W ostatnich czasach nowi inwestorzy szczególnie namawiani są na budowę tzw. domów autonomicznych które cechują się bardzo wysoką energooszczędnością. Do ich ogrzewania nie są wykorzystywane środki wyczerpywalne – korzysta się tu ze zródeł energii odnawialnej.
Co więc należy rozumieć przez pojęcie domu autonomicznego? Jest to dom w pełni niezależny energetycznie i integrowalny z ogrodem. Tworzy się tutaj swego rodzaju ekosystem wewnątrz którego krąży energia pozyskiwana ze zródeł odnawialnych typu słońce czy woda. Ponadto tego typu domy cechują się bezpieczeństwem zarówno fizycznym jak i ekonomicznym – nie są zagrożone przepięciami energetycznymi i nie obciążają naszego domowego budżetu. Oprócz tego nie musimy ponosić kosztów kupna surowców energetycznych potrzebnych do ogrzania domu typu węgiel czy drewno – dom czerpać energię będzie z systemów solarnych (o których w precyzyjniejszy sposób mowa była kilka miesięcy temu we wcześniejszych artykułach), które nie tylko zapewnią ciepło, ale także mogą działać jako ogniwo generujące prąd elektryczny.
Dom autonomiczny według samego zamysłu twórców tego projektu powinien być maksymalnie funkcjonalny i w jego urządzaniu szczególny nacisk położony jest na nowoczesność i minimalizm. Do tego dochodzą liczne przeszklenia budynku tak by integrował się on w idealny sposób z naturą (ogrodem, oranżerią) i mamy swoje własne cztery kąty w samym środku „puszczy dziewiczej”. Ideą autonomicznych domów jest to by ogród i środowisko ekologiczne stanowiło w nich główny trzon – dlatego też wszędzie obecna jest roślinność – nawet na północnej stronie dachu dzięki zastosowaniu specjalnego typu konstrukcji ścielić się (według zamysłu twórców projektu) powinna murawa bylin łąkowych. Dachy te zasilane powinny być dodatkowo, w okresie wegetacyjnym, oczyszczonymi wodami pościekowymi.
Na terenie działki istotnymi elementami są również staw zasilany wodą opadową spływającą z powierzchni dachów oraz trzcinowa oczyszczalnia ścieków. Staw dzięki zastosowaniu pasa roślinności szuwarowej i podwodnej gwarantuje czystość i przejrzystość wody – pompa troficzna – dzięki czemu stajemy się posiadaczami basenu bez zbędnej chemii. Trzcinowa oczyszczalnia z zewnątrz wygląda jak roślinność naturalna i stanowi ozdobę ogrodu, od wewnątrz zaś jest aktywna biologicznie i wszelkie zanieczyszczenia odpowiednio odfiltrowywane odsączane są do gleby.
Wszelkie zamysły typu konstrukcji i technologii budowy domów autonomicznych budzą wiele kontrowersji i na razie nie wychodzą jeszcze poza etap projektów, jednakże część z rozwiązań stopniowo i sukcesywnie jest wdrażana do obecnego budownictwa. Według wielu opinii ta pełna integracja ze środowiskiem jest pomysłem co najmniej „kosmicznym” i na razie nie potrafimy sobie wyobrazić jak miałoby to wszystko wyglądać. Czas pokaże w jakim stopniu owe idee wejdą w życie i czy przyniosą za sobą zainteresowanie wśród normalnych prostych ludzi, tak by zaczęli oni tworzyć swoje domy według tych standardów. Sam jestem do tego pomysłu nastawiony dosyć sceptycznie i zapraszam Czytelników do dyskusji w komentarzach na ten temat.
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=nYDmFm1IYS8?wmode=transparent]
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=YE8w8WPAP8w?wmode=transparent]
Zródła: GrafikaGoogle, YouTube
Cenię sobie bardzo ekologiczne rozwiązania. Niedługo będę budować dom i zastanawiam się nad najlepszymi rozwiązaniami… Słyszeliście coś o domu pasywnym? Ktoś może coś więcej powiedzieć?
Wszystko zmierza ku ekologicznemu podejściu do budownictwa. Co raz więcej osób buduje ekologiczne domy. To jest przyszłość więc warto o tym pisać.
Od pewnego czasu coraz bardziej budownictwo pasywne, czy też energooszczędne jest popularne. Ciekawe jestem w jakim kierunku dalej się to potoczy, bo w mojej ocenie założenia są bardzo słuszne i sensowne.
Schemat wygląda na skomplikowany, ale większość elementów jest ukryta pod ziemią? Z zewnątrz dom wygląda całkiem zwyczajnie.
A jakie są wasze opinie na temat gotowych domów drewnianych? Czy warto w nie inwestować?
Wszystko wygląda barrdzo dobrze, tylko brakuje jednej ważnej informacji – czy to się w ogóle opłaca, ewentualnie po jakim czasie się zwróci. Koszty niektórych urządzeń są naprawdę ogromne i wątpię, czy w najbliższym czasie te domy staną się szczególnie popularne
Polecam artykuł na ten temat
hXXp://kalkulatorybudowlane.pl/teksty/2013/06/03/dom-energooszczedny-ile-kosztuje/