1
Opublikowany 1 marca 2016 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Listwa podłogowa – poradnik kupującegoOferta list podłogowych z roku na rok jest coraz większa, co przeciętnej osobie poszukującej odpowiedniego rozwiązania dla swojego domu zdecydowanie nie ułatwia wyboru. Warto jednak pamiętać, że zakup odpowiedniej listwy podłogowej (uwaga, często te produkty określa się także mianem cokołów) może w znacznym stopniu poprawić wygląd naszego mieszkania. W tym artykule zawarliśmy kilka wskazówek na temat tego, jak prawidłowo wybrać listwę przypodłogową.

Do czego to służy?

Listwy przypodłogowe pojawiły się na rynku już jakiś czas temu, a ich głównym zadaniem jest ukrycie powierzchni, która pojawia się w przestrzeni pomiędzy podłogą i ścianą. Ma to niebagatelny wpływ nie tylko na estetykę mieszkania, lecz przede wszystkim pozwala chronić ścianę przed uszkodzeniami. A jeżeli wydaje się Wam to nieprawdopodobne, to zwróćcie następnym razem uwagę podczas sprzątania – jak często zaczepiacie ścianę końcówką odkurzacza! Niestety, nawet jeżeli staracie się tego nie robić, to prędzej czy później w dolnej części ściany pojawią się brzydkie zabrudzenia, powstałe po dotknięciu odkurzaczem w czasie sprzątania. Co więcej, montaż listwy przypodłogowej często może także ukryć prowadzone pod ścianą kable i przewody. W domach mamy coraz więcej urządzeń elektrycznych, stąd potrzeba używania ogromnych ilości przewodów – ot, choćby komputery, routery czy sprzęt grający, stojące w jednym miejscu tworzą plątaninę kabli, która nie tylko wygląda wyjątkowo nieestetycznie, lecz także jest narażona na fizyczne uszkodzenia. Na rynku dostępne są modele listw, które pozwalają na poprowadzenie przewodów – posiadają specjalne przestrzenie na kable.

Jak wybrać listwę do mieszkania?

Listwy przypodłogowe są przede wszystkim elementami wpływającymi na estetykę wnętrza, zatem można uznać, że wybór odpowiedniej zależy głównie od tego, czy pasują do koloru ścian w naszym domu. Cóż, do pewnego stopnia faktycznie tak jest, aczkolwiek sam kolor to nie wszystko, choć faktycznie jest to najbardziej widoczny aspekt listw podłogowych. Generalnie rzecz biorąc, wybór kolorów listw nie jest jakiś ogromny – pamiętajmy, że są to elementy funkcjonalne, a co za tym idzie, gama kolorystyczna jest raczej mocno podstawowa, zatem należy liczyć się z tym, że kolor listwy będziemy dobierać raczej pod odcień podłogi, a nie kolor ściany. Ogólna zasada jest taka, że listwa nie powinna jakoś znacznie odróżniać się od reszty pomieszczenia, w którym będzie zamontowana. Na rynku są dostępne listwy plastikowe, które idealnie pasować będą do podłóg wykonanych z materiałów innych rodzajów. A co do koloru – generalnie zasada jest taka, że listwy o wysokim profilu należy dobierać do podłóg w ciemnym kolorze, podczas gdy podłogi w jasnym kolorze powinny być zakończone listwami podłogowymi o niższym profilu

Po więcej informacji na temat listw zapraszamy na strone sklep.firma-anna.pl

 


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz