Żelazo i mangan to metale bardzo często występujące w prywatnych ujęciach wody w Polsce. W niektórych częściach kraju pierwiastki te pojawiają się naturalnie w wodach gruntowych mających swe źródło w określonych typach skał.
Żółtobrązowe zacieki na wannie, metaliczny posmak wody i żółtawe plamy na ubraniach po praniu to pierwsze oznaki zbyt dużej ilości żelaza i manganu w wodzie. Pomocy szukaj u specjalistów z branży uzdatniania wody – http://www.krainawody.pl/
Źródła żelaza i manganu w wodzie
Naturalne źródła żelaza i manganu występują częściej w głębszych studniach, gdzie woda przez dłuższy czas ma kontakt ze skałą. W regionach górniczych metale te mogą również pojawiać się w związku z wydobyciem węgla – zarówno metodą głębinową, jak i odkrywkową. Żelazo i mangan często występują razem w wodach gruntowych, ale stężenie manganu jest zwykle dużo niższe niż żelaza.
Zarówno żelazo, jak i mangan są wyraźnie dostrzegalne w ujęciach wody. Oba pierwiastki sprawiają, że woda ma silnie metaliczny smak i oba powodują przebarwienia. Woda pochodząca ze studni i źródeł z wysoką zawartością żelaza i/lub manganu może na początku wydawać się bezbarwna, ale w kontakcie z tlenem szybko tworzy pomarańczowo-brązowe (żelazo) albo czarne (mangan) plamy albo osady.
Żelazo i mangan w Polsce
W zeszłym roku niezależna agencja badawcza przeprowadziła ankietę dotycząca zawartości żelaza i manganu w prywatnych ujęciach wody na terytorium Polski. W ponad połowie przypadków okazało się, że woda odbiega od norm i należy ją uzdatnić przed zastosowaniem do celów sanitarnych i spożywczych. Do tego potrzebny jest profesjonalny odżelaziacz wody – polecamy http://www.krainawody.pl/9-odzelaziacze.
Żelazo i mangan z rurociągu
Dodatkowym źródłem rozpuszczonego żelaza mogą być rurociągi, przez które przepływa woda. Woda o wysokim poziomie zasolenia albo kwasowości (w związku z zawartością rozpuszczonego dwutlenku węgla albo innych kwasów) powoduje korozję rur, podczas której rozpuszczeniu ulegają również żelazo i inne metale tworzące instalację. Wodę korozyjną, w której znajduje się dodatkowo duża ilość żelaza, miedzi czy ołowiu uwolnionych z instalacji, można uzdatniać, redukując jej korozyjność i poziom rozpuszczonych metali.
Kwasowość można obniżać, dodając do wody substancje zasadowe, takie jak węglan sodu albo przepuszczając wodę przez filtry zawierające wkłady zasadowe. Zasolenie można redukować poprzez destylację albo odwróconą osmozę.
Ponieważ poszczególne metale są mniej albo bardziej podatne na korozję, rozwiązaniem może być wykonanie instalacji z bardziej odpornego metalu. Należy skontaktować się z hydraulikiem, który doradzi, jakiego typu materiał jest wskazany dla wody występującej w danej lokalizacji.
Zastanawia mnie jedna rzecz. Czy jeśli mieszkam w domu jednorodzinnym, ale wodę mam z wodociągu to czy również mogę mieć podwyższone żelazo w wodzie? To samo pytanie tyczy się manganu. Czy ten problem występuje jedynie w przypadku czerpania wody ze studni głębinowej? Nie wiem, czy robić badanie wody pod kątem konieczności zakupu odżelaziacza lub odmanganiacza, czy mogę spać spokojnie.
Ja miałem niedawno ten sam dylemat. Tak jak ktoś wspomniał w powyższym artykule woda miała posmak metaliczny, a ubrania po praniu nie wyglądały jakby były pierwszej świeżości. Przeprowadziłem badanie wody, a właściwie wysłałem próbkę wody do firmy zajmującej się uzdatnianiem wody. Wynik otrzymałem już następnego dnia. W moim przypadku okazało się, że poziom manganu i żelaza jest na tyle wysoki, że zaczyna być szkodliwy dla zdrowia. I tu zapaliła się czerwona lampka- trzeba coś z tym zrobić! Wystarczył dobór odpowiedniego urządzenia i problem zażegnany.
Marian: A jak nazywa się ta firma, która przeprowadziła Ci to badanie? Ile kosztuje taka usługa? Są to badania tylko fizyko-chemiczne? Proszę o szybka odpowiedź, bo jak po awarii wodociągowej zobaczyłem jakie piękne „okazy zdrowia” wypływają z rur, zacząłem się poważnie zastanawiać czy nie podjąć odpowiednich kroków związanych z zamontowaniem jakiegoś filtra oczyszczającego wodę kranową…
Wybacz, że dopiero odpisuję. Moje badanie wody przeprowadzała firma Klarsan z siedzibą w Łodzi. Koszt usługi to 50 zł. Wysyłasz na adres firmy wodę , która chcesz poddać badaniu w butelce po wodzie mineralnej (przepłukaną). Oni przeprowadzają badanie fizyko- chemiczne tzn zapach, barwa, mętność, smak oraz żelazo, mangan, ph, siarczany, utlenialność, chlorki itp
Jestem zupełnie zerowy jeśli chodzi o jakąkolwiek wiedzę dotyczącą oczyszczania wody kranowej. Koledzy jesteście w stanie mi powiedzieć czy mangan i żelazo usuwamy zmiękczaczem wody czy filtrami do wody? Właściwie czym się różni jedno od drugiego?
Filtry narurowe oczyszczają wodę z zanieczyszczeń mechanicznych (drobinki piasku, żwiru). Są idealne w początkowym etapie uzdatniania wody. Mangan i żelazo usuwane są za pomocą odpowiednio odmanganiaczy i odzielażaczy, które posiadają odpowiednie złoża filtrujące. Należy pamiętać, że różne metody uzdatniania wody mają różną wydajność w odniesieniu do określonych zanieczyszczeń. Urządzenia uzdatniające należy wybierać po określeniu problemu związanego z wodą.
A jaki jest najlepszy pomysł na pozbycie się manganu i żelaza w wodzie? Mam dom jednorodzinny, 4 osoby w nim mieszkają, a średnie zużycie wody 20m3 dziennie. Ktoś pomoże?
Ja polecam zainstalowanie zmiękczacza wody, który zlikwiduje zbyt wysoki poziom tych pierwiastków w wodzie. Po kilku dniach na pewno odczujesz różnicę.
miękczacze wody zazwyczaj usuwają wapń i magnez, (które powodują twardość wody) w procesie wymiany jonowej. Pierwiastki te są usuwane z wody, a na ich miejsce dodawany jest sód. Usuwanie żelaza i manganu wygląda w ten sam sposób – następuje wymiana tych pierwiastków na jony sodowe. Następnie żelazo i mangan są wypłukiwane z żywicy zmiękczającej poddawanej po jakimś czasie regeneracji. W przypadku dwóch pozostałych pierwiastków najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja odżelaziacza lub odmanganiacza.