0
Opublikowany 30 września 2016 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Oświetlenie LED w suficie podwieszanym – na co zwrócić uwagę?Oświetlenie LED cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Nic dziwnego, skoro ten rodzaj lamp pozwala skutecznie zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Popularne ledówki bardzo często znajdują zastosowanie w tzw. sufitach podwieszanych.

O czym należy pamiętać, decydując się na takie oświetlenie w tego typu instalacjach?

Żarówki LED w suficie podwieszanym nie wymagają szczególnego traktowania. Mimo wszystko przed zakupem lamp, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, by służyły nam one jak najdłużej. Oto kilka porad, które ułatwią ci zakup świetlówek LED do podwieszanego sufitu.

Kierunek padania światła

Oświetlenie LED w suficie podwieszanym spełnia funkcję dekoracyjną oraz użytkową. Jedna z nich może być jednak zdecydowanie ważniejsza od drugiej. Instalacja odgrywa przede wszystkim rolę ozdoby wówczas, gdy światło nie pada bezpośrednio pionowo w kierunku podłogi, lecz lekko rozświetla okolicę sufitu. Tradycyjne lampy, których światło skierowane jest w dół, zazwyczaj wykorzystywane są w takim samym celu jak tradycyjne żyrandole. Warto zatem już na etapie planowania montażu podwieszanego sufitu zadecydować, na jakim rodzaju oświetlenia nam zależy.

Barwa

Kupując ledówki do sufitu podwieszanego, warto wcześniej zastanowić się nad barwą światła. Tu znów należy podjąć decyzję o tym, czy oświetlenie będzie pełnić dekoracyjny element wystroju, czy też zastąpi nam klasyczne lampy. W pierwszym przypadku możemy bowiem zdecydować się na nieco oryginalniejsze rozwiązanie i zamontować żarówki barwy niebieskiej, zielonej, fioletowej itd. Jeśli jednak oświetlenie LED w suficie podwieszanym ma za zadanie zastąpić nam światło dziennie po zmroku, warto kupić żarówki o barwie ciepłej – relaksującej i stonowanej. Pełen wachlarz żarówek znajdziemy w sklepach internetowych, np. http://el12.pl/ledowediodowe,k463.

Strumień świetlny

Strumień świetlny to nic innego jak wartość, która definiuje, czy dana żarówka będzie świecić mocno, czy słabo. Na opakowaniach wyrażana jest w lumenach. Słabsze lampy doskonale nadają się do stworzenia w pomieszczeniu uspokajającego nastroju. Jeśli jednak chcemy, by pokój został rozświetlony w większym stopniu, warto zainwestować w mocniejsze świetlówki.

Mocowanie ledów

Bardzo ważne w przypadku ledów montowanych w podwieszanych sufitach jest uwzględnienie mocowań lamp. Wyróżniamy trzy rodzaje gwintów w takich żarówkach – tzw. duże, małe oraz uchwyty bagnetowe. Mocowanie musi pasować do zainstalowanych opraw. Oprócz tego koniecznie zwróć uwagę na rozmiar otworów w suficie. Na ich podstawie dobierzesz bowiem odpowiednie żarówki.

Kąt padania światła

W przypadku oświetlenia w sufitach podwieszanych najlepiej wybrać lampy o kącie padania światła 30-40°. Taki rodzaj żarówek wyróżnia się bowiem światłem bardziej skoncentrowanym i służącym do oświetlenia pomieszczenia w celach użytkowych. Lampy dekoracyjne mogą cechować się kątem padania światła o wartości 60°.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz