Styl marynarski kojarzy się przede wszystkim z latem, wakacjami nad morzem, pod żaglami lub też z przygodą z ulubionych filmów czy książek. Jest więc świetnym pomysłem na przedłużenie wakacji, poprzez wprowadzenie morskiego klimatu do wnętrza domu, co pozwala się zrelaksować. Jego zaletą jest możliwość zastosowania w każdym pomieszczeniu – od przedpokoju, przez łazienkę, kuchnię, pokój dziecięcy aż po salon. Jest modny, ponadczasowy i co ważne, elastyczny, gdyż pozwala na szybkie wprowadzanie zmian, kiedy tylko tego zapragniemy. Ponadto sprawdzi się w połączeniu z meblami starszymi i nowszymi. Tutaj ważną rolę grają dodatki. Wnętrza w tym stylu są jasne i naturalne, co jest niewątpliwą zaletą.
Podstawową bazę kolorystyczną dla stylu marynarskiego tworzą: biel, granat, błękit, czerwień, brąz oraz niekiedy beż. Nieodzowne są typowo marynistyczne biało-niebieskie pasy. Tekstylia, które świetnie się sprawdzą w „marynarskich” wnętrzach, to juta, len oraz surowe płótno. Meble powinny być lekkie, w kolorach bieli, beżu i jasnego brązu, przy czym konieczne jest wyeksponowanie drewna. W roli dodatków, dzięki którym wnętrza nabiorą charakteru, wykorzystajmy lampki naftowe lub ich imitacje, muszle i kamyki (mogą znajdować się w szklanym naczyniu), miniaturki żaglowców, ster statku, stare wiosło, koło ratunkowe, oprawioną w ramę w stylu retro mapę, skrzynię (ze skarbami?) a nawet piracką flagę.
W łazience najlepiej sprawdzą się białe płytki ceramiczne oraz białe sanitariaty. Meble, półki i lustro najlepsze będą w kolorze naturalnego drewna, natomiast ręczniki – w biało-granatowe lub biało-czerwone pasy, albo jednolite niebieskie lub granatowe. Świetnym dodatkiem będą wiklinowe kosze i koszyki. Na podłodze natomiast połóżmy dywan z juty.
Do kuchni również wybierzmy białe kafelki. Meble mogę mieć kolor drewna oraz białe lub niebieskie fronty. Tutaj ważną będą pasiaste tekstylia w roli obrusów, ściereczek oraz obić mebli (np. stołków i krzeseł). Uroku dodadzą drewniane i metalowe drobiazgi, oraz magnesy na lodówkę w kształcie muszelek, kotwic czy kół ratunkowych. Ciekawie mogą wyglądać również rośliny w małych ocynkowanych wiadereczkach zamiast doniczek.
Styl marynarski nie powinien się szybko znudzić, a jasne barwy pomogą się zrelaksować. Jego elementy takie jak białe płytki ceramiczne i jasne meble drewniane są łatwo dostępne. Dodatki kupimy natomiast na giełdach, aukcjach lub przez ogłoszenia w sieci.
Inspiracje do napisania artykułu stanowiła kolekcja płytek Vermilia ze strony http://www.paradyz.com/
Bardzo ładne zdjęcie z błękitnymi kaflami, chociaż seledynowy też zwykle ładnie wychodzi