Kupując dom lub mieszkanie od dewelopera, najlepiej zapoznać się bardzo wnikliwie z ustawą z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli zwaną prościej – umową deweloperską.
Dokument ten reguluje wszelkie zasady ochrony praw kupującego, związane z przeniesieniem własności lokalu z rąk dewelopera na ręce nabywcy. W ustawie pojawiły się również wskazówki, dotyczące sporządzenia umowy z deweloperem, a także wymienione zostały punkty, które powinny się w takiej umowie znaleźć.
Ustawa mówi, że w umowie powinno zostać ujęte:
– określenie stron zawierających umowę;
– dokładna data zawarcia umowy;
– cena nabycia lokalu;
– szczegółowe informacje o terenie, na którym powstaje inwestycja deweloperska (powierzchnia działki, stan prawny nieruchomości itp.)
– określenie cech budynku oraz jego położenia;
– informacje dotyczące istotnych cech i usytuowania konkretnego lokalu, jego powierzchnia i układ pomieszczeń oraz określenie sposobu pomiaru powierzchni i wysokości lokalu;
– przedstawienie numeru pozwolenia na budowę oraz wskazanie organu odpowiedzialnego za jego wystawienie;
– określenie standardu wykończenia wnętrz i jakości materiałów użytych w pracach;
– termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji deweloperskiej;
– termin przekazania prawa własności z dewelopera na nabywcę;
– warunki odstąpienia od umowy;
– informacje o wysokości kar związanych z opóźnieniami obu stron;
– numer rachunku powierniczego i zasady dysponowania środkami tam ulokowanymi;
– określenie kosztów prowadzenia rachunku ;
– wskazanie nazwy banku, udzielającego gwarancji bankowej lub nazwę ubezpieczyciela, wraz z kwotami i terminami obowiązywania ubezpieczenia i gwarancji;
– oświadczenie kupującego o odbiorze i zaznajomieniu się z treścią prospektu informacyjnego;
Wymienione punkty, to tylko niektóre z tych, wskazywanych w ustawie twierdzi deweloper z Krakowa Gama-M. Warto więc sięgnąć bezpośrednio do tego dokumentu, bądź skorzystać rady prawnika, który nie pozwoli nam uniknąć błędów, a nie pozwoli podpisać umowy z punktami dla nas niekorzystnymi.