0
Opublikowany 9 sierpnia 2018 autor Art Branżowy w Ogród
 
 

Starane – ładny trawnik na długoDobrze wyglądający trawnik jest marzeniem każdego posiadacza mniejszego lub większego ogrodu. Bez pracy nad utrzymaniem ładnego trawnika zwykle nie ma jednak efektów, a trawa zarasta różnego rodzaju roślinami, które są zbędne i psują jej wygląd. Na rynku dostępne są jednak produkty, dzięki którym pielęgnacja trawnika będzie znacznie łatwiejsza.

Starane – rozwiązanie na chwasty

Aby utrzymać ładny trawnik nie wystarczy go jedynie kosić, gdyż nawet wśród niewielkich źdźbeł pojawią się szkodniki psujące efekt. Z pomocą przychodzi tu produkt Starane marki Target. Jest to środek chwastobójczy, który przeznaczony jest do walki z chwastami dwuliściennymi, jakie pojawiają się na trawnikach, boiskach sportowych czy polach golfowych. Doskonale zwalcza: babkę lancetowatą, babkę zwyczajną, gwiazdnicę pospolitą, marunę bezwonną, koniczynę białą, mniszek pospolity, stokrotkę pospolitą, przytulię czepną, niezapominajkę polną oraz szczaw tępolistny.

Charakterystyka produktu

Starane jest środkiem występującym w postaci płynu – emulsji olejowej, z którego przyrządzić należy emulsję wodną, stosowaną dolistnie, przy pomocy opryskiwaczy ręcznych lub polowych. Mimo, iż stosuje się go dolistnie, nie zwalcza on wyłącznie liści chwastów, ale dociera także do ich korzeni, niszcząc zarówno część nadziemną, jak i podziemną. Substancje czynne zawarte w preparacie bardzo szybko wnikają w liście, a po około godzinie zaczynają też przemieszczać się w obrębie całej rośliny. Pełne wyniszczenie chwastów tym środkiem – w zależności od warunków pogodowych – ma miejsce po około 3-4 tygodniach od zastosowania. Produkt stosuje się w miesiącach wiosennych i letnich – w maju, czerwcu, lipcu oraz w sierpniu.

Skład

Wśród substancji czynnych Starane znalazły się takie składniki jak:

  • fluroksypyr – będący związkiem z grupy pochodnych kwasu pirydynokarboksylowego, mający postać estru,
  • chlopyralid – związek z grupy pochodnych kwasu karboksylowego – w postaci soli monoetanoloaminowej,
  • MCPA – związek z grupy fenoksykwasów – występujący w postaci soli potasowej.

Z uwagi na szczególne właściwości produktu, na trawnik opryskany nim, ludzie mogą wejść dopiero po 12 godzinach, zwierzęta gospodarskie natomiast – po 21 dniach.

 

Dawkowanie produktu

Zalecana dawka do jednorazowego zastosowania środka wynosi 30-40 ml na 100 m2. Wyższą dawkę (40 ml) stosuje się jednak przede wszystkim na chwasty będące w starszych fazach rozwojowych lub w przypadku silnego zachwaszczenia – w szczególności mniszkiem pospolitym oraz babkami.

 

Podstawową zaletą produktu jest jego wysoka skuteczność. Do osiągnięcia zadowalających rezultatów wystarczy jeden zabieg w sezonie wegetacyjnym. Ponadto, produkt niszczy jedynie chwasty i jest w zupełności bezpieczny dla trawy. Pierwsze efekty zauważalne być też mogą nawet po tygodniu, czas działania produktu również przemawia więc na jego korzyść. Jest on także bardzo prosty w stosowaniu, co ułatwia korzystanie z niego, a tym samym osiąganie najlepszych rezultatów, przy użyciu najmniejszych nakładów pracy.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe