Planujesz kupno mieszkania na kredyt? Aby otrzymać środki od banku, musisz jednak spełnić szereg wymagań mających na celu potwierdzenie Twojej wiarygodności jako kredytobiorcy. Zobacz, co możesz zrobić, by Twoje szanse na pozytywną decyzję kredytową wzrosły!
Podstawowy warunek kredytu hipotecznego – pozytywna historia kredytowa
Zanim bank udzieli Ci kredytu hipotecznego, musi się upewnić, że jesteś wiarygodną osobą i zamierzasz terminowo spłacać zaciągnięte zobowiązanie. W tym celu dokładnie prześwietla Twoją historię kredytową w BIK, zwracając uwagę na takie aspekty, jak:
- częstotliwość zaciągania pożyczek i ich wysokość,
- terminowość spłaty i ewentualne opóźnienia,
- zadłużenia, które właśnie spłacasz i mogą utrudniać Ci spłatę nowego kredytu,
- udostępnione limity w rachunku bieżącym,
- posiadane karty kredytowe,
- korzystanie z chwilówek i ofert parabankowych.
Jeśli przejdziesz pozytywnie wszystkie te etapy, Twoje szanse na pozytywną decyzję kredytową wzrastają. Jakiekolwiek uchybienia na tym polu mogą jednak od razu zniszczyć Twoje marzenia o własnym mieszkaniu – banki traktują je bardzo poważnie i nie ryzykują problemów z potencjalnie niewypłacalnymi kredytobiorcami.
Kredyt na mieszkanie – warunki dotyczące zatrudnienia i zarobków
Etap sprawdzania Twojej historii kredytowej przebiegł bez żadnych trudności? To nie wszystko! Bank musi się także upewnić, że budżet, którym dysponujesz na co dzień, pozwala Ci na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie. W tym celu sprawdzi Twoją historię zatrudnienia, wysokość zarobków oraz miesięczne wydatki.
Jeśli chodzi o historię zatrudnienia, najważniejsza jest jej ciągłość. Wszelkie przerwy pomiędzy pracą dla kolejnych pracodawców działają na Twoją niekorzyść, gdyż świadczą o tym, że w przypadku utraty obecnego stanowiska możesz mieć problem ze znalezieniem nowego – a co za tym idzie możesz mieć przejściowe trudności ze spłatą kredytu.
Warto wiedzieć
Aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową, wcale nie musisz mieć umowy o pracę, choć to właśnie taka forma zatrudnienia jest uważana za najbardziej stabilną. Banki coraz przychylniej patrzą jednak na osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych. Muszą to być jednak umowy z udokumentowanymi zarobkami przez co najmniej 12 miesięcy bez żadnej przerwy – tylko wtedy uznaje się to za stałe zatrudnienie.
Jeśli chodzi o zarobki, banki biorą pod uwagę kwotę brutto. Uważaj więc na to przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Ile musisz zarabiać, by dostać kredyt na mieszkanie? Odpowiedź brzmi: jak najwięcej. Ważne jest to, żeby po odjęciu miesięcznych wydatków od przychodów pozostawała wolna kwota w wysokości równej przynajmniej 1/3 Twojej wypłaty – tyle powinno Ci wystarczyć, by spłacać kolejne raty kredytu.
Kredyt hipoteczny – warunki, które mogą zmniejszyć Twoje szanse na własne M
O czym jeszcze pamiętać, starając się o kredyt na mieszkanie? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci spełnieniu tego marzenia:
- złóż wniosek kredytowy tylko w jednym, wybranym banku. Składanie go w kilku bankach jednocześnie może zwiększyć liczbę zapytań do BIK, a tym samym obniżyć Twoją zdolność kredytową;
- nie bez znaczenia pozostaje również Twój wiek. Pamiętaj o tym, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat – czasem nawet 30. Jeśli więc zaciągasz go w wieku 35 lat, spłacając ostatnią ratę, będziesz już mieć 65 lat. Banki biorą pod uwagę średnią długość życia w Polsce i niechętnie udzielają kredytów osobom starszym, które później mogą się okazać niewypłacalne;
- posiadanie rodziny i dzieci może obniżyć Twoją zdolność kredytową – każda dodatkowa osoba w gospodarstwie domowym zwiększa miesięczne koszty utrzymania – w efekcie zostaje Ci zatem mniej wolnych środków, z których możesz spłacać kredyt.
Zaciągając kredyt na mieszkanie, staraj się robić to „z głową”. Oszukiwanie banku nic Ci nie da – na którymś etapie prześwietlania Twojej osoby niepożądane informacje i tak wypłyną, a Ty pogrzebiesz tym samym swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową.