0
Opublikowany 3 marca 2016 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Zalety i możliwości zastosowania alarmów bezprzewodowychW dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas często przebywa poza domem, a sąsiadów często nawet nie znamy, systemy alarmowe w domach, a nawet i mieszkaniach, stają się wręcz koniecznością. Jednym z proponowanych przez specjalistów rozwiązań są bezprzewodowe systemy alarmowe. Jakie są ich zalety i możliwości?
Gdy decydujemy się na montaż alarmu, mamy do wyboru systemy przewodowe i bezprzewodowe. Okazuje się jednak, że w niektórych obiektach montaż alarmu przewodowego może być z rożnych powodów niemożliwy. Rozwiązaniem są wtedy systemy bezprzewodowe (http://www.eltrox.pl/systemy-alarmowe/systemy-bezprzewodowe.html), które posiadają wiele niepodważalnych zalet, na które warto zwrócić uwagę.

Łatwość montażu

Podstawową zaletą bezprzewodowych systemów alarmowych jest możliwość stosowania ich w miejscach, gdzie wersje przewodowe są trudne lub też niemożliwe do zamontowania. Ich instalacja jest przy tym łatwa, nieinwazyjna i czysta. Przykładem pomieszczeń i obiektów, w których zdecydowanie lepiej sprawdzą się alarmy bezprzewodowe, są wszelkie konstrukcje drewniane, jak domki letniskowe, domy z bali czy altanki, a także obiekty zabytkowe. Również w tych przypadkach montaż jest prosty, gdyż nie wymaga żadnych uciążliwych prac związanych z poprowadzeniem ukrytych w ścianach kabli. Wiele dostępnych na rynku systemów czujników bezprzewodowych to zestawy przeznaczone do samodzielnego montażu, które nie wymagają pomocy fachowców, co obniża ich koszt.
W przypadku systemów przewodowych, których montaż wymaga kucia ścian, zaleca się ich montaż jeszcze przed wykończeniem wnętrz. Jeśli okaże się, że będziemy chcieli założyć alarm w domu lub mieszkaniu, w którym nie tak dawno odbył się remont i nie spieszy nam się do przeprowadzania kolejnego, doskonałym rozwiązaniem okaże się właśnie system bezprzewodowy, który jest nieinwazyjny. Dzięki niemu unikniemy konieczności kucia w świeżo wykończonych ścianach w celu przeciągania przewodów.

Łatwość demontażu

Kolejną zaletą bezprzewodowych systemów alarmowych jest ich szybki i łatwy demontaż. Dzięki temu alarmy bezprzewodowe można uznać za mobilne. W rezultacie alarm bezprzewodowy może być używany jako rozwiązanie tymczasowe najpierw w jednym miejscu, by później trafić do innego. Tego typu alarmy można więc stosować do zabezpieczenia nie tylko budynków, ale także niezwodowanych łodzi, przyczep kempingowych, hangarów, a także placów budowy, miejsc w których odbywają się prace remontowo – instalacyjne oraz wszelkich innych miejsc, które mają charakter tymczasowy lub też sezonowy, w których przypadku montaż systemów przewodowych mijałby się z celem.

Rozwiązanie w przypadku oddalonych od siebie budynków

Bezprzewodowe systemy alarmowe są doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy chcemy zabezpieczyć obiekty oddalone od siebie o co najmniej kilka metrów. Nawet jeśli w budynku głównym działa już jakiś system alarmowy (nawet przewodowy), nic nie stoi na przeszkodzie, by system bezprzewodowy w dodatkowym budynku stanowił jego uzupełnienie.
System bezprzewodowy pozwala w łatwy i szybki sposób zabezpieczyć nawet kilka niewielkich obiektów, które znajdują się w dość bliskiej odległości. Gdybyśmy chcieli w takiej sytuacji zastosować system przewodowy, konieczne byłoby prowadzenie przewodów pomiędzy budynkami, co jest czasochłonne i nierzadko dość kłopotliwe.

Szerokie możliwości rozbudowy systemu alarmowego

Niewątpliwą zaletą bezprzewodowych systemów alarmowych są ogromne możliwości ich rozbudowy, co w przypadku odpowiedników przewodowych jest dość ograniczone. I co ważne, rozbudowa ta jest bardzo łatwa do wykonania. W celu dołączenia do systemu kolejnych czujników często nie trzeba stosować specjalistycznych sprzętów.
Co ciekawe, coraz więcej producentów tworzy przewodowe systemy alarmowe, do których można dołączyć dodatkowe czujniki bezprzewodowe. Wiele modeli systemów bezprzewodowych umożliwia także podłączenie konwencjonalnych, przewodowych detektorów, takich jak czujki ruchu, dymu, czadu czy gazu, a także przycisków napadowych.

Podsumowując

Zbierzmy teraz wszystkie niezaprzeczalne zalety systemów bezprzewodowych.
  • Brak ograniczeń dotyczących obiektów

Bezprzewodowe systemy alarmowe możemy zamontować praktycznie w każdym możliwym obiekcie, w którym z różnych powodów zamontowanie odpowiednika przewodowego jest niemożliwe, kłopotliwe, bardzo utrudnione lub kosztowne.

  • Łatwy montaż

Montaż systemów bezprzewodowych jest szybki, łatwy i czysty, gdyż nie wymaga kucia w ścianach. Zestawy do samodzielnego montażu nie wymagają także pomocy ze strony fachowców.

  • Łatwy demontaż i mobilność

Systemy te łatwo jest nie tylko zainstalować, ale także zdemontować, dzięki czemu można stosować je z powodzeniem w obiektach, w których system alarmowy potrzebny jest jedynie okresowo.

  • Zabezpieczenie kilku obiektów

Bezprzewodowy systemy alarmowe umożliwiają zabezpieczenie kilku obiektów, które znajdują się w niewielkich odległościach od siebie.

  • Szerokie możliwości rozbudowy

Niepodważalną zaletą systemów bezprzewodowych są duże możliwości ich rozbudowy. W rezultacie w każdej chwili można dołączyć do systemu kolejne czujniki różnego rodzaju.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Elementy systemów bezprzewodowych zasilane są przy pomocy baterii lub akumulatorów. Zgodnie z obowiązującą obecnie normą baterie te muszą wystarczyć co najmniej na rok. Producenci tego typu systemów korzystają z zaawansowanych technik, których celem jest zwiększenie odporności produktów na celowe próby zakłócania transmisji radiowej. W rezultacie, by takie zabezpieczenia złamać, złodzieje musieliby posługiwać się specjalistyczną i kosztowną aparaturą.
Każdy element systemu powinien być wyposażony w funkcję automatycznej kontroli sprawności komunikacji pomiędzy poszczególnymi czujnikami a centralą alarmową oraz funkcję sygnalizacji wyczerpujących się baterii. Ponadto, istotna będzie także sygnalizacja, która poinformuje nas o ewentualnych próbach otwarcia obudowy aparatu czy też, lub oderwania go w całości od podłoża.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz