Przepływowe podgrzewacze wody sprawdzają się wszędzie tam, gdzie względy techniczne lub ekonomiczne nie pozwalają na zastosowanie innego rozwiązania. Dokonując wyboru właściwego sprzętu, należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na ciepłą wodę, dostępność i koszty energii elektrycznej lub gazu. Przepływowe podgrzewacze wody mają tę zaletę, że podgrzewają dokładnie tyle cieczy, ile potrzebuje użytkownik. Nie tracą więc energii na jej magazynowanie. Na jaki podgrzewacz warto się zdecydować? Podpowiadamy.
Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody
Montaż elektrycznych podgrzewaczy wody jest uzasadnionym wyborem, kiedy planowane zużycie będzie niewielkie oraz nieregularne, przez co nie opłaca się zakładać całej instalacji z zasobnikiem. Mimo, że energia elektryczna nie należy do najtańszych, to jednak jest to rozwiązanie bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów związanych ze stratami ciepła w zasobniku i przewodach.
Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody do prawidłowego funkcjonowania wymagają jedynie prądu i doprowadzenia zimnej wody, a także odprowadzenia ścieków. Oszczędzamy więc nie tylko na samym urządzeniu, które jest niedrogie, ale również na konieczności budowy instalacji ciepłej wody użytkowej. Dodatkową zaletą są również niewielkie rozmiary urządzenia, dzięki czemu łatwo je zamontować. W przeciwieństwie do podgrzewaczy pojemnoÅ��ciowych, nie zabierają też wiele miejsca w pomieszczeniu. Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody wymagają jednak solidnej instalacji elektrycznej, która wytrzyma chwilowe duże obciążenia.
W sprzedaży spotkać można elektryczne podgrzewacze jedno oraz trójfazowe. Urządzenia jednofazowe mają moc od 3,5 do 5 kW, dostarczając około 2 litrów ciepłej wody na minutę. Jest to więc rozwiązanie wystarczające do mycia rąk nad umywalką. Elektryczne podgrzewacze są dobrze zaizolowane, dzięki czemu można je montować w pobliżu wanny lub kabiny prysznicowej bez ryzyka porażenia. Podgrzewacze trójfazowe natomiast mają moc od 6 do 28 kW, dlatego wykorzystuje się je w miejscach, gdzie występuje kilka punktów poboru wody.
Jaki elektryczny przepływowy podgrzewacz wody wybrać?
Kupując elektryczny przepływowy podgrzewacz wody, poza ilością faz, warto również zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe. Część urządzeń posiada specjalną konstrukcję bloku grzewczego, która pomaga uniknąć osadzania się kamienia. Inne natomiast mają system zabezpieczeń przed przegrzaniem. Istotną kwestią są również systemy regulacji – niektóre z podgrzewaczy dają możliwość ustawienia temperatury wody z wysoką dokładnością, inne natomiast posiadają wyświetlacz, na którym sprawdzić można aktualną temperaturę. Kupując urządzenie, warto też zwrócić uwagę na dostępne programy. Przykładowo program kąpielowy pozwala uniknąć nagłych zmian temperatury wody i posiada blokadę przed niechcianą, przypadkową zmianą ustawień.
Gazowe przepływowe podgrzewacze wody
Gazowe przepływowe podgrzewacze wody instaluje się w budynkach, w których nie ma wystarczająco miejsca oraz technicznych możliwości na wykorzystanie podgrzewaczy pojemnościowych lub zasobników ciepłej wody. Budynki takie muszą mieć dostęp do gazu ziemnego oraz przewody kominowe umożliwiające montaż gazowego podgrzewacza wody. Ważne jednak, aby pomieszczenie, w którym zamontujemy sprzęt, posiadało sprawną wentylację. W przeciwnym wypadku należy zdecydować się na podgrzewacze z zamkniętą komorą spalania.
Dobrym przykładem jest firma Junkers, która od wielu lat gości przede wszystkim w naszych łazienkach, ale obecnie, dzięki zaawansowanym technologiom, montaż jej produktów możliwy jest również w innych pomieszczeniach. Więcej na temat oferty tego renomowanego producenta przeczytasz tutaj: https://www.junkers.pl/produkty/przygotowanie-cwu/gazowe-podgrzewacze-przeplywowe/.
Najchętniej wykorzystywane gazowe przepływowe podgrzewacze wody mają moc od 17 do 19 kW, która wystarcza do codziennego użytku w całym mieszkaniu. Sprawdzają się one u osób, które nie korzystają jednocześnie z umywalki, prysznica i zlewu w kuchni. Natomiast jeśli jednocześnie chcemy korzystać z ciepłej wody w łazience oraz kuchni, moc podgrzewaczy nie powinna być mniejsza niż 22-24 kW. Należy jednak pamiętać, że jednoczesne korzystanie z różnych punktów poboru wody może powodować ograniczenie strumienia ciepłej wody.
Planując montaż gazowego podgrzewacza, musimy uwzględnić przede wszystkim odległość od komina wentylacyjnego, jak i od punktów poboru wody. Istotne bowiem, aby była ona jak najmniejsza, a przewody dokładnie zaizolowane, aby nie tracić ciepła i wody, która musi upłynąć, zanim pojawi się ciepły strumień.
Jaki gazowy przepływowy podgrzewacz wody wybrać?
Decydując się na zakup gazowego przepływowego podgrzewacza wody, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na rodzaj regulacji temperatury. Część urządzeń ma regulację ręczną, gdzie temperatura zmienia się wraz z natężeniem poboru i temperaturą wody dopływającej. Inne posiadają regulację podwójną – ręczną oraz automatyczną. Regulacja elektroniczna natomiast umożliwia uzyskanie stałej temperatury wody, niezależnie od poboru i temperatury wody dopływającej.
Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest rodzaj zapłonu. Najczęściej w urządzeniach pali się mały płomyk dyżurny, jednak w celu zminimalizowania zużycia gazu coraz chętniej wykorzystuje się zapłon z hydrogeneratora.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa należy również zwrócić uwagę na zabezpieczenia. W standardzie powinien występować czujnik ciągu kominowego znajdujący się na przerywaczu ciągu kominowego, który wyłącza palnik, jeśli ciepłe spaliny wpływają do pomieszczenia. Innym zabezpieczeniem jest ogranicznik temperatury montowany na wymienniku ciepła, który odcina dopływ gazu, jeśli temperatura wymiennika będzie zbyt wysoka. Istotne jest również zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, które zapobiega ulatnianiu się gazu, gdy na palniku nie ma płomienia.
Kupując podgrzewacz, warto stawiać na sprawdzone marki, które specjalizują się w produkcji tych urządzeń.