0
Opublikowany 22 marca 2019 autor Izabela Krzyczkowska w Inspiracje
 
 

Remont kuchniPrzychodzi czas, kiedy trzeba wyremontować kuchnię. Na meblach widać ślady wieloletniego użytkowania, kolor ścian wyblakł i jak to w kuchni bywa widoczne są plamy. Kuchnia powinna być funkcjonalna i estetycznie wyglądać, zwłaszcza, jeżeli jest połączona z salonem. Niektórych na samą myśl o remoncie kuchni ogarnia gęsia skórka i zaczynają szukać kredytu. Remont kuchni w powszechnej opinii jest bardzo drogim przedsięwzięciem. Czy można przeprowadzić remont kuchni nie popadając w długi na następne miesiące i stworzyć nowoczesne oraz wygodne wnętrze?

Planowanie prac

Wchodzimy do kuchni i patrzymy krytycznie – kafelki na ścianie do wymiany, o podłodze już nie wspominając, aby nie zepsuć sobie humoru. Meble, zwłaszcza blaty w nie najlepszym stanie – widać zarysowania i przebarwienia. Kolor przestał podobać się już jakiś czas temu. Fason przypomina poprzednią epokę. Bierzemy kalkulator i okazuje się, że koszty są tak duże, że trzeba ograniczać zakres prac, a więc i efekt będzie daleki od wymarzonego. To na szczęście czarny scenariusz. Metamorfoza kuchni nie musi oznaczać bankructwa rodziny.

Jak rozwiązać problem kuchennych płytek?

Płytki ceramiczne to spory wydatek. Do tego dochodzą kleje i fugi. Poprawienie wyglądu ścian w kuchni nie oznacza zrywania płytek. Wystarczy je odnowić, to znaczy: odtłuścić, umyć,osuszyć i pomalować farbą do płytek ceramicznych w dowolnym kolorze. Zaczyna się od malowania fug, po czym przechodzi do kafelek. Farby do płytek ceramicznych dostępne są w różnych kolorach i o wiele tańsze od nowych kafelek i wszystkich potrzebnych akcesorów. Pomalowanie farbą zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż kafelkowanie. Jest to rozwiązanie ekonomiczne pod względem finansowym i czasowym, a efekt jest tak samo dobry, jak w przypadku położenia nowych płytek. N pierwszy rzut oka nikt nie domyśli się, że płytki były jedynie pomalowane. Dzięki malowaniu płytek kuchnia nabierze nowoczesnego wyglądu.

Odmieniony wygląd mebli.

Meble po latach tracą na swojej urodzie. Można je wyrzucić i kupić nowe, poddać kosztowanej renowacji lub okleić okleiną. Ceny mebli kuchennych dochodzą do kilku tysięcy złotych. Jeżeli nie chcemy kupować nowych mebli, a chcielibyśmy odmienić jedynie ich wygląd, to dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie okleiny meblowej. Wystarczy umyć, osuszyć meble i okleić je okleiną w wybranym kolorze. Okleić można blat i szafki. Niewiele pracy, bardzo małe koszty, a meble zyskują nowoczesny wygląd. W razie gdyby po jakimś czasie znudził się nam kolor okleiny można ją zerwać i przykleić nową. Zastosowanie okleiny to najprostszy sposób, aby dostosować kuchnię do zmieniającego się gustu domowników i do aktualnie panujących trendów w urządzaniu kuchni. Warunkiem jest dobry stan techniczny mebli. Szafki można również pomalować specjalnymi farbami do mebli kuchennych.

Stare sprzęty AGD

Zepsute sprzęty AGD trzeba wymienić na nowe. Jeżeli sprzęt działa, a chodzi jedynie o poprawienie wyglądu, to można polakierować lodówkę, czy zmywarkę lub okleić specjalną okleiną. Droższą opcją jest zabudowa sprzętu AGD, dzięki czemu nie będzie w kuchni widoczny, a pomieszczenie zyska jednolity wygląd. To rozwiązanie można zastosować przy większych kuchniach.

Odnowienie kuchennej podłogi

Podłoga w kuchni jest narażona na poplamienia i wilgoć. Najlepszym materiałem na podłogi do kuchni są płytki, gresy i gumolity. Bardzo ważne jest to, aby podłogę było można łatwo utrzymać w czystości. Jeżeli perspektywa wymiany kafelek na kuchennej podłodze jest czymś przerażającym, to warto spróbować innego rozwiązania, które pozwoli uzyskać nowy, ładniejszy wygląd podłogi – mianowicie malowanie kafelek. Najpierw podłogę należy odtłuścić, umyć i osuszyć. Później można rozpocząć malowanie. Do wyboru są dwie opcje: pomalowanie całości jedną farbą lub utworzenie dwukolorowej podłogi.

Koszt odnowienia kuchni zależy od pomysłów i kreatywności właściciela. Czasami wystarczy niewielki nakład finansowy, aby z nudnej kuchni stworzyć piękną przestrzeń do przygotowywania posiłków i rodzinnych spotkań.


Izabela Krzyczkowska