Garaże blaszane to obecnie jeden z najpopularniejszych typów garaży. Są bardzo łatwe w montażu, a proces ich stawiania przebiega szybko w porównaniu do procesu stawiania garaży budowlanych. Ze względu na te cechy, garaże wykonane z blaszanych arkuszy, mają bardzo szerokie zastosowanie – począwszy od klientów indywidualnych, którzy zamierzają parkować w nich samochód, poprzez rolników i przedsiębiorców, którzy pragną trzymać tam swoje samochody ciężarowe, ciągniki i inne maszyny, skończywszy na lotnikach, dla których „blaszak” ma stanowić hangar.
Blaszaki dla osób prywatnych
Każdy posiadacz samochodu osobowego chciałby, aby jego auto stało w garażu. Nie tylko przyczynia się to do podniesienia bezpieczeństwa, ale przede wszystkim lepiej wpływa na samochód. Auta garażowane rzadziej dotyka korozja, a gdy na dworze pada śnieg lub jest przymrozek, nie trzeba odśnieżać auta ani skrobać szyb.
Standardowe garaże blaszane mają kształt prostokąta i wymiary zbliżone do 5 x 3 m. Często wykonane są z blachy malowanej farbą akrylową lub z blachy cynkowanej. Na rynku nie brakuje także rozwiązań ze ścianami imitującymi drewno lub ze ścianami ocieplonymi. Wielu producentów oferuje także garaże dwustanowiskowe lub szeregowe, które mogą pomieścić kilka aut. Ceny takich produktów zaczynają się już od około 1200 zł za standardowe garaże z blachy cynkowanej.
Garaże blaszane dla rolników i przedsiębiorców
Rolnicy i przedsiębiorcy również dostrzegają zalety blaszaków. Cenią sobie ich niskie ceny oraz łatwość i szybkość montażu. Na ich potrzeby przedsiębiorcy najczęściej stawiają konstrukcje na specjalne zamówienie, chociaż nie brakuje też firm, które oferują duże stalowe garaże jako produkty standardowe. W tym sektorze nieco mniej liczy się wygląd, a do głosu dochodzi trwałość i użyteczność. Przedsiębiorcy i rolnicy stawiają blaszaka po to, by zaparkować tam maszyny czy samochody ciężarowe. Garaże dostosowane do ich potrzeb muszą przede wszystkim być wytrzymałe i wyjątkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych, gdyż będą użytkowane przez długie lata.
Najczęściej pojawiające się wymiary to 4 x 6 m i wysokość 3 oraz 5 x 8 m. Wiele firm oferuje również garaże w innych, specjalnych rozmiarach.
Hangary lotnicze
Garaże do samolotów czyli hangary również bardzo często wykonane są z blach. Gwarantuje to lekkość konstrukcji oraz dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Takie konstrukcje jednak często stawiane są na specjalne zamówienie.
Proces stawiania garaży blaszanych
Czas, który jest potrzebny do postawienia garażu, zależy przede wszystkim od jego rozmiaru. W przypadku tych najmniejszych bardzo często wystarczy zgrana brygada pracowników i jeden dzień roboczy. Rzadko kiedy ustawienie garażu trwa dłużej niż tydzień.
Blaszaki to również bardzo wdzięczne rozwiązania pod kątem bezpieczeństwa. Blacha konstrukcyjna z której wykonane są ściany garażu jest odpowiednio zabezpieczona przed oddziaływaniem środowiska dzięki czemu nic złego się z nią nie dzieje.
Zarówno wśród osób prywatnych, jak i wśród przedsiębiorców, garaże blaszane znajdują szerokie zastosowanie. Wszystko dzięki ich uniwersalności i dużym możliwościom dostosowania do swoich potrzeb. Nie bez znaczenia jest też możliwość szybkiego montażu oraz bardzo przystępna cena.
Więcej: http://www.maritom.pl/
Garaże są fajnym i tanim rozwiązaniem, ale ja traktuję je jako rozwiązanie tymczasowe np. jako składzik na narzędzia podczas budowy itp. Niestety moim zdaniem nie nadają się na „stały” garaż ponieważ nie są estetyczne, ocieplane, nie zabezpieczają odpowiednio itd. Dlatego lepszym, ale również dużo droższym pomysłem jest postawienie garażu murowanego i wyposażenie go w solidną bramę garażową – segmentową lub rolowaną w zależności od warunków.