Oświetlenie w postaci kinkietu to nie tylko dopełnienie głównych punktów oświetleniowych. To także element dekoracji, który winien być kompatybilny z założoną wcześniej aranżacją.
Ma być intymnie, przyjaźnie dla oka i nie aż tak dynamicznie, jak to bywa w dużych, nowoczesnych wnętrzach, gdzie dominują klasyczne, ale i luksusowe lampy, zauważane na pierwszy rzut oka. Trzymając się kilku prostych wskazówek można z powodzeniem dopasować ten rodzaj oświetlenia, do każdego wnętrza, niezależnie od jego stylu i charakteru.
Pojedynczo, w grupie, a może w parach?
W wielu miejscach wystarczającym będzie tylko jeden kinkiet. Nad blatem roboczym, biurkiem czy też w kącie w ścianie. Tutaj chodzi przede wszystkim o spełnienie funkcji praktycznych i doświetlenie miejsc, do których nie dociera snop światła z punktów głównych, umieszczonych na suficie.
Umieszczanie kinkietów w grupach bądź parach, daje niesamowity, wręcz widowiskowy efekt. Symetria jest czymś, co sprawdza się w każdej aranżacji. Komponuje się ów ze stylistyką wnętrz bardzo tradycyjnych, wręcz rustykalnych, dość przeciętnych i klasycznych, a także w każdym calu nowoczesnych.
Równoległe rozmieszczenie, po dwóch stronach łóżka, kominka, lustra, sprawia wrażenie uporządkowanej przestrzeni, w której panuje pożądana harmonia. Decydując się na grupowe rozmieszczenie kinkietów bądź w parach, należy postawić na produkty z tej samej linii, dla zachowania porządku i spójności kompozycji wnętrza.
Takie nowoczesne lampy AZzardo.com.pl, mogą mieć formę skromną, minimalistyczną, by odpowiadać charakterowi współcześnie urządzonego pomieszczenia, jak i zdecydowanie bardziej ozdobną czy nawet wymyślną pod względem swojej formy, by spełniać w dużej mierze funkcje dekoracyjne.
Transparentne bądź nie
Wiązka światła prowadzona może być ku górze – na sufit i ścianę bądź ku dołowi – na podłogę i ścianę. Kierunek, w jakim poprowadzimy światło sączące się z oprawy kinkietowej, zależny jest od klimatu i atmosfery wnętrza, jaką chcemy uzyskać. Na tym polu znaczenie będzie mieć również rodzaj dobranego klosza.
Transparentny klosz daje bardziej wyraziste, jasne i mocniejsze światło. Nieprzezroczyste klosze nadają się do miejsc, w których chcemy stworzyć bardzo przytulny kącik i dyskretną atmosferę. Jeszcze więcej subtelności nadaje klosz zamknięty.
Światło, które ma być skierowane do góry może być mocniejsze. To spełniające role zadaniowe, do czytania czy relaksu, powinno być kierowane ku dołowi, a zatem opiewać będzie na mniejszą moc. To ważne, bowiem zbyt mocne światło będzie razić i męczyć oczy.
Zwyczajne czy niebanalne stylizacje?
Tradycyjne, klasyczne i delikatnie zdobione czy też może o geometrycznych kształtach, doskonale sprawdzających się we współczesnych wnętrzach? Wybór kinkietów jest ogromny i z powodzeniem można znaleźć takie konstrukcje, które będą nie tylko spełniać swoja praktyczne funkcje, ale i sprawią, że aranżacja wnętrza stanie gustowną. Pomieszczenie nabierze charakteru, temperamentu i zyska na dynamizmie. A gdy bliższy jest nam ciepły kąt, z lekką smugą światła, wystarczy postawić na niewielkie, klasyczne lub tradycyjne rozwiązania.
Dla tych, którzy zaś lubują się w stylizacjach niecodziennych i najbardziej oryginalnych, nie zabrakło propozycji chociażby kinkietów ściennych opatrzonych specjalną akrylową powłoką, na której można pisać markerem.
Nawet najbardziej wymagający, nie patrzący na modę, ale własne gusta i upodobania, będą w stanie znaleźć taką oprawę kinkietową, która spełni ich oczekiwania pod każdym względem.