0
Opublikowany 6 lutego 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Jak wybierać klamki do drzwi?

klamki do drzwi wewnętrznych
klamki do drzwi wewnętrznych

Nawet najpiękniejsze skrzydła drzwiowe, na których zamontowane będą nieodpowiednie klamki i szyldy nie będą ozdobą, mogą być niefunkcjonalne i psuć efekt końcowy. Kupując drzwi, często już w komplecie znajduje się klamka, ale zwykle jest ona najprostsza i najczęściej po prostu nieciekawa. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest jej wymiana, bo ten niewielki detal ma bardzo duży wpływ na ogólne wrażenie, jakie wywołuje całe wnętrze.

 

Gdy rodzi się zamiar zakupu klamek, szybko okazuje się, że ich wybór to dość spory problem. Tysiące klamek, spośród których trzeba dokonać wyboru, z pewnością nie ułatwiają zadania. Różna budowa, materiały użyte do wykonania klamek, kolory, faktury i ogólny design przyprawiają wprost o zawrót głowy. Jak odnaleźć się w tym gąszczu propozycji producentów?

Budowa klamek

W momencie zakupu klamki trzeba przede wszystkim popatrzeć, jak jest ona zbudowana. Bardzo ważny jest typ szyldu, który w zależności od modelu może być podłużny, może być kwadratowy lub okrągły zwany rozetą, może też być skonstruowany jako typowe rozwiązanie do drzwi łazienkowych lub przygotowany do zamontowania wkładki z kluczem.

Klamki wyposażone w szyld podłużny są zwykle bardziej masywne, a co za tym idzie są znacznie lepiej widoczne na powierzchni skrzydła drzwiowego. Takie klamki mają często uchwyt zespolony z tarczą przystosowaną do zamka. Jeśli kupuje się tego typu klamkę, koniecznie trzeba wiedzieć, jaki jest rozstaw otworów w drzwiach, w których zamontowano zamek. Warto zwrócić także uwagę, czy klamka została wyposażona w sprężyny z obu stron, bo to gwarantuje komfort zamykania i otwierania drzwi. Po naciśnięciu klamki, powróci ona samoczynnie do pozycji wyjściowej. Oczywiście tego typu klamki są nieco droższe, ale codzienna wygoda zdecydowanie zrekompensuje większy wydatek.

Wybierając odpowiedni model klamki, trzeba też pamiętać, że większość z nich przystosowana jest do montażu w skrzydłach drzwiowych, których grubość waha się między 4 a 6 cm. Jeśli drzwi są grubsze, trzeba zastosować tak zwane śruby przelotowe lub odpowiednie wkręty. Zawsze też należy zwracać uwagę na jakość każdego elementu i wybierać produkty firm o dobrej renomie, takie jak chociażby prezentowane na www.sklep.winkhous.pl.

Materiały i design

W tym temacie trzeba rzeczywiście podkreślić, że projektanci bardzo starannie wykonali swoją pracę. Wybór klamek i szyldów, zarówno pod względem formy i kształtu, jaki materiałów i kolorów jest naprawdę ogromny. Na sklepowych półkach znaleźć można klamki wykonane ze stali, klamki mosiężne, chromowane lub niklowane, te pokryte proszkowo różnymi powłokami, o różnych kolorach i fakturach. Ba, na rynku pojawiły się też klamki wykonane ze szkła lub kryształu.

Jeśli to wydaje się komuś zbyt ubogą ofertą, to trzeba wspomnieć, że pojawił się również trend łączenia różnych materiałów ze sobą. Można więc spotkać takie modele, w których  stalowe szyldy połączono z drewnianymi lub porcelanowymi klamkami. Najczęściej jednak kupowane są klamki, które wykonane zostały z aluminium i pokryte ciekawymi powłokami, do złudzenia podobnymi do klamek mosiężnych czy niklowanych.

Sposobów wykończenia tych elementów jest bardzo wiele. W niektórych modelach wspaniale łączy się różne rodzaje powłok. I tak można spotkać takie zestawy, gdzie szyld i jakiś drobny element na klamce są błyszczące, natomiast cała klamka ma powłokę satynową. Zdarzają się klamki częściowo niklowane, a częściowo chromowane lub takie, które ozdobione są drobnymi kryształkami. W tak szerokiej ofercie, każdy znajdzie coś dla siebie, coś co idealnie będzie pasowało do indywidualnego wystroju wnętrza.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe