Drewno to wciąż bardzo dobry materiał, którym możemy wykończyć podłogi w naszych pomieszczeniach. Producenci pozwalają nam wybierać spośród wielu rodzajów podłóg drewnianych. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że tego typu materiał wymaga specjalnego traktowania. Podpowiadamy, jaki sposób zabezpieczenia naszej drewnianej podłogi najlepiej wybrać.
Podłoga drewniana lakierowana – wady i zalety
Każdą podłogę, która jest kupiona przez nas w stanie surowym, możemy zabezpieczyć w dowolny sposób. W tym celu warto posłużyć się specjalnymi lakierami, które stosuje się do impregnacji podłóg drewnianych. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zastosowaniu tego konkretnego rozwiązania, powinniśmy zastanowić się nad jego wadami i zaletami. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpływają znacząco na wybrany sposób zabezpieczenia podłogi. Najistotniejszym jest jej przeznaczenie. Przed podjęciem decyzji, koniecznie musimy zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będziemy kłaść materiał. Czy będzie to podłoga w miejscu ruchliwym, jak łazienka czy kuchnia, czy też będzie to salon albo jeden z pokoi. Warto też zwrócić uwagę na to, czy w domu lub mieszkaniu chodzimy w obuwiu zewnętrznym i czy mamy na przykład czworonoga. Podłogi lakierowane mają to do siebie, że są proste w utrzymaniu czystości. Wystarczy je umyć środkiem przeznaczonym do podłóg drewnianych i nie musimy wykonywać przy tym żadnych dodatkowych czynności. Jednocześnie należy pamiętać, że takie podłogi są podatne na zarysowania. W sytuacji, kiedy w domu chodzimy w obuwiu zewnętrznym lub mieszka z nami pies, lakierowana podłoga może okazać się złym rozwiązaniem. Będzie ona wymagała bardzo szybko cyklinacji i ponownego lakierowania. Taka podłoga jest dobra dla osób, które nie mają czasu na trochę dłuższe sprzątanie, chcą cieszyć się naturalnym surowcem, jakim jest drewno i nie poddają podłogi działaniu tarcia powstałego przez wniesiony pod podeszwą lub przez psa piasek. W przypadku podług lakierowanych nie ma możliwości naprawy punktowej poszczególnych uszkodzeń. Jeżeli powstanie zarysowanie, konieczna jest cyklinacja całej powierzchni. Jest to też podłoga śliska, co sprawia, że umieszczenie jej w łazience, nie jest bezpiecznym pomysłem. Jednak, jeżeli wszystkie te czynniki nie występują w miejscu, w którym zamierzamy położyć drewno, będziemy mogli się cieszyć taką podłogą przez kilkanaście lat, bez konieczności jej renowacji.
Zabezpieczanie podłogi drewnianej olejem – wady i zalety
Poza specjalnymi lakierami do podług drewnianych, na rynku dostępne są również dedykowane do tego celu oleje. Olejowanie drewnianej podłogi pozwala nie tylko na jej zabezpieczenie, ale również nadanie jej wymarzonego koloru. W przeciwieństwie do lakierowania, rozwiązanie to jest idealne, jeżeli występują wszystkie szkodliwe czynniki, o których wspomnieliśmy przy podłogach lakierowanych. W tym przypadku, nie musimy obawiać się o to, że powłoka lakieru ulegnie zarysowaniu, ponieważ oleje wchłaniane są przez drewno. Naturalnie, nie uchroni nas to jednak przed mocniejszymi obciążeniami, jak w przypadku przesuwania niektórych ciężkich mebli po podłodze, jednak podłoga, która została zabezpieczona olejem, nie będzie aż tak podatna na piasek lub obuwie. Nie jest też śliska, przez co idealnie sprawdzi się w łazienkach oraz pomieszczeniach, w których panuje większy ruch. Jednak powinniśmy mieć na uwadze to, że podłoga ta wymaga użycia specjalnych preparatów do mycia. Najczęściej do jej sprzątania stosuje się specjalne mydło rozpuszczone w wodzie. Taka podłoga wymaga też częstszego impregnowania. W jej przypadku zaleca się olejowanie raz na rok. Proces ten jednak nie jest na tyle trudny i wymagający, abyśmy nie mogli wykonać go samodzielnie.
Podłogi drewniane idealne do każdego wnętrza
Bez względu na wybraną metodę impregnacji, drewniana podłoga jest niewątpliwie idealnym rozwiązaniem do każdego wnętrza. Wybierając odpowiedni sposób jej zabezpieczenia, nadamy mu jeszcze większego wyrazu i sprawimy, że będziemy mogli się cieszyć naturalnym i ekologicznym surowcem przez długie lata. Pamiętajmy, że dobrze zabezpieczona podłoga to oszczędność i inwestycja na lata. Naturalnie, wybór odpowiedniej podłogi nie jest też łatwy, dlatego jeżeli jeszcze wahamy się nad tym, którą podłogę wybrać, warto sprawdzić opinie na forum o podłogach drewnianych. Możemy zobaczyć, co doradzają inni użytkownicy oraz eksperci i zaczerpnąć inspiracji do urządzenia własnych wnętrz.
Zabezpieczamy drewnianą podłogę. Poznaj wady i zalety lakierowania oraz olejowania: Drewno… hXXps://t.co/p4ybISjOtu
A wosk? czy on jets dobrym rozwiązaniem, patrzyłam niedawno an produkty saicos i z opisu i opinii wydaje mi się, ze takie rozwiązanie jets bardzo dobre dla drewna.