Budowa domu to ogromne wyzwanie i często inwestycja na całe życie. Na co warto zwrócić uwagę, jak wybrać odpowiednie materiały i jakie są obecnie trendy na rynku budowlanym w tym obszarze?
Podobnie jak w innych dziedzinach, tak i w branży budowlanej, trendy zmieniają się co jakiś czas. Rozwój nowych technologii powoduje, że budując dom coraz częściej szukamy kompromisu pomiędzy tym, co modne i funkcjonalne a ekonomiczne i ekologiczne. Co jest modne w tym roku?
Obecnie w budowie domów można zauważyć wyraźne dążenie do funkcjonalności, minimalizmu w architekturze domów jednorodzinnych, który przejawia się m.in. w tym, że znacznie częściej rezygnujemy z różnych detali architektonicznych, coraz częściej budujemy np. domy bez piwnic.
Pierwszym ważnym wyzwaniem, przed jakim staje każda osoba planująca budowę domu, jest wybór materiałów, z których będzie on wykonany. Na co warto zwrócić uwagę podejmując tą decyzję?
Z czego najlepiej budować?
Na początku musimy postawić ściany. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze materiałów, z których będzie zbudowany nasz dom? Pytamy eksperta Izabelę Tomiczek-Pitlok, współudziałowca w dużej, niemieckiej firmie budowlanej.
– Polskie domy nadal budowane są z myślą o tym, że będą to domy na lata, dlatego też najczęściej wybieraną technologią jest technologia murowana. Tutaj liczy się trwałość materiałów, z których budujemy i myślę, że to dobry wybór. Budując domy Polacy coraz częściej przywiązują wagę do rozwiązań energooszczędnych i tym również kierują się przy wyborze materiałów budowlanych. Szukają rozwiązań i technologii, które sprawią, że ich dom będzie w przyszłości obniżał koszty utrzymania.
Obecnie najczęściej domy budowane są w technologii ściany dwuwarstwowej, gdzie mur jest elementem konstrukcyjnym, a ocieplenie barierą przeciwdziałającą nadmiernemu zużyciu ciepła z budynku. Jest ona cieplejsza niż jednowarstwowa i łatwiejsza w budowie niż trójwarstwowa. Zazwyczaj wybór pada tutaj na ceramikę poryzowaną lub beton komórkowy.
Czym ocieplać?
Kolejną ważną decyzją jest ta dotycząca ocieplenia naszego domu. Od niej w dużym stopniu zależy to, czy nasz dom będzie energooszczędny, a my nie będziemy musieli wydawać dużych kwot pieniędzy na jego ogrzewanie. Jaka technologia jest obecnie najczęściej wykorzystywana?
– Trendem, który stosowany jest niezmiennie od wielu lat jest styropian, który zdecydowanie wygrywa ceną z wełną mineralną. Oprócz tego, że jest tańszy, jest również łatwiejszy przy montażu i lżejszy. Natomiast wełna mineralna doceniana jest przede wszystkim za swoją paroprzepuszczalność oraz wysoką izolacyjność akustyczną, ale to zdecydowanie droższy wybór. Z racji tego, że łatwo się ją kształtuje stosowana jest zazwyczaj do ocieplania poddaszy, choć rośnie jej tutaj konkurencja w postaci pianki poliuretanowej, której koszty powoli stają się porównywalne do wełny mineralnej – mówi Izabela Tomiczek-Pitlok.
Elewacja zewnętrzna, czyli nie tylko kolor
Gdy wybierzemy już materiał, z którego wykonane będą ściany naszego domu i ich ocieplenie, kolejnym krokiem będzie wybór elewacji. Pamiętajmy, że elewacja to nie tylko modny kolor czy podążanie za tym, co jest na czasie. Warto tutaj również zwrócić uwagę na jakość materiałów, które wybieramy. W tym obszarze materiałem dominującym jest tynk. Co jeszcze jest zauważalnym trendem?
– Coraz częściej sięgamy po okładziny drewniane czy ceramiczne, którymi okłada się wybrane fragmenty elewacji. Czasem wykorzystuje się również materiały bazujące na betonie, które są podobne do okładzin ceglanych czy kamiennych. Zauważalnym trendem są również okna wielkoformatowe, które zwłaszcza umieszczone na południowej stronie domu, mogą przyczynić się do jego energooszczędności – mówi Izabela Tomiczek-Pitlok.
Wybieramy dach, czyli koniec wieńczy dzieło
Ostatnią ważną decyzją, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć przy budowie domu, w tzw. stanie surowym, jest wybór dachu. Oczywiście zostaje nam jeszcze jego wykończenie wewnętrzne i urządzenie, ale wielu z nas widząc zadaszony dom już myśli o szybkim końcu budowy. Dach to element, który wieńczy nasze dzieło, czyli sprawia, że dom, przynajmniej z zewnątrz, zaczyna wyglądać jak… dom. Co dominuje na rynku budowalnym w tym obszarze?
– Najbardziej pożądanym od lat materiałem jest dachówka ceramiczna, która jest bardzo trwała, odporna na mróz czy silne nasłonecznienie. Jest również wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, takie jak grad czy spadające gałęzie. Może przetrwać nawet do 100 lat. Jednak nadal najczęściej wybierana jest blachodachówka, która jest mniej trwała. W zależności od grubości stali, z której jest wykonana czy rodzaju powłoki zewnętrznej jej trwałość to ok. 40-50 lat. Coraz modniejsza staje się również blacha płaska, nadal najrzadziej sięgamy po gont bitumiczny, który jest lekki w porównaniu z dachówką ceramiczną. Jeśli chodzi o kolor to najmodniejsze są obecnie odcienie szarości. Pamiętajmy jednak, że na cenę wykonania dachu wpływa nie tylko rodzaj materiału, którego użyjemy, ale również jego kształt. Im bardziej skomplikowany, tym droższy w wykonaniu – mówi Izabella Tomiczek-Pitlok.
Trendy się zmienią, ale dom pozostanie
Jak widać trendy w budowie domów są różne i co jakiś czas się zmieniają, a wiele zależy od naszego budżetu. Warto jednak postawić nie tylko na cenę, ale także na jakość i znaleźć złoty środek, który sprawi, że nasz dom będzie zarówno modny, energooszczędny, jak i ekonomiczny. Budujmy tak, abyśmy za kilka/kilkanaście lat nadal mogli w nim mieszkać i korzystać z jego funkcjonalności.
fajny artykuł, najważniejsze żeby dom podobał się nam, bo tak jak autor pisze, trendy przeminą.
polecam też h++ps://building-companion.pl/artykul/budowa-domu-jednorodzinnego-od-a-do-z-czyli-co-musisz-wiedziec-zanim-zdecydujesz-sie-na-swoje-wlasne-cztery-katy-1