Istnieją przynajmniej trzy argumenty przemawiające za tym dlaczego ludzie decydują się na montaż prysznica w swojej łazience. Pierwszy z nich to oszczędność wody i zmniejszenie miesięcznych kosztów, drugi, podyktowany często gabarytami łazienki mówi o tym, że prysznic nie ograniczy przestrzeni w małej łazience tak bardzo, jak wanna.
Skoro mamy za sobą motywacje czysto ekonomiczną i przestrzenną, czas na trzeci punkt przemawiający za montażem prysznica – preferencje dotyczące codziennych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych. Choć zwolenników wylegiwania w wannie z pewnością znajdzie się sporo, szybki poranny prysznic, czy odprężający natrysk i ciepła woda masująca kark po ciężkim dniu mają nie mniej wielbicieli.
Jeżeli brodzik prysznica nie został otoczony kabiną prysznicową, a jej montaż może się okazać dla nas zbyt kłopotliwy w danym momencie, za drogi lub po prostu nie ma na nią miejsca, można skorzystać z rozwiązania alternatywnego, które zapewni intymność podczas czynności higienicznych, ochroni ściany i podłogi przed zachlapaniem i nie narazi nas na wysokie koszty.
Ciekawą opcję stanowi zasłonka na drążku.
Zasłonki prysznicowe
Spośród dostępnych na rynku zasłonek mamy do wyboru zasłonki tekstylne i winylowe. Te pierwsze są trwalsze, wielorazowego użytku i można je prać. Te drugie są natomiast tańsze, łatwiej dostępne w sklepach jednak po namoczeniu przyklejają się tak do ciała, jak i do brodzika (lub wanny jeżeli zdecydujemy się ją zasłonić). Mankamentem zasłonki jest jednak fakt, iż nasiąknięta wodą może brzydko pachnieć i go gorsze, stać się podłożem do rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego po każdym prysznicu zasłonka powinna być rozsunięta, by nagromadzona w niej woda mogła wyschnąć. Jeżeli chcemy osłonić brodzik lub wannę powinniśmy kupić zasłonkę o około 20-30% szerszą. (szerokość tę należy liczyć sumując wszystkie boki brodzika/wanny, które chcemy osłonić, a następnie dodać do niej 20-30% więcej materiału). Długość zasłonki zależy od tego na jakiej wysokości zamontowany został drążek. Kupując zasłonkę warto zwrócić uwagę na wielkość kółek, gdyż drążek może się nie zmieścić w otworach o zbyt małej średnicy, a także czy na dole zasłonki wszyto ciężarki, które dociążając ją rozwiążą problem przyklejania się materiału do ciała w trakcie brania prysznica.
Rodzaje drążków prysznicowych
-
Drążek rozprężny
To drążek, który ma regulowaną długość sięgającą zwykle od 70 do 250 cm. W sklepie można kupić drążki o różnych długościach adekwatnych do naszych potrzeb w rozmiarach 70 – 110 cm, 105 – 180 cm oraz 140 – 250 cm. Montaż nie jest skomplikowany i nie wymaga wiercenia dziur w ścianie. Drążek montuje się nad wanną lub brodzikiem na dwóch równoległych ścianach.
-
Drążek łukowy
Drążek łukowy to propozycja do łazienki, w której zamontowano narożną wannę lub prysznic. W zależności od wyposażenia naszej łazienki do wyboru mamy drążki symetryczne lub niesymetryczne. Pierwsze występują w rozmiarach 80 x 80 cm, 90 x 90 cm, 120 x 120 cm, 140 x 140 cm, 150 x 150 cm, drugie z nich natomiast kupimy o wymiarach 105 x 120 cm, 105 x 140 cm, 105 x 150 cm, 70 x 110 cm, 110 x 170 cm. Robiąc zakupy należy wybrać drążek o odpowiednim rozmiarze, gdyż w przeciwieństwie do drążka rozporowego, drążek łukowy nie ma opcji płynnej regulacji długości.
-
Drążek kątowy
Drążek kątowy to rurki, które tworzą nad wanną lub brodzikiem kwadrat lub prostokąt. Montaż jest nieco bardziej skomplikowany gdyż wymaga nie tylko wiercenia w ścianach, ale podwieszenia narożnika drążka do sufitu, by w miarę korzystania – przesuwania zasłonki nie oberwał się. Dzięki swojemu kształtowi umożliwia zasłonięcie miejsca kąpielowego z trzech stron.
-
Drążek okrągły
Aluminiowe profile mają okrągły kształt i montowane są za pomocą kołków rozporowych do ściany bocznej wnętrza. Drążki te najczęściej występują w średnicach od 80 do 100 cm.
Skoro już wiemy czym charakteryzują się poszczególne rodzaje drążków, z wyborem odpowiedniego nie powinniśmy mieć problemu. Co innego wybór zasłonki. Choć decyzja może nie być łatwa to z pewnością w końcu różnorodność wzorów i kolorów pozwoli nam gustownie i praktycznie wyposażyć łazienkę. A jeżeli za jakiś czas zasłonka nam się znudzi, bez większego problemu możemy wymienić ją na nową i cieszyć się odmienioną aranżacją wnętrza.
źródło zdjęć: pl.pinterest.com, apartmenttherapy.com, roomfortuesday.com, inmyroom.ru, interiorsbysarahlangtry.com, anthropologie.com, vintagewhitesblog.com, spartagens.com