0
Opublikowany 4 kwietnia 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Wymiana okien – ile to kosztuje?Okna to jeden z najważniejszych elementów budynku, który zapewnia optymalny poziom światła, jak również chroni przed mrozem czy hałasem. Obecnie jednym z najlepszych rozwiązań są okna PCV, gdyż wykazują znacznie lepsze właściwości izolacyjne aniżeli modele drewniane. O czym pamiętać podczas ich wymiany i ile właściwie będzie to nas kosztować? Poniżej prezentujemy przydatne wskazówki oraz przykładowy kosztorys.

Kiedy wymienić okna?

Jeżeli zauważyliśmy, że nasze rachunki za ogrzewanie wzrosły i to bez wyraźnej przyczyny, to możemy podejrzewać, że winne są temu nieszczelne okna. Słaba izolacja odpowiada nie tylko za wychładzanie pomieszczeń w czasie zimy, ale i za ich przegrzewanie latem. Może to być więc znak, że potrzebna jest wymiana okien. Taki zabieg bez wątpienia okaże się konieczny w przypadku poważnych uszkodzeń ramy bądź zbicia szyby. Nie zawsze istnieje możliwość wymiany poszczególnych części, co więcej, może się okazać, że nie przyniesie to nam większych korzyści, chociażby ze względu na przesadnie wysoką cenę nowych elementów. Dobrej jakości okna powinny tłumić dźwięki dochodzące z zewnątrz. Jeśli więc hałas panujący na ulicy nie pozwala nas zasnąć bądź utrudnia skupienie się w ciągu dnia, to wówczas także warto pomyśleć o wymianie okien.

Z przyczyn logistycznych wymiana okien w okresie jesienno-zimowym nie ma większego sensu, dlatego też najlepiej zdecydować się na nią wiosną. Profesjonalna ekipa budowlana wymieni je w ciągu jednego dnia.

Najważniejsze parametry okien

Okna w dużej mierze wpływają na estetykę budynku, podczas ich wyboru nie możemy jednak kierować się wyłącznie tego typu kryterium. Najważniejszą są ich parametry, gdyż odpowiadają za funkcjonalność. Na które z nich zwrócić uwagę?

  • Przenikalność ciepła – ten parametr wyraża współczynnik Uw, który określa ilość ciepła wydostającą się przez okno. Większość dostępnych okien posiada Uw na poziomie ok. 1, 1 W/(m²K).
  • Akustyka – im wyższa wartość podana w decybelach, tym lepsza izolacja akustyczna. Standardowy poziom dźwiękoszczelności wynosi 32 decybele.
  • Odporność na wiatr – wyrażona jest w skali od A do C oraz od 1 do 6. W polskich warunkach najlepiej sprawdzają się okna oznaczone jako B3.

Koszt wymiany okien

Najwięcej wydatków poniesiemy na sam zakup okien. Praktycznym wyborem okażą się okna PCV, które kosztują od 700 do 1000 zł, podana cena dotyczy okna dwuskrzydłowego o wymiarach 1165 x 1135 mm, gdyż są one uznawane za najpopularniejsze. Nieco tańsze będzie okno balkonowe, którego cena wynosi mniej więcej 600 zł. Koszt zakupu okien drewnianych będzie już nawet o 20% wyższy. Wiele zależy zatem od ilości, którą potrzebujemy do naszego domu. Zapłacić musimy także za ich montaż. W przypadku okna dwuskrzydłowego wynosi on ok. 150-200 złotych. Doliczyć trzeba jeszcze tynkowanie otworów. Cena tego typu usługi to nawet 900 zł (najczęściej spotkamy się ze stawką go typu 40 zł/m2). Okna PCV wymagają niekiedy umieszczenia plastikowego parapetu zewnętrznego. Zazwyczaj jest on dość wąski, gdyż jego szerokość nie przekracza 20-25 cm. Ten element nie wymaga dużych nakładów finansowych, gdyż kosztuje zaledwie 50 zł. Za okno balkonowe i dwuskrzydłowe o standardowych rozmiarach zapłacimy więc razem z montażem oraz pełną usługą około 3 tys. zł. Podana cena może wzrosnąć, gdy zdecydujemy się na szyby antywłamaniowe. Okna z szybami tego typu wymagają nawet 200-300 zł dopłaty za metr kwadratowy.

Dobrej jakości okna posłużą nam przez nawet 20 lat, dlatego taka inwestycja z pewnością się opłaci. Ponadto, nie musimy wymieniać wszystkich okien za jednym razem, chociaż takie rozwiązanie okaże się najbardziej praktyczne, łatwiej wówczas wynegocjować zniżkę, np. na usługę montażu. Jeżeli zabraknie nam gotówki to skorzystać możemy z pożyczki pozabankowej. Informację na jej temat znajdziesz pod adresem www. Zakup najtańszych okien to ryzyko ponownej wymiany już za kilka lat, dlatego podczas ich wyboru kierować należy się przede wszystkim wysoką jakością.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe