Drewno w ogrodzie wymaga zabezpieczenia, szczególnie te elementy, które wkopuje się w zmienię. To te powierzchnie są najbardziej narażone są na działanie szkodliwych czynników. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i odpowiednia impregnacja, która – jak mówi Maciej Szymański z Ultrament: „ogranicza ryzyko niszczenia drewna, chroniąc drewniane powierzchnie przed wnikaniem wody, wilgoci oraz działaniem agresywnych związków organicznych, a tym samym przed powstawaniem próchnicy i degradacją”.
Jak krok po kroku zaimpregnować drewno wykopywane w ziemię?
Po pierwsze:
Oczyść drewniane elementy z zabrudzeń, plam z oleju, starych powłok malarskich, wykwitów solnych i wycieków żywicy.
Po drugie:
Poczekaj aż drewno wyschnie, ponieważ impregnacja musi być nanoszona na drewno o poziomie wilgotności nieprzekraczającym 10%.
Po trzecie:
Zaimpregnuj powierzchnie drewniane, tworząc solidną powłokę, która ochroni drewno przed wnikaniem wilgoci, a co za tym idzie – powstawaniem próchnicy.
Aby zaimpregnować drewno wkopywane w ziemię, czyli np. słupy altan, wiat, płotów i parkanów, kwietników, huśtawek, a także tyczki oraz podpórki, użyć metod domowych lub profesjonalnych. Pierwszym sposobem jest opalenie elementów (np. nad ogniskiem czy palnikiem gazowym), które później będą zakopane w gruncie. Drugim, użycie specjalnego impregnatu, który aplikuje się za pomocą pędzla. To produkt bitumiczny, który nałożony na część wkopywaną w ziemię tworzy szczelną powłokę konserwującą. Dzięki temu drewno staje się odporne na przenikanie wilgoci i agresywnych związków organicznych występujących w glebie, które odpowiadają za pojawianie się próchnicy i niszczenie tego materiału. Zwykle aplikuje się 2-3 warstwy produktu, a opakowanie 1-litrowe starcza na pokrycie 4 m2 drewna (np. „Ochrona drewna przed próchnicą” od Ultrament).