Profile lub inaczej kształtowniki, zimnogięte to bardzo ważne elementy konstrukcyjne charakteryzujące się dużą długością i stałym przekrojem poprzecznym. Dzięki swojej funkcjonalności są dziś powszechnie stosowanym elementem budowlanym uchodzącym za wygodne, nowoczesne rozwiązanie.
Czym się charakteryzują profile zimnogięte?
Przy użyciu profili zimnogiętych można tworzyć konstrukcje lekkie, proste w układzie z zachowaniem stosunkowo niskich nakładów. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zależy nam na stworzeniu prostego i szybkiego, a zarazem stabilnego układu konstrukcyjnego. Przy budynkach halowych niewielkich gabarytów, przy tworzeniu obudowy ścian, dachów, układaniu belek stropowych i okapowych, czy wreszcie rygli ścian, tego rodzaju profile zimnogięte sprawdzają się najlepiej. Dzieje się tak dlatego, że zimnogięta taśma stalowa zapewnia im wyjątkową sztywność, wytrzymałość, przez co profile mają wysoką granicę plastyczności. To za sprawą takiej obróbki stopu, czyli poniżej warunków jego rekrystalizacji, dochodzi do poprawy właściwości mechanicznych materiału, czyli jego wytrzymałości i twardości. Należy też zaznaczyć, że profile mogą być otworowane, co zdecydowanie przyspiesza ich montaż za pomocą śrub lub nitów, czyniąc z nich materiał nie tylko trwały, ale i prosty w użyciu.
Rodzaje profili zimnogiętych
Profile ze stali zimnowalcowanej występują w trzech podstawowych typach: Z, C i Σ, rozróżniane ze względu na kształt. Profile typu Sigma są bardzo popularnym rodzajem, który swoje zastosowanie zyskuje głównie jako rygle ścienne i płatwy dachowe w halach. Poza tym profile mogą mieć różną wysokość przeprofilowania oraz grubość taśmy stalowej, z której są produkowane, co pozwala na dostosowanie swojego zamówienia do konkretnego zapotrzebowania.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Należy też wspomnieć, że w celu wzniesienia budynku potrzebne są oczywiście również inne elementy konstrukcyjne. Przykładowo, blachy trapezowe, a więc blachy faliste o fali w kształcie trapezu, mają bardzo szerokie zastosowanie, m.in. mogą być stosowane przy wznoszeniu konstrukcji nośnych o dużych rozpiętościach. Są przy tym stosunkowo tanie i nadają zarówno do budownictwa indywidualnego jak przemysłowego. Natomiast obróbki blacharskie to jedne z najważniejszych elementów systemów dachowych, wykonane z blachy płaskiej zapewniają szczelność i estetykę pokrycia. Jednak niezależnie od tego czy wybieramy profile zimnogięte, czy też inne elementy, warto wybrać produkty najlepszej jakości i dobrze dopasowane do naszych potrzeb.