2
Opublikowany 28 sierpnia 2019 autor Ania i Marcin w Wiedza budowlana
 
 

Szybki remont mieszkania

szybki remont
szybki remont

 

Remonty zazwyczaj odkłada się w czasie z powodów finansowych, zapracowania, niechęci do bałaganu, kurzu i hałasu. Remont to podobno jeden z najbardziej stresogennych momentów w życiu. Jednak przychodzi czas, że przekładany w nieskończoność remont trzeba wykonać, ponieważ nie da się dłużej mieszkać w nieodświeżonym pomieszczeniu. Remont nie oznacza, że trzeba wykorzystywać połowę urlopu w pracy. Remont można zrobić nawet w weekend. Wszystko zależy od zaplanowanego zakresu prac i dobrej organizacji.

Dobre planowanie zakresu remontu

W weekend można wykonać malowanie poprzedzone naprawianiem ubytków gładzi lub wymiana tapet. Wymiana i skręcenie mebli są możliwe w ciągu weekendu. Aby skrócić czas remontu i odświeżyć pokój można pomalować jedną lub dwie ściany w modnym kolorze. Dzięki temu wnętrze nabierze świeżości. Podobnie jest z tapetą, która również nie musi zajmować wszystkich ścian w pokoju. Jako akcent kolorystyczny we wnętrzu doskonale sprawdzą się farby lateksowe .
Do najmodniejszych kolorów w tym sezonie należą: różne odcienie żółtego, łososiowy, brzoskwniowy, turkusowy i zieleń we wszystkich możliwych wariantach. Wśród tapet warto zwrócić uwagę na
wzory imitujące cegłę, kamień i grys. Kamień ścienny czy specjalna cegła do wnętrz to sposób na nowoczesne wnętrza, obowiązujący od kilku lat trend. Kamień ścienny, czy płytki imitujące cegłę są bardzo drogie, a układanie ich zajmuje sporo czasu. Tapeta z tymi wzorami daje taki sam efekt, jest zdecydowanie tańsza, a jej położenie zajmuje niewiele czasu. Ciekawe wzory imitujące kamień i cegłę można znaleźć na stronie sklepu w dziale tapety.

Przed remontem trzeba zaplanować zakup materiałów do remontu: farby, gładzie), narzędzi (wałki, pędzle, młotek, wiertarka, śrubokręty, wyrzynarka, wkrętarka), materiały do ochrony (taśmy malarskie, folię zabezpieczającą). Prace powinny być zaplanowane krok po kroku, a w planach uwzględniony czas wysychania farb i wszelakich klejów. A momencie wysychania gładzi czy farby można zrywać podłogi lub układać panele. Praca powinna postępować przez cały czas, a zadania powinny mijać się. Dobra organizacja pracy pozwala maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na remont i sprawić, że odnawianie mieszkania będzie mniej stresujące.

Oczyszczenie przestrzeni przed remontem

Zanim przystąpi się remontu trzeba wynieść meble z pomieszczenia. Jeżeli planowana jest wymiana mebli, to stare meble można sprzedać, wstawiając ogłoszenie na olx.pl lub innych serwisach ogłoszeniowych. Dobrym miejscem na wstawienie ogłoszenia jest FB i grupy typu „kupię, sprzedam, zamienię”. Konieczne jest spakowanie wszystkiego, co niepotrzebne, posegregowanie śmieci i wyrzucenie ich do odpowiednich pojemników. W mieszkaniu od razu zrobi się więcej miejsca, które można zagospodarować na nowo.

Renowacja mebli

Zakres remontu może być różny – nie musi oznaczać zrywania podłóg, tapet, płytek. Nie trzeba od razu wyrzucać starych mebli, do których mamy sentyment, bądź są pamiątką po kimś bliskim. W ciągu kilku godzin można je odnowić i znów nabiorą swojego dawnego blasku. Lakiery, specjalne farby do drewna, impregnaty przywrócą ulubionym meblom dawny blask w kilka chwil. Do odnawiania drewnianych mebli świetnym produktem są lakierobejce, które zabezpieczają powierzchnię drewna, podkreślają wzór i nadają połysk. 

Uszkodzone ściany

Problemem w wielu domach są uszkodzone ściany. Porysowanie ściany przez dzieci, odpadająca stara farba, uszkodzenie podczas przenoszenia dużych rzeczy zdarzają się każdemu. Rysy, pęknięcia, dziury w ścianie nie wyglądają elegancko i psują cały wystrój pokoju. Ubytki w ścianie warto naprawiać na bieżąco. Dziury w ścianie znakomicie kryje masa do zapraw murarskich, która cechuje się łatwością nakładania, szlifowania, szybkim wysychaniem.

Przed położeniem masy szybkoschnącej trzeba oczyścić powierzchnię z brudu i kurzu przy pomocy delikatnie zwilżonego pędzelka. Masa szpachlowa przyda się, kiedy w ścianie są duże dziury lub nierówności. Pokrywa ona wszelkie ubytki. Z malowaniem trzeba poczekać aż do wyschnięcia masy szpachlowej. W zależności od wielkości ubytku masa schnie nawet do 24 godzin. Sposobem na szybką metamorfozę wnętrza i odmianę wyglądu ściany są obrazy i półki naścienne. Szeroki wybór dekoracji ściennych możecie przeglądnąć online oczywiście na stronie sklepu Bricomarche.

Bałagan podczas remontu

Podczas remontowania pomieszczeń nie można uniknąć bałaganu. Jest on nieodłącznym elementem prac budowlanych. Należy zabezpieczyć wszystkie rzeczy, których nie można z pokoju wynieść, np.: podłogę, grzejniki, parapety. Na bieżąco należy sprzątać resztki tapet, wynosić zrywane panele. Przed wejściem do remontowanego pokoju należy rozłożyć mokrą szmatę, aby uniknąć zabrudzenia podłogi w innych pomieszczeniach. Drzwi do pozostałych pokoi powinny być zamknięte. Podczas remontu brudny będzie nie tylko remontowany pokój, ale także łazienka, w której myje się pędzle i kuwety po malowaniu. Wszystkie rzeczy zabrudzone farbami, klejami, tynkami najlepiej być od razu, łatwiej jest je wtedy doprowadzić do perfekcyjnej czystości. Aby bałagan był mniejszy, to przed rozpoczęciem remontu najlepiej przygotować ręczniki papierowe, ścierki, środki czystości, mop, odkurzacz, zmiotkę i szufelkę oraz kilkanaście sztuk dużych worków na śmieci. Podczas remontu może zdarzyć się przypadkowo wiele rzeczy, choćby potrącenie puszki z farbą, czy rozprysk podczas przygotowywania koloru. Wiadro z wodą i mop powinny być pod ręką. Mycie powierzchni zabrudzonej farbami należy rozpocząć od momentu zauważania zabrudzenia. Farba zasycha i później trudno jest ją zmyć z różnych powierzchni. Świeżej farba można pozbyć się w stosunkowo prosty sposób. Wybór różnych artykułów do sprzątania można znaleźć na stronie Brico Marche w dziale sprzątanie.  

Jak duża powinna być ekipa remontowa?

Jeżeli na remont przeznaczono niewiele czasu, to im więcej ludzi znających się na swojej pracy, tym lepiej. Każda z osób biorąca udział w remoncie powinna mieć swoje zadanie do wykonania. Liczba osób wykonujących remont zależy także od wielkości pomieszczenia i zakresu remontu. Do wyremontowania jednego pokoju wystarczą 2-3 osoby. Większa ekipa oznaczałaby chaos i utrudnienia w pracy. Jeżeli planowany jest duży remont zniszczonego domu odziedziczonego po babci albo kupionego na rynku wtórnym, trzeba znaleźć więcej osób wśród rodziny i przyjaciół lub pomyśleć o wynajęciu profesjonalnej ekipy remontowo-wykończeniowej. Na czas remontu dobrze jest znaleźć dzieciom opiekę u babci. Starsze dziecko może pomagać rodzicom w prostych pracach budowlanych, poznawać sprzęt i materiały wykończeniowe.

Trudny czas dla par

Remont to trudny czas dla par. Kłótnie o nowy wygląd pomieszczeń, zdenerwowanie bałaganem i sporymi kosztami może spowodować kryzys w związku. Aby do tego nie dopuścić, warto razem robić zakupy farb, płytek, akcesoriów, razem planować remont, wybierać. Znakomitą ofertę materiałów budowlanych, dekoracji i środków czystości znaleźć można oczywiście na stronie sklepu Bricomarche.  Łatwy sposób wybierania, bogata oferta sprawiają, że przygotowanie do remontu przebiega w miłej atmosferze.

Szybką metamorfozę wnętrza można wykonać w trzy dni, o ile wszystkie działania są dobrze zaplanowane i remont nie dotyczy wymiany instalacji, remontu elewacji budynku, układania paneli w całym mieszkaniu, czy łazienki. Nawet ścianki działowe można postawić podczas weekendu, o ile praca będzie rozplanowana, a jej plan przestrzegany. Pocieszające jest to, że remontu nie wykonuje się co miesiąc, a trzy remontowe dni szybko minął i życie domowników wróci do normy. Remont można podzielić na kilka etapów, a pracę rozpocząć od rzeczy najpilniejszych.

 


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl