Przeprowadzka na wieś to wciąż modny trend. Na taki krok decydują się osoby, które mają dość wielkomiejskiego zgiełku, hałasu i wszechobecnego pośpiechu. Budowanie domu na wsi należy zacząć od określenia swoich oczekiwań i wymagań. Domy na wsi powinny być dostosowane formą i rozplanowaniem do otoczenia. Dom na wsi musi zapewniać właścicielowi większą samowystarczalność niż dom w mieście.
Zalety i wady mieszkania na wsi
Wieś kojarzy się osobie mieszkającej w mieście ze spokojem, zielenią, oddaleniem od miejskiego zgiełku, kontakt z przyrodą, kultywowaniem tradycji, które nie przetrwały w miastach. Społeczność wiejska jest ze sobą bardziej zżyta, nie ma tam miejsca na anonimowość. Zdarza się, że osoby mające inne podejście do ważnych kwestii nie są akceptowane. Minusem życia na wsi jest oddalenie od tak ważnych podmiotów społecznych jak: poradnia, sklepy, placówki edukacyjne, ośrodki kultury. Gorsze jest połączenie komunikacyjne. Niedogodnością są także przemysłowe hodowle zwierząt, z których wydobywają się nieprzyjemne zapachy.
Czym kierować się przy projektowaniu domu na wsi?
Wiejski dom powinien być dopasowany do otoczenia pod względem wyglądu, jak i rozplanowania. Musi być odporny na warunki atmosferyczne i powinien zapewnić mieszkańcom większą samowystarczalność niż dom w mieście. Warto przed rozpoczęciem budowy obejrzeć domy w okolicy i swój dom upodobnić do budynków postawionych przez sąsiadów. Wygląd i konstrukcja okolicznych domów to bardzo dobra wskazówka, bowiem są to doświadczenia wypracowane przez pokolenia i sprawdzające się w danej lokalizacji. Z dobrych rozwiązań, które w danym miejscu sprawdzają się przez lata, zawsze warto skorzystać. Kąt nachylenia dachu, podpiwniczenia, rozkład okien i innych budynków na terenie gospodarstwa są podyktowane funkcjonalnością , a nie modą, czy estetyką. Projektanci domów zawsze uwzględniają warunki lokalne panujące w danej miejscowości. Do budowy domu warto stosować lokalnie używane materiały budowlane i wykończeniowe. Użycie takiego materiału w nowym wydaniu to ukłon w stronę łączenia tradycji z nowoczesnością i pokazanie przyszłym sąsiadom szacunku dla ich tradycji oraz poszanowanie dla miejscowego krajobrazu.
Kształtowanie otoczenia domu
Przy budowie domu na wsi bardzo ważne jest odpowiednie kształtowanie otoczenia. Drzewa dają cień, chronią przed deszczem, a gatunki owocowe obdarzają człowieka smakowitymi owocami. Krzewy stanowią barierę przed wiatrem, a żywopłot wzdłuż drogi odsłania przed śniegiem. Estetyka i praktyczność to najważniejsze wartości, które bierze się pod uwagę podczas zagospodarowania otoczenia domu.
Ważne pomieszczenia w wiejskim domu
Domy na wsi oprócz standardowych pomieszczeń: przedpokoju, łazienki, kuchni, pokoi powinny mieć dodatkowe pomieszczenia, które poprawią ich funkcjonalność. Najważniejszym z nich jest spiżarnia lub większa piwnica, czyli miejsce, w którym będzie można przechowywać większe ilości jedzenia. Mieszkanie na wsi sprzyja kulinarnym eksperymentom. Wiele osób robi przetwory z grzybów, warzyw i owoców. Warto też wygospodarować miejsce na narzędzia i akcesoria ogrodnicze.
Bezpieczeństwo domu
Na etapie wykończenia domu warto pomyśleć o bezpieczeństwie domu, np.: zainwestować w antywłamaniowe drzwi, dobrej jakości okna, a w razie potrzeby w systemy antywłamaniowe i monitoring. Bardzo dobrym zabezpieczeniem są szyby odporne na stłuczenie, wzmocnione okucia i rolety. Pies przy budzie nie ochroni domu przed włamywaczem, bo ma ograniczony zasięg działania. Trzymanie psa przy budzie i na łańcuchu jest niehumanitarnym traktowaniem zwierzęcia i zmniejsza bezpieczeństwo domowników. Sporo bezpieczeństwa zapewnia także odpowiednie ogrodzenie posesji. Powinno być wyższe, aby uniemożliwić obserwowanie domu i zapewnić poczucie prywatności.
Współcześni mieszkańcy wsi nie odstają poziomem życia od ludzi mieszkających w miastach. Mają dostęp do wszystkich mediów elektronicznych, organizują wydarzenia lokalne promujące ich miejscowość i kulturę.