0
Opublikowany 22 marca 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Jak zaoszczędzić na opłatach za ciepło? Ogrzewanie podłogowe i nowe technologie

koszt ogrzewania domu
koszt ogrzewania domu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ogrzewanie płaszczyznowe ma zalety także w związku z rozwojem nowych technologii. W efekcie jest to doskonały sposób na to, by zaoszczędzić pieniądze na opłatach za ciepło. W jaki sposób działa ogrzewanie i jak można je lepiej wykorzystać?

Izolacja na wysokim poziomie

            Obok ustawności pomieszczeń i przyjemnego ciepła pod stopami, ogrzewanie podłogowe (bądź inny rodzaj ogrzewania płaszczyznowego) ma jedną zaletę – odpowiada za lepszą termoizolację pomieszczenia. W jaki sposób? Płaszczyzny sufitów i podłóg są często słabym punktem na mapie termoizolacyjnej mieszkania – przez nie wydobywa się powietrze ciepłe i wymienia na powietrze zimne. Dlatego wprowadzenie ogrzewania daną powierzchnią minimalizuje straty, a co za tym idzie, pozwala na lepsze wykorzystanie energii.

Wybieraj temperaturę jak chcesz

            Jednak w tego rodzaju rozwiązaniu plusem jest także swoboda w doborze temperatury. Dzięki powolnemu, stymulowanemu sterowaniu temperatury wewnątrz budynku za pomocą panelu kontrolnego możemy z łatwością wybrać odpowiadającą nam temperaturę. Oznacza to, że nie wybieramy tylko między gorącem a zimnem. Przeciwdziałając ochładzaniu się pomieszczenia, np. zimą, nie musimy stawiać na podwyższanie temperatury do maksimum. Wybieramy właściwą wartość i czekamy, aby system płynnie sam się do niej zastosował.

Steruj skądkolwiek sobie wymyślisz

            Sterowanie ogrzewaniem podłogowym może mieć także inne plusy. Dzięki połączeniu nowoczesnych technologii z systemem inteligentnego domu, możemy sterować odpowiednimi frakcjami ogrzewania z każdego miejsca. Wystarczy mieć połączenie do sieci internetowej, a w efekcie samodzielnie ustawiamy temperaturę w domu nawet wtedy, kiedy nas w nim nie ma. To wygodne i bardzo użyteczne i wpływa na lepsze wykorzystanie energii, a więc i na oszczędności.

Nie rezygnuj z nowoczesności

            Wykorzystanie nowoczesnych technologii idzie w parze z ogrzewaniem płaszczyznowym. Dlatego w dobie inteligentnych domów warto pomyśleć także to tego rodzaju rozwiązaniu. Jest ono wyjątkowo ekonomiczne, gdyż nie tylko redukuje ucieczkę energii cieplnej, ale także dba o to, by temperatura w mieszkaniu czy domu była właściwa.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe