Pod koniec prac remontowych dochodzimy zawsze do etapu, w którym chcemy wykończyć lokum tak, aby spełniało nasze oczekiwania i abyśmy przebywając w nim czuli się dobrze.
Najbardziej oczywistym etapem prac wykończeniowych jest oczywiście malowanie ścian na swój ulubiony kolor. W tym momencie szukamy odpowiednich narzędzi i oczywistym wyborem są wszelkiego rodzaju wałki oraz pędzle, których na rynku jest bardzo szeroki wybór. Jednak te nie zawsze dadzą nam pożądany przez nas efekt, a ich używanie zwykle jest czasochłonne i męczące. Z pewnością wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem są agregaty malarskie. Ich wyższość nad wałkami i pędzlami wynika przede wszystkim z tego, że agregaty zapewniają idealne rozprowadzenie farby przy jednoczesnej oszczędności czasu. Agregat malarski jest urządzeniem natryskowym, rozprowadzającym farbę na danej powierzchni pod ciśnieniem. Spręża farbę bez użycia powietrza i przepuszcza ją przez niewielki otwór dyszy pod ciśnieniem około 200 bar. W wyniku tego powstaje kontrolowany strumień rozpylonej farby zależny od prędkości przepływu i tego, jaki kształt posiada dysza. Agregaty malarskie możemy podzielić na dwie grupy.
Agregaty tłokowe
Te maszyny cechuje szeroki wachlarz zastosowań i duża wydajność. Elementami roboczymi tych agregatów są pompy nurnikowe, jedno lub dwustronne. Mogą być zasilane za pomocą silników spalinowych, elektrycznych, bądź przy pomocy sprężarek pneumatycznych. Te urządzenia są zwykle wyposażone w komputery sterujące przepływem farby. Konstrukcja tłoka sprawia, że ten agregat malarski jest w stanie przepuścić przez dysze bardzo gęste farby, a powyżej wydajności 6 litrów na minutę mogą służyć nawet do nanoszenia szpachli. Duża sprawność pompy umożliwia zastosowanie silników małej mocy, a cykliczność pracy sprawia że pompa włącza się tylko przy niskim ciśnieniu w układzie wąż pistolet co czyni ją energooszczędną. Są to maszyny bardzo mocne i równie uniwersalne. Niestety cena tych agregatów oraz ich eksploatacji jest bardzo wysoka.
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej agencji Anticorr
O ile agregaty tłokowe można stosować zarówno do prac cięższych jak nanoszenie gęstszych farb bądź nawet szpachli, jak i do drobniejszych prac przy wykańczaniu domu, to o tyle w tym drugim przypadku bywa to dość nieporęczne. W tym drugim przypadku dużo bardziej optymalnym rozwiązaniem są więc agregaty membranowe. Są to konstrukcje dużo prostsze i nieposiadające niepotrzebnej elektroniki. Charakteryzują się łatwością w obsłudze, cena za samo urządzenie jak i koszty eksploatacji również są dużo niższe. Elementem roboczym tego typu agregatów malarskich są membrany, które można wymienić nawet samemu. Ten malarski agregat ma napęd przenoszony za pomocą mimośrodu przez tłok hydrauliczny. Membrana jest elementem, który wywiera ciśnienie na farbę. W przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju, ten ani trochę nie jest energooszczędny. Pompa pracuje nawet gdy ciśnienie jest w normie. Ponadto mała siła ssąca poważnie ogranicza zastosowanie takiego urządzenia. Za jego pomocą nie zaaplikujemy na żadną powierzchnie gęstszych mediów (farb).
Jak dopasować agregat pod rodzaj farby?
- Farby elewacyjne wymagają od nas urządzenia wydajnego na zużywanie 3 litrów na minutę. Najlepiej, aby ciśnienie wynosiło około 230 barów. Dysze odpowiednie do farb elewacyjnych powinny wynosić między 0,021 a 0,028m.
- Farby olejne oraz inne rodzaje rzadkich farb nie wymagają dużej dyszy w agregatorze. Ten rodzaj farb jest mało wymagający, dzięki czemu wystarczającą wydajnością agregatora będzie więc 1,25 litra na minutę. Odpowiednie ciśnienie waha się zaś między 100 a 200 barów. Najczęściej stosowane dysze do farb olejnych to 0,013m.
- Farby lateksowe, akrylowe lub emulsyjne również nie wymagają od sprzętu wielkiej wydajności. Agregat malarski przeznaczony do tego rodzaju farb powinien osiągać wydajność między 1,25 a 1,8 litrów na minutę. Należy używać ciśnienia około 220 barów. Dysze natomiast powinny mieć rozmiar między 0,017 a 0,021m.
- Szpachle akrylowe, farby przeciwpożarowe oraz farby antykorozyjne wymagają sprzętu o najwyższej wydajności. W przypadku tych farb najlepiej zdecydować się na specjalny agregat hydrauliczny. Wydajność takiego urządzenia powinna wynosić aż 5 litrów na minutę, ciśnienie − co najmniej 230 bar, natomiast dysza − nie mniej niż 0,043m.
Agregat malarski czy może kompresor? Co jest lepszym wyborem?
Szukając specjalistycznych urządzeń malarskich natrafić możemy na porównania agregatów z kompresorami. Czym różnią się te akcesoria? Które z tych urządzeń faktycznie jest lepsze i bardziej praktyczne? Przede wszystkim kompresor sprawdzi się lepiej w przypadku malowania niewielkich przestrzeni. Jeżeli nie chcemy przepłacać za sprzęt wiedząc, że mamy do pomalowania jedynie pojedyncze pomieszczenia lub elementy, wtedy lepszym wyborem okażą się kompresory lub nawet mniej kosztowne akcesoria. Kompresor sprawdza się świetnie w przypadku malowania na wybrany kolor pojedynczych elementów, to zdecydowanie jego mocna strona. Główna wada kompresorów to mała wydajność, moc i pojemność.
Agregat jest sprzętem bardziej profesjonalnym i wydajnym, należy zainteresować się nim jeżeli malujemy o wiele częściej niż na potrzeby odmalowania kilku ścian w mieszkaniu. Agregaty zapewniają perfekcyjne pokrycie powierzchni i jednolity, wyrazisty kolor. Cieszą się szczególnym uznaniem pośród osób, które malują bardzo duże powierzchnie, również wśród fachowców. Zapewniają pełną kontrolę nad strumieniem farby, dzięki czemu unikniemy zabrudzeń. Ze względu na szeroki zakres produktów możemy wybrać agregat z interesującej nas firmy, bez zbędnego przepłacania na produkcie.