Wydawałoby się, że czasy popularności wykładzin minęły wraz z pojawieniem się na masową skalę paneli podłogowych. Nic bardziej mylnego. Wykładziny nadal mają swoich zwolenników. Oferta sklepów jest bogata: wykładziny dywanowe i elastyczne. Na zakup wykładziny najczęściej decydują się osoby, które lubią mieć miękko pod stopami.
Zastosowanie wykładzin w domu
Wykładziny są bardzo ciekawym elementem aranżacji wnętrz, wykończeniem podłogi. Wykładzina wprowadza przytulny klimat do wnętrza. Jej plusem jest ochrona przed zimnem. Znakomicie sprawdzają się w sypialni, w pokoju młodzieżowym i w salonie. Nie są polecane do łazienek i do przedpokoju. Wykładziną można zakryć starą podłogę lub zniszczone panele. Jest to też dobry sposób na ochronę paneli przed działaniem czasu i skutkami codziennego użytkowania.
Idealny podkład
Wybierając wykładzinę do pokoju trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kolory i dopasowanie do mebli, ale przede wszystkim na podkład. Dobrej jakości podkład sprawia, że wykładzina dłużej wygląda jak nowa. Podkłady z filcu są znakomite na bardzo twarde podłogi. Nadają materiałowi tkaniny odpowiednią elastyczność i podwyższają komfort użytkowania. Na tego typu podkładzie runo (czyli wierzchnia warstwa) mniej się przygniata i sprężynuje. Oznacza to, że wykładzina na długie lata zachowuje piękny wygląd. Jest to bardzo dobry wybór w przypadku pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Kolejną zaletą pokładu filcowego jest, że nie wchodzi w reakcję ze środkami chemicznymi znajdującymi się w podłogach lakierowanych.
Kolejnym rodzajem podkładu jest juta syntetyczna. Ma ona formę siateczki z polipropylenu. Jest to zdecydowanie lżejszy materiał od juty naturalnej, a jej dużą zaletą jest fakt, że nie butwieje i nie gnije. Jest to bardzo dobry podkład, w których panują wilgotne warunki, np.: w mieszkaniach, w których często pojawia się wilgoć. Istotnym z punktu użytkownika walorem tego typu wykładziny jest nierozciąganie się i niefalowanie. Podkład z pianki sprawdza się na posadzkach kamiennych i betonowych, ale niestety wchodzi w reakcję ze środkami ochrony podłóg lub do pielęgnacji wykładzin. Najrzadziej spotykany jest podkład z gumy kauczukowej, który również wchodzi w reakcję z środkami chemicznymi stosowanymi do pielęgnacji podłóg.
Kilka słów na temat runa.
Runo tkaniny to strona, po której chodzimy. Stanowi plecionkę włókien naturalnych jak np.: kokos, wełna bądź włókien sztucznych. Najczęściej spotykane jest połączenie obu rodzajów włókien w jednej wykładzinie. Najwyższej jakości są wykładziny, w których podstawowe warstwy wierzchnie wykonano z wełny. Są najcieplejsze i najbardziej elastyczne, dodatkowo wyciszają pomieszczenie i nie zbierają kurzu, dzięki czemu łatwo je utrzymać w czystości. Najpopularniejsze są wykładziny mające runo poliamidowe. Jest odporne na ścieranie i wilgoć oraz nie wchłania wody. Włókna są gładkie, łatwe w czyszczeniu, sprężyste i nie odkształcają się. Klienci często wybierają tkaniny z runem poliestrowym. Jest to produkt najtańszy, ale materiał jest mniej wytrzymały i kolor po jakimś czasie traci swój pierwotny odcień. Runa poliestrowe mają mniejszą odporność na zabrudzenia, więc jest je trudniej utrzymać w czystości.
Jaki kolor wykładziny?
Kolor wykładziny zależy od gustu właściciela, ogólnej kolorystyki pokoju i przeznaczenia pomieszczenia. W pokoju małego dziecka raczej nie polecana jest wykładzina w białym kolorze, ponieważ trudno będzie ją utrzymać w czystości. Dobrze jest, jeżeli kolor wykładziny trochę różni się od barwy podłogi. Zawsze doskonale wyglądają wykładziny w kolorze piasku i w szarościach. To neutralne barwy, które znakomicie komponują się z innymi elementami wyposażenia. Wzorzyste wykładziny sprawdzą w pokojach młodzieżowych i dziecięcych.
Kto powinien unikać wykładzin?
Wykładziny nie są polecane, jeżeli ktoś z domowników cierpi na alergię na kurz i roztocza. To miejsce, w którym zbiera się kurz, a roztocza mają dobre warunki do rozwoju i to pomimo zachowywania czystości w pomieszczeniu.