Wykładziny dywanowe coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Stanowią doskonały kompromis między chłodnymi, śliskimi panelami, a tradycyjnymi, wyszukanymi dywanami. Wykładzina dywanowa to niedrogie i praktyczne rozwiązanie, które skutecznie podnosi komfort użytkowania codziennych wnętrz.
Największe zalety wykładziny dywanowej
Podłoga odgrywa coraz istotniejszą rolę w aranżowaniu wnętrz. Mnogość dostępnych rozwiązań sprawia, że każdy może wypełnić je zgodnie z własnym gustem oraz oczekiwaniami. W poszukiwaniu praktycznego sposobu na pokrycie podłogi i dodanie wnętrzu przytulności, warto zdecydować się na zastosowanie wykładziny dywanowej. Wygłuszy wnętrze, a dzięki dodatkowym właściwościom termicznym, pozwoli cieszyć się wyższą temperaturą w pomieszczeniu. Jest to szczególnie istotne podczas mroźnej polskiej zimy.
Wykładzina we wnętrzu stanowić może również istotny element aranżacyjny. Pokryta nią podłoga sprawia, że wnętrze staje się cieplejsze i bardziej przytulne. Wykładziny z naturalnych włókien nie elektryzują się, nie przyciągają kurzu, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości. Natomiast te na bazie materiałów sztucznych nie wchłaniają wilgoci, więc są odporne na wszelkie zalania i plamy. Wykładzina dywanowa to produkt antypoślizgowy i przyjemny w dotyku. Dlatego idealnie nadaje się do pokojów dziecięcych – nie tylko do chodzenia, ale również do zabawy.
Wykładziny dywanowe w różnych odsłonach
Jak już wspomnieliśmy, wykładziny dywanowe mogą być wykonane z materiałów naturalnych bądź sztucznych. Dostępne są również w różnych kolorach i wzorach. Do większych pomieszczeń pasują wykładziny ciemniejsze i bardziej stonowane, podczas gdy małe wnętrza można optycznie powiększyć za pomocą jasnej lub kolorowej wykładziny dywanowej. W miejscach często użytkowanych, takich jak hol, sprawdzą się wykładziny grubsze i odporne na odkształcenia, np. polipropylenowe czy poliamidowe. W domowym salonie warto postawić natomiast na naturalną wykładzinę wełnianą, która chroni pomieszczenie przed wychłodzeniem i jest bardzo przyjemna w dotyku. Wybierając wykładzinę, szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, z którego wykonany jest jej spód. Najczęściej jest to gąbka, filc lub juta, którą poleca się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym.