Okno to ważne miejsce w pomieszczeniu. Ma charakter praktyczny – dostarcza naturalnego słonecznego światła, a także umożliwia wietrzenie wnętrza. Pełni także rolę dekoracyjną, a stylowa aranżacja okienna może wzbogacić wystrój, a także podkreślić panujący styl. W czasach PRL-u dominował nieśmiertelny zestaw – połączenie białych firan z zasłonami. Dziś mamy szeroki wachlarz możliwości. Dekoracja okna to w zależności od wybranej stylistyki – eleganckie, upięte zasłony, lekkie bambusowe żaluzje lub nowoczesne rolety rzymskie.
Rodzaj dekoracji dopasuj do charakteru wnętrza
Wybór dekoracji okiennej powinien być uwarunkowany 2 czynnikami – praktycznością oraz spójnością kompozycyjną z wystrojem wnętrza. Małych, zabudowanych okien nie należy przykrywać grubymi kotarami, ponieważ zaciemnimy pomieszczenie. W kuchni warto zastosować żaluzje, krótkie firany lub wzbogacić okno zazdroską z delikatnym wzorem. Większe tkaniny przytłoczą wnętrze, a w dodatku będą pochłaniały zanieczyszczenia, wilgoć i wydzielający się podczas gotowania tłuszcz, a utrzymanie ich w czystości nie będzie łatwe. Krótsze żaluzje pozwolą także na zagospodarowanie parapetu lub wstawienie półki, która z pewnością przyda się w kuchni.
Tradycja rzecz święta, czyli upinamy i drapujemy
We wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym, wiejskim lub angielskim bardzo istotną rolę odgrywa dekoracja okienna. Zasłony z różnorodnych materiałów – błyszczącej tafty, zdobionego aplikacjami żakardu czy prostego, lnianego materiału możemy dowolnie udrapować, tak by miękko opadały na podłogę. Łącząc firanę z zasłoną rozproszymy światło w dzień, zmniejszając jego intensywność, a w porze nocnej zaciemnimy pomieszczenie sypialne, co ułatwi zasypianie. W pomieszczeniach stylizowanych na dawne lub bogato zdobionych upnijmy zasłony korzystając z błyszczących przelotek, upinaczy czy bogato zdobionych spiral. Dzięki nim zasłony będą odpowiednio pofalowane, ale także elegancko rozejdą się po bokach okna. Aby zasłony nie stykały się z grzejnikiem wybierzmy karnisze sufitowe. Sprawdzą się także w wykuszach.
Pochwała minimalizmu, czyli rolety rzymskie
Rolety rzymskie to rozwiązanie do wnętrz, w których ważna jest prostota i minimalizm formy. Sprawdzą się w kompozycjach loftowych lub wnętrz wykorzystujących industrialne dodatki. Rolety są wykonane z tkaniny zasłonowej, którą podniesiemy za pomocą sznurka. W ofercie znajdziemy te nieprzepuszczające światła – idealne do zaciemnienia wnętrza oraz delikatne, woalowe, które wprowadzą światło do mieszkania, równocześnie zapewniając poczucie intymności. Jane rolety z delikatnymi wzorami będą świetnie komponowały się ze skandynawskim wystrojem.
Zaproś słońce do wnętrza, wybierz poziome żaluzje
Choć okres świetności poziomych, srebrnych żaluzji z łatwo łamiącymi się lamelami dawno minął, to do łask powróciły drewniane żaluzje lub te wykonane z bambusa. Świetnie sprawdzą się jako dekoracja nowoczesnych wnętrz. Są także bardzo praktyczne – łatwo możemy wyregulować kąt wpadającego światła. Bambusowe żaluzje będą współgrały z ciepłymi kolorami na ścianach i wprowadzą egzotyczny klimat do wnętrza.
Kolorowe roletki
Dekoracja okienna może także ożywić wystrój. Do mniejszych okien znajdujących się w łazience będą pasowały kolorowe rolety. Będą ciekawym akcentem kolorystycznym, przełamującym monochromatyczność wnętrza.