Jednocześnie dach odpowiada za nagrzewanie się poddasza podczas upalnych dni, których coraz więcej pojawia się w porze letniej. Wybór ocieplenia uzależniony jest od przeznaczenia poddasza. Jeśli pomieszczenie wykorzystywane jest jako powierzchnia użytkowa np.: jako magazyn, suszarnia, to najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest położenie termoizolacji na suficie pomieszczeń sąsiadujących z poddaszem. Jeśli jednak, pomieszczenia będą adoptowane na pomieszczenia mieszkalne, izolacje kładzie się na wewnętrznej stronie dachu.
Jak ocieplić poddasze użytkowe?
Wybór konkretnego materiału, konstrukcji, sposobu ocieplenia poddasza zależy od wielu czynników, takich jak projekt, usytuowanie budynku, kąt nachylenia dachu, kubatura, wysokość i przeznaczenie. – wyjaśnia Mateusz Grobelny, ekspert z firmy Specterm.
Do ocieplenia poddasza użytkowego, najlepszym rozwiązaniem oprócz wełny szklanej lub mineralnej, okazuje się być wełna drzewna. Zwłaszcza w przypadku adaptacji na pomieszczenia mieszkalne, należy zwrócić uwagę na to aby materiał posiadał jak najlepsze parametry. Stosuje się wtedy drewnopochodną płytę dachową, która montowana bezpośrednio na krokwiach, stanowi oprócz termoizolacji, warstwę paro i hydroizolacji. Ale to nie wszystko – taka izolacja dzięki wysokiej gęstości zapobiega przedostawaniu się ciepła do wnętrza budynku. Eliminuje to problem przegrzewania się poddasza. Jak zakłada się taką izolację? Po zabezpieczeniu od zewnątrz, przestrzenie miedzy krokwiami wypełnia się miękką wełną drzewną, która sztywną i szczelnie wypełnia wszystkie przestrzenie między konstrukcją dachu. Tak zabezpieczone poddasze doskonale nadaje się do wykorzystania przez cały rok jako suszarnia, innego rodzaju pomieszczenie gospodarcze lub też mieszkalne – przy bardzo niskim zużyciu energii na 1m2 powierzchni użytkowej.
Ocieplenie poddasza nieużytkowego – jak wybrać materiały?
W przypadku poddasza nieużytkowego warto zastanowić się nad zastosowaniem nowatorskiego i bardzo skutecznego rozwiązania, jakim jest izolacja sypka w postaci luźnego włókna drzewnego lub celulozy. Materiały te są wsypywane do przegrody stropu przy pomocy odpowiedniego agregatu lub luzem. Taka metoda pozwala osiągnąć wszystkie parametry izolacji innego typu, przy sporej oszczędności nakładów finansowych i materiałowych. To coraz bardziej popularny rodzaj termoizolacji, jest to przecież bardzo wydajna metoda. Wydajność ta wynika, z prostego montażu i krótkiego czasu realizacji, przy jednoczesnym bardzo dokładnym wypełnieniu wszystkich pustych przestrzeni, niemożliwym podczas zastosowania materiału z rolki lub maty. Dodatkowo, luźne włókno drzewne nie osiada z upływem lat oraz cały czas zachowuje wszystkie pierwotne parametry: odporność na zawilgocenie, grzyby, przenikanie ciepła czy pojemność cieplną.
Na stropach betonowych poddasza nieużytkowego, idealnym rozwiązaniem jest ułożenie sztywnych arkuszy formatowanego na sucho włókna drzewnego, które doskonale izolują przed ciepłem latem jak i jego utratą zimą. Dodatkowo stanowią element konstrukcyjny lub użytkowy, który można swobodnie użytkować jako podłogę tymczasową lub gospodarczą. – dodaje M. Grobelny (specterm.pl)
W obydwu przypadkach wykorzystania poddasza, warto zastanowić się czy w obecnych czasach coraz bardziej skrajnych zjawisk atmosferycznych, kapryśnych pór roku i długo utrzymujących się upałów, nie skorzystać z najlepszych rozwiązać budownictwa energooszczędnego, jakim są izolacje drewnopochodne. Ten materiał, potrafi spełnić wymagania najbardziej wymagającego inwestora, łącząc w sobie wszystkie cechy najlepszych izolacji, począwszy od współczynnika przenikania ciepła, a skończywszy na najwyższym parametrze przesunięcia fazowego.
Jak ocieplić poddasze? Oto kilka rad eksperta: Budynek bez ocieplenia poddasza przepuszcza… hXXps://t.co/exIaFBGwuu